Jak zadbać o swoje żyły – czy dieta jest wystarczająca?

Dieta przy zakrzepicy 2 900x370 1

Codzienne funkcjonowanie w dużej mierze zależy od tego co jemy oraz jaki styl życia ogólnie prowadzimy. U większości osób zadanie jest o tyle utrudnione, że muszą oni borykać się z dużą ilością obowiązków. To natomiast w bezpośredni sposób wpływa na to jak wygląda dieta, a co za tym idzie czy zdrowie jest na wysokim poziomie. Bardzo dużym problemem jaki występuje wśród społeczeństwa jest to, że sięgają oni po najłatwiejszy sposób odżywiania czyli żywność przetworzoną. Mało osób zdaje sobie wówczas sprawę z tego, że taki rodzaj żywienia ma swoje negatywne skutki. Brak pełnowartościowych posiłków oznacza niedostarczanie do naszego ciała wymaganych składników odżywczych. Skutkuje to nie tylko gorszym samopoczuciem ale również odbija się to na wynikach.

Ludzie na co dzień nie przejmują się swoim zdrowiem, a prawdziwy strach pojawia się wtedy gdy zaczynają pojawiać się pierwsze dolegliwości. Świetnym przykładem jest tutaj zakrzepica żył, która zdarza się wcale nie tak rzadko. Zanim jednak pozna się na czym polega dieta przy zakrzepicy dobrze jest określić czym tak naprawdę jest krzepliwość. Otóż jest to główny proces ochronny jaki zachodzi w organizmie. Ma on za zadanie zabezpieczać nas przed znaczną utratą krwi. To jednoznacznie pokazuje jak ważne jest to, aby utrzymać krzepliwość na prawidłowym poziomie. Bardzo dużym problemem jest to kiedy na drodze naszych żył dochodzi do skrzeplin. Powoduje to, że przedostawanie się krwi jest bardzo utrudnione. Kolejnym zagrożeniem jakie może wystąpić jest oderwania się takiego skrzepu i dostanie do serca. To natomiast skutkuje natychmiastowym niedokrwieniem co jest sytuacją bezpośrednio zagrażającą życiu.

Przykładowa dieta przy zakrzepicy będzie zatem jednym z rozwiązań jakie stosuje się przy takim problemie. Wprowadzenie zmian w swoim sposobie odżywiania będzie miało kluczowe znaczenie jeśli chce się zmniejszyć zachorowalność ale także śmiertelność, która w przypadku takich dolegliwości utrzymuje się na wysokim poziomie. Ma to związek z tym, że zakrzepica może skutkować zawałem, problemami z tętnicami ale także udarem mózgu. Takie efekty natomiast przekładają się albo na zgon albo na niepełnosprawność. Zakrzepica dieta będzie miała tu za zadanie wpływać na regulacje procesów krzepnięcia. Istnieje duża ilość artykułów spożywczych, które to w bezpośredni sposób wpływają na ochronę.

Co jeść na zakrzepice czyli jak stworzyć skuteczną dietę?

Dla wielu osób tworzenie diety może być bardzo skomplikowane co jest zupełnie naturalne, gdyż nie każdy musi posiadać dedykowaną wiedzę z tego zakresu. W takich okolicznościach nie trzeba się przejmować, ponieważ poniżej znajdą się informacje, które mogą okazać się bardzo pomocne na etapie przygotowywania sobie jadłospisu. Dieta na zakrzepicę powinna opierać się na zastosowaniu związków, które odpowiadają za prawidłowe krzepnięcie krwi. W ich skład wchodzą zarówno białka jak również aminokwasy. Ich brak będzie zauważalny, gdyż będzie dochodziło do większej agregacji płytek krwi i właśnie to jest skutkiem powstawania zakrzepów. Rozwiązaniem będzie tutaj dieta przeciw zakrzepicy która zawiera w sobie metioninę oraz witaminy z grupy B.

Kolejnym powodem, który może przyczyniać się do tego, że dochodzi do zakrzepicy są zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Zazwyczaj są one następstwem chorób takich jak insulinooporność czy cukrzyca. Jest to niebezpieczne zjawisko, gdyż może doprowadzać do miażdżycy. Zakrzepica żył dieta będzie wówczas polegała na tym, aby nie doprowadzać do zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. Nie powinno być to trudne, gdyż wystarczy skupić się na artykułach spożywczych o niskim indeksie glikemicznym.

Zasadą jaką należy kierować się jeśli dieta przy zakrzepicy żylnej wejdzie w życie jest to, że podstawowym źródłem energii w takiej sytuacji powinny stać się węglowodany. Bardzo polecane jest opieranie swojego jadłospisu o artykuły zawierające duże pokłady błonnika pokarmowego. Będzie on pomocny także przy utrzymaniu prawidłowej masy ciała, która to przy zakrzepicy także odgrywa ogromne znaczenie. Ponadto co jeść przy zakrzepicy to także szereg witamin oraz minerałów jak kwasy omega 3, cynk, żelazo czy magnez. Warto jest zainteresować się także produktami mające działanie przeciwutleniające, gdyż umożliwia to oczyszczenie organizmu z wszelkich toksyn.

Co może uchronić przed zakrzepicą?

Wiele osób skupia się na tym aby działać zapobiegawczo i jest to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie jakie można wprowadzić do swojej codzienności. Zakrzepica żyły wrotnej dieta jest jedną z takich opcji. Tworząc plan żywienia jedną z podstawowych zasad będzie wprowadzenie witaminy K. Istotne jest tutaj zadbanie o prawidłowy poziom – ani nie za wysoki ani za niski. Jak już wiadomo węglowodany w diecie przy zakrzepicy odgrywają bardzo dużą rolę ale nie należy pomijać również innych wartości odżywczych, gdyż tym samym można doprowadzić do innych niebezpiecznych niedoborów. Jeśli chodzi o białko dieta zakrzepica powinna opierać się przede wszystkim na chudym mięsie gdzie najlepszy wybór to kurczak oraz indyk. Nie można pomijać ryb, jajek ale także nabiału pod warunkiem, że wszystkie z tych produktów charakteryzują się niską zawartością tłuszczu. W razie możliwości warto jest nie przesadzać z ilością stosowanego mięsa. Oczywiście nie jest to jednoznaczne z koniecznością całkowitego rezygnowania, jednak mięso zawiera w sobie aminokwasy, które to zwiększają ryzyko występowania zakrzepów.

Przykładowa dieta przy zakrzepicy to również tłuszcze. Przez wiele osób są one negatywnie odbierane jednak jest to składnik, którego również nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie. Należy jednak zadbać o to, aby ich współczynnik nie przekraczał

30% dziennego zapotrzebowania. Jeśli już sięgamy po tłuszcz w naszym jadłospisie to dobrze wybierać go rozsądnie. Jednym z najlepszych rozwiązań będzie tutaj opieranie się na tłuszczach roślinnych, gdyż zawierają one w sobie tłuszcze z rodziny omega-3, których głównym działaniem jest właśnie niwelowanie występowania zakrzepów. Z diety dobrze jest wyeliminować natomiast tłuszcze nasycone, ponieważ oddziałują one na tworzenie się cholesterolu.

Czego nie wolno jeść przy zakrzepicy?

Wiele osób zastanawiając się nad tym jak wygląda dieta przy zakrzepicy żył głębokich skupia się przede wszystkim na artykułach jakie do jadłospisu dobrze jest wprowadzić. Istnieje jednak druga strona medalu czyli produkty, które niekoniecznie są polecane w takiej diecie. Będzie to bez wątpienia cukier, tłuszcze zwierzęce. Nie jest zalecane spożywanie alkoholu, a także palenie papierosów. Czego nie wolno jeść przy zakrzepicy to także zbyt duża ilość kawy.

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zmianą nawyków żywienia i chcą wesprzeć swój organizm przy zakrzepicy bardzo dużym wyzwaniem może być zrezygnowanie z czerwonego mięsa. Jest to produkt, który często gości na stołach jednak nie ma pozytywnego wpływu na organizm i przyczynia się do zwiększenia ryzyka występowania zakrzepów. Zakrzepica a dieta związana jest również z maksymalnym wykluczeniem żywności przetworzonej – zarówno słodyczy oraz popularnych potraw typu Fast-food. W jadłospisie należy również zadbać o tym aby nie doprowadzać do zbyt wysokiego poziomu witaminy K. Można znaleźć ją w zielonych warzywach, kiwi czy zielonej herbacie. Oczywiście nie oznacza to, że produkty mają całkowicie zniknąć jednak warto jest kontrolować podaż tej witaminy.

Dieta przeciw zakrzepicy – kiedy ją stosować?

Zakrzepica żył jest dolegliwością, która może mieć bardzo niebezpieczny wpływ na zdrowie oraz życie człowieka. Oznacza to, że dieta na zakrzepice żył powinna zostać wprowadzona od razu jeśli pojawią się ku temu jakiekolwiek przesłanki. Właśnie dlatego tak ważne jest to aby regularnie powtarzać swoje badania, gdyż tylko wtedy ma się całkowity wgląd w stan swojego zdrowia. Jaka dieta przy zakrzepicy żył będzie efektowna? Wszystko zależy od tego co jest przyczyną problemu. Bardzo często okazuje się, że to nadwaga jest głównym problemem, przez który zwiększa się ryzyko występowania zakrzepów.

Dieta na zakrzepice żył jeśli u danej osoby występuje nadmierna ilość kilogramów będzie rozpoczynała się od zgubienia zbędnych kilogramów. W takich przypadkach pierwszym krokiem w stronę lepszego samopoczucie oraz poprawy wagi jest poznanie swojego zapotrzebowania kalorycznego. Jest to ilość kalorii, które należy spożywać jeśli chce się utrzymać prawidłową wagę. Zakrzepica żył dieta będzie wówczas stopniowo ograniczać ilość kalorii w kontekście zapotrzebowania i będzie to doprowadzało do deficytu kalorycznego. Bardzo ważne jest jednak to aby jednocześnie dbać o to, aby dostarczać wszystkich wartości odżywczych, w tym również witamin. Częstym problemem jaki spotkać można u osób odchudzających się jest drastyczne wprowadzanie zmian oraz głodówki. To natomiast może skutkować szeregiem niedoborów.

Jak ułożyć dietę dla siebie?

Stworzenie jadłospisu adekwatnego do swoich potrzeb oraz problemów zdrowotnych dla wielu osób może być bardzo dużym wyzwaniem. Jest to zrozumiałe szczególnie u osób, które nie posiadają z zakresu dietetyki żadnej wiedzy. W takich sytuacjach dobrze jest albo zdecydować się na pomoc dietetyka albo skorzystać z wygody i zamówić catering dietetyczny. Druga z opcji cieszy się ogromną popularnością, gdyż pozwala zarówno zadbać o prawidłowe odżywianie ale także wpłynie na ograniczenie czasu spędzanego na przygotowywaniu sobie posiłków. Ogromną zaletą jest to, że przy takim wyborze można zadbać o różnorodność, co samemu ciężko byłoby uzyskać. Codziennie dostarczane są zróżnicowane i przede wszystkim smaczne posiłki.

Sport przy zakrzepicy żył – czy można?

Duża część osób, która zmaga się z zakrzepami krwi ma wątpliwości co do tego czy można uprawiać sport przy takich dolegliwości. Oczywiście tak ale ze zdrowym rozsądkiem. Oznacza to, że nie powinno doprowadzać się do bardzo wymagających treningów szczególnie partii, które są szczególnie narażone na występowanie zakrzepów. Chcąc mieć pewność nie wykona się nic niebezpiecznego, co mogłoby zwiększyć ryzyko zakrzepu dobrze jest skonsultować swoje ćwiczenia z trenerem.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.