Co wolno, a czego nie wolno jeść przy cukrzycy?

dieta cukrzycowa

Dieta to dla wielu osób sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Inni wybierają dietę dostarczającą nadmiaru energii po to, aby przybrać na masie i wyglądać lepiej. Są jednak takie sytuacje, gdy dieta jest wskazana ze względów typowo zdrowotnych. Nietolerancje pokarmowe, schorzenia i choroby – to wszystko sprawia, ze kwestia prawidłowego żywienia nabiera bardzo dużego znaczenia.

Jedną z przesłanek do tego, aby diametralnie zmienić swój sposób odżywiania jest cukrzyca. To choroba, która mocno ingeruje w nasze życie, na szczęście wprowadzając odpowiednie leczenie i dobierając dietę, możemy znacząco złagodzić negatywne skutki. To, co mogą jeść cukrzycy nazywamy dietą cukrzycową.

Dieta na cukrzyce – zasady

Ogólna reguła mówi, że osoby chorujące na tego rodzaju przypadłość powinny przede wszystkim ograniczyć spożywanie węglowodanów. Chodzi tutaj zarówno o węglowodany proste, które znajdziemy np. w słodyczach i owocach, jak i złożone, których źródłem są makaronach, chleb czy ziemniaki.

Chory nie musi wcale rezygnować z dobrej kuchni – cukrzyca dieta nie oznacza konieczności rezygnowania z wszystkich uciech podniebienia. Trzeba tylko jeść świadomie, i skrupulatnie przestrzegać wytycznych. Dobrze jest także poznać przeciwnika – czyli uświadomić sobie, na czym polega ta choroba i jakie konsekwencje niesie dla naszego organizmu.

Cukrzyca typu 1 – dieta

Nazwa cukrzyca odnosi się do zespołu kilku schorzeń, które mają podobne objawy, ale różne przyczyny. Cechą charakterystyczną jest podwyższony poziom cukru we krwi, czyli fachowo rzecz ujmując – hiperglikemia. Dzieje się tak, gdyż organizm nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości insuliny odpowiedzialnej za regulację poziomu cukru. Stan podwyższonego poziomu cukru nie jest korzystny – narządy wewnętrzne nie funkcjonują prawidłowo, a nieleczona choroba może prowadzić do uszkodzenia nerek, oczu czy serca.

Pierwszy typ cukrzycy ma podłoże autoimmunologiczne. Dochodzi do uszkodzenia komórek trzustki, zajmujących się wydzielaniem insuliny, a w konsekwencji organizm nie jest w stanie poradzić sobie z metabolizmem cukrów. Chory musi przyjmować zastrzyki z insuliny aby normalnie funkcjonować. Komfort życia poprawia także dieta w cukrzycy typu 1, choć należy pamiętać, że nie jest ona w stanie odwrócić procesów chorobowych. Dieta cukrzycowa typu 1 ułatwia dozowanie ilości podawanej insuliny za zapobiega nagłym skokom poziomu cukru we krwi.

Dieta dla cukrzyka typu 2

Typ 2 to najczęściej diagnozowana odmiana cukrzycy. W tym przypadku, organizm produkuje insulinę, ale na skutek insulinooporności tkanek, jej działanie jest niewystarczające. Nadmierne pragnienie, częsta potrzeba oddawania moczu i zwiększony apetyt – to najczęstsze objawy tej choroby. 

Jadłospis cukrzyka typu 2 powinien składać się z produktów o niskim indeksie glikemicznym. Poza tym, dieta taka powinna umożliwiać redukcję wagi, gdyż otyłość uważa się za jedną z przyczyn cukrzycy typu 2. Poza zmianą nawyków żywieniowych zaleceniem lekarskim jest najczęściej aktywność fizyczna. Połączenie tych dwóch aktywności w wielu przypadkach pozwala na znaczącą redukcję poziomu glukozy we krwi.

Pozostałe typy cukrzycy

Choroba może ujawnić się także podczas ciąży – tzw. cukrzyca ciążowa jest najczęściej zjawiskiem przejściowym. Obecnie rutynowym badaniem dla ciężarnych jest tzw. próba obciążenia glukozą, co pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości. Cukrzyca typu 3 wymaga specjalistycznego leczenia, gdyż jest zagrożeniem zarówno dla matki jak i płodu. Podstawą terapii jest dieta cukrzycowa o obniżonej wartości węglowodanów. Objawy cukrzycy typu 3 są bardzo podobne do cukrzycy drugiego typu. Ciężarna może zbagatelizować pierwsze sygnały, a taka sytuacja jest już potencjalnie bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

Cukrzyca może być także następstwem innych, toczących się w organizmie stanów chorobowych. W wielu przypadkach lekarz jest w stanie z wyprzedzeniem ostrzec pacjenta o możliwości wystąpienia takiego zaburzenia. Stąd – wiedząc, co powoduje cukrzycę, profilaktycznie wprowadza się kontrolowane zywienie w cukrzycy hamujące niekontrolowany wzrost poziomu cukru. 

Dieta dla cukrzykow: co jesc i nie chorować?

Sprawdźmy, jak może wyglądać jadłospis osoby cierpiącej na poszczególne typy cukrzycy. Wbrew pozorom, taka dieta cukrzycowa typu 2 wcale nie jest drakońska, a wachlarz dostępnych potraw jest bardzo szeroki.

Odpowiednie jedzenie uchodzi za środek terapeutyczny – to wspomaganie terapii farmakologicznej i treningu ruchowego. Dieta w cukrzycy typu 2 jest dietą radykalną – to oznacza, że wdrażamy ją jak najszybciej jest to możliwe i z pełną intensywnością. Tu liczy się czas – im dłużej nasz organizm jest odżywiany niepoprawnie, tym dłużej utrzymywać się będą niepożądane reakcje.

Redukcja kaloryczności dań to jedno z założeń tego rodzaju żywienia. W ten sposób doprowadzamy do redukcji masy ciała, co już samo w sobie ma zbawienny wpływ na stan naszego zdrowia. Dieta odchudzajaca dla cukrzyka typu 2 jest dietą o obniżonej zawartości tłuszczów nasyconych. Ograniczamy spożywanie cukrów i węglowodanów. Cukrzyca typu 2 – dieta oznacza również pożegnanie się z pieczywem – przede wszystkim białym. Można zamienić je na pełnoziarniste. Ograniczyć należy także liczbę potraw smażonych. Najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienia smażenia gotowaniem na parze.

Lekarze zalecają także ograniczenie spożywanych porcji. Lepiej jeść mniej, ale częściej, zamiast objadać się, zwłaszcza w drugiej części dnia.

Dieta cukrzycowa: co wolno a co nie

Czego nie wolno spożywać chorując na cukrzycę? Np. alkoholu. Niewiele osób jest świadomych, że alkohol może być jedną z przyczyn powodujących wystąpienie cukrzycy typu 2. Jednak pewne odstępstwo jest możliwe – niewielkie ilości napojów z procentami z pewnością nie będą działać zgubnie na organizm chorego. Czego nie powinien jeść cukrzyk – zaleca się wyeliminowanie z diety piwa – jego wysoka kaloryczność nie sprzyja zachowaniu pożądanej wagi ciała.

Cukrzyca dieta – produkty zabronione to m.in:

  • Tłusty nabiał – np. śmietany, słodzone jogurty;
  • Biały makaron i ryż – odpowiadają za szybkie podnoszenie się poziomu glukozy we krwi;
  • Chleb pszenny – podobnie jak inne białe pieczywo ma wysoki indeks glikemiczny, co jest niepożądaną właściwością;
  • Słodycze, produkty cukiernicze – dostarczają energii ale jednocześnie po ich spożyciu bardzo gwałtownie rośnie poziom glukozy.

Wiele osób zadaje sobie również pytanie, jakie owoce można jeść przy cukrzycy? Zdecydowanie odradzane są najsłodsze owoce, takie jak arbuz czy banany. Jeśli mamy ochotę schrupać owoc, sięgnijmy po avocado, agrest, maliny lub brzoskwinie.

Dieta cukrzycowa – zasady komponowania posiłków

Wiedząc, czego unikać przy cukrzycy łatwiej będzie nam skomponować posiłki na każdy dzień, dopasowane do naszego stylu życia. Zastępowanie jednych produktów innymi po chwili przyzwyczajenie nie powinno już stanowić problemu. Dieta cukrzycowa menu może mieć bardzo różnorodne – ważne, aby pilnować zawartości węglowodanów i tłuszczów w dobieranych składnikach.

Dieta cukrzycowa – tabela indeksu glikemicznego

Diabetycy mogą ułatwić sobie życie, kierując się przy wyborze menu indeksem glikemicznym poszczególnych produktów. W ten sposób można szybko sprawdzić, co jeść przy cukrzycy, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.

Indeks glikemiczny to parametr, który pozwala stwierdzić tempo wzrostu stężenia glukozy we krwi po spożyciu 50gramów węglowodanów. Dla cukrzyka, im niższy indeks, tym lepiej. Pamiętajmy, że różnego rodzaju zestawienia – np. dieta dla cukrzyka tabela w intrenecie zawierają uśrednione wartości indeksu glikemicznego. Ten sam produkt, poddany obróbce możne mieć już zauważalnie niższy indeks. Dzieje się tak np. po obróbce termicznej poprzez gotowanie. Niższą wartość IG mają także produkty rozdrobione, a także te zawierające spore ilości błonnika pokarmowego.

Dieta dla cukrzyka typu 1

Jak wspomnieliśmy, dieta ma największe znaczenie terapeutyczne w przypadku zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Jednak w pozostałych przypadkach reżim dietetyczny jest bardzo wskazany. Każda dieta cukrzycowa zawiera produkty o wysokiej wartości odżywczej, ale niskim indeksie glikemicznym. Odpowiedź na pytanie co jeść? znajdziemy nie tylko w poradnikach czy w internecie. Coraz częściej na etykietach produktów spożywczych w sklepie znajdziemy dokładne informacje i podpowiedzi – jaka dieta dla cukrzyka będzie optymalna.

Zaglądając do internetu i wyszukując „ dieta cukrzycowa blog” znajdziemy mnóstwo porad – także od osób, które same zmagają się z taką chorobą. Znajdziemy także przepisy, które pozwolą na samodzielne przygotowanie pysznych dań. Ale wcale nie trzeba radzić sobie na własną rękę – udogodnieniem może być dieta pudełkowa. Taki specjalistyczny catering dietetyczny to wcale nie ewenement, stąd bez problemu znajdziemy dostawę godnego zaufania.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.