Dieta sokowa – oczyszczanie organizmu z toksyn

Dieta sokowa 900x370 1

W natłoku codziennych obowiązków wiele osób sięga po niekoniecznie zdrowe warianty w zakresie żywienia. Często także okres wakacyjny czy weekendowy wiąże się z imprezami, a co za tym idzie również zrezygnowaniem z prawidłowego odżywiania. Dieta opierająca się na sokach będzie miała w tym przypadku za zadanie usunąć niewłaściwe związki z organizmu, a także przyczynić się do zgubienia zbędnych kilogramów. Jak zacząć dietę sokową oraz u kogo sprawdzi się najbardziej?

Detoks sokowy krok po kroku

Post sokowy to jeden z popularniejszych wariantów w ostatnim czasie jeśli chodzi o oczyszczanie organizmu. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonej świadomości ludzi na temat tego jak istotne jest odżywianie oraz zdrowie. W związku z tym zdecydowanie częściej wykonywane są regularne badania, dzięki którym można w łatwy sposób ocenić stan swojego zdrowia. Dieta oczyszczająca soki zastępuje tradycyjne posiłki, przy czym dobrze jest wiedzieć, że utrzymuje się prawidłową sytość i nie ma mowy o tym, żeby pojawiał się uporczywy głód. Dla osób stawiających sobie za cel odchudzanie jest to bardzo ważne. Nie ma obaw, że dieta nie sprawdzi się i po kilku tygodniach zrezygnujemy z niej.

Domowy detoks sokowy został poznany przede wszystkim przez wzgląd na działanie oczyszczające. Opiera się wyłącznie na płynnych posiłkach, które wykonywane są z bogatych w witaminy i minerały owoców i warzyw. Eliminowane są natomiast wszelkiego rodzaju stałe posiłki. 3 dniowa dieta sokowa pozwala, dzięki temu na pomoc w pracy układu pokarmowego oraz jego odciążenie. Jednym z efektów jest także przyspieszenie wchłaniania się dobrych substancji do organizmu. Oczywiście poza sokami w diecie mogą znaleźć się także inne napoje takie jak woda czy herbata. Istotne jest to aby dieta sokowa 3 dni była wcześniej skonsultowana z dietetykiem bądź lekarzem. Czasem proponowana jest wersja jednodniowa. Współpraca ze specjalistami pomaga w zrozumieniu na czym polega taka dieta oraz jakie efekty można wypracować.

Dieta sokowa oczyszczająca z założenia nie powinna trwać zbyt długo. Jest to zależne przede wszystkim od założonego sobie celu ale także możliwości organizmu. Zazwyczaj dieta takiego charakteru nie trwa dłużej niż 7 dni. Dieta sokowa czy jest zdrowa to również jeden z aspektów branych pod uwagę podczas wyboru. Wszystko zależy od tego czy dieta zapewnia pełne, dzienne zapotrzebowanie na kalorię oraz witaminy. Niektóre odmiany tego typu jadłospisu zezwalają na urozmaicenie posiłków także stałymi daniami. Jest to jedyna okoliczność, w której dieta może być stosowana przez dłuższy czas. W każdym wariancie istnieje jednak wspólna zależność, że soki opierają się na niskokalorycznym składzie dlatego też uznawana jest również za dietę odchudzającą.

Jak rozpocząć detoks sokowy?

Detoks sokowy ile można schudnąć to jeden z pierwszych aspektów jakie są rozważane przez osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z dietą sokową. Wszystko jest kwestią mocno indywidualną i zależy od tego czy osoby stosują się do restrykcyjnego podejścia. Dobrze jest mieć na uwadze, że zanim zacznie się tego typu dietę konieczne jest stosowne przygotowanie się. Dotyczy to przede wszystkim ograniczenia ryzyka tego, że nasz organizm ulegnie szokowi. Najważniejsze jest aby kilka dni przed zacząć ograniczać obciążające żołądek potrawy czyli takie zawierające dużą ilość tłuszczy czy węglowodanów. W składzie produktów, które powinno się odstawiać znajdą się napoje słodzone, pieczywo ale także używki. Takie zestawienie najlepiej jest zastąpić sycącymi sałatkami czy delikatnymi warzywami i owocami. Dieta sokowa 7 dni powinna być także poprzedzona odpoczynkiem. Ma to przede wszystkim związek z wysiłkiem fizycznym oraz tym, że nasze ciało nie powinno być obciążone. Osoby korzystające z takiej nowości powinny szczególną uwagę zwrócić na regenerację ciała oraz dopasować ilość snu do zapotrzebowania. Polecane są spacery na świeżym powietrzu. Z pewnością przyczyni się to także do szybszego osiągnięcia efektów w zakresie odchudzania.

Kto może skorzystać z detoksu sokowego?

Dieta oczyszczająca soki to sposób odżywiania, którego głównym założeniem jest oczyszczanie organizmu. Nic więc dziwnego, że największym zainteresowaniem cieszy się wśród osób, które piją dużo kawy, alkoholu czy często sięgają po papierosy. Nie należy zapominać również o grupie osób, która nie przykłada się do poprawnego odżywiania i często decyduje się na przetworzoną żywność. Jest to najgorszy wybór szczególnie jeśli do dyspozycji jest tak wiele lepszych rozwiązań. Detoks sokowy często jest także wstępem do zmian w nawykach żywienia.

Dieta sokowa bardzo dobrze działa również u osób, które zdecydowały się na odchudzanie. Oczywiście nie powinno się jej stosować wyłącznie w tym celu ale może ona stanowić duże wsparcie. Zbyt długie przebywanie na diecie sokowej może przynieść odwrotne od założonych efekty. Związane jest to przede wszystkim z ryzykiem spowolnienia się procesów przemiany materii, a co za tym idzie efektem tycia. Utrzymanie masy ciała po wykonaniu detoksu będzie zatem zależało od dalszego jadłospisu. Powinien opierać się na delikatnych i niskokalorycznych potrawach.

Jakie efekty można wypracować na diecie sokowej?

Dieta sokowa efekty przed i po będzie zawsze mocno związana z indywidualnymi predyspozycjami osób ją stosujących. Oczywiście w większości przypadków zauważalne będą zmiany w zakresie oczyszczenia organizmu z toksyn, uregulowania procesów trawiennych, polepszenia odporności, a co za tym idzie również stanu cery i włosów, poprawa koncentracji, większa energia. W tym krótkim czasie może dojść także do zrzucenia kilku kilogramów, jednak w tym aspekcie dobrze jest się wesprzeć również ćwiczeniami. Osoby decydujące się na detoks zauważą również o wiele lepsze samopoczucie i brak obciążenia organizmu po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku. Detoks można wykonywać regularnie co kilka tygodni jednak nie powinien zagościć jako dieta na stałe.

Dieta sokowa ma również inną bardzo ważną zaletę – można dostosować ją bezpośrednio do swoich potrzeb oraz preferencji smakowych. Dzieje się tak, gdyż soki mogą być tworzone z dowolnych składników, a co za tym idzie każdego dnia można cieszyć się zupełnie innym smakiem. Samo przygotowywanie takiego zestawu soków również nie powinno być niczym skomplikowanych. Zazwyczaj owoce i warzywa nie potrzebują wcześniejszego przygotowania poza ich obraniem i umyciem.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania diety sokowej?

W wielu przypadkach dieta sokowa na czym polega to niewystarczająca wiedza do zastosowania takiej opcji. Dzieje się tak, gdyż każdy organizm może zareagować inaczej. Warto jest więc skonsultować swoje działania w tym zakresie i sprawdzić czy zapotrzebowanie kaloryczne będzie zapełnione całkowicie. Istnieje szereg osób, u których dieta płynna nie będzie korzystna. Są to przede wszystkim osoby zmagające się z przewlekłymi dolegliwościami, zaburzeniami w zakresie trawienia, podczas leczenia farmakologicznego. Osoby, których życie związane jest z dużym wysiłkiem fizycznym czy też kobiety w ciąży również nie powinny decydować się na detoks. Tutaj tylko pełnowartościowy jadłospis sprawdzi się.

Istnieje szereg popularnych przepisów, dzięki którym codzienne jedzenie może stać się bardzo ciekawe. Jest to przykładowo sok z natką pietruszki, w którym znajdzie się również ogórek, jabłko, szpinak czy cytryna. Takie połączenie ma zdecydowanie oczyszczające działanie. W okresie letnim orzeźwiającym rozwiązaniem jest bez wątpienia sok z arbuzem, do którego nie potrzeba wiele. Sok może być wzbogacony ogórkiem, miętą i truskawkami. Fani warzywnych połączeń z pewnością zainteresuje sok z marchewki, selera, cytryny i buraka. Wszystkie te przepisy mogą za bazę mieć sok ale także wodę. Dużą wygodą jest fakt, że sok zawsze można zabrać ze sobą.

Jak przygotować jadłospis dla siebie?

Dieta sokowa raczej nie jest niczym skomplikowanym i nawet osoby nie mające zbyt dużo doświadczenia z gotowaniem i tworzeniem przepisów powinny sobie poradzić. Jeśli jednak jest to kłopotliwe można skorzystać z innego rozwiązania, które z pewnością cieszy się wygodą. Jest to catering dietetyczny, w którym można znaleźć zestaw posiłków dostosowanych dla siebie. W tym kontekście klienci mogą liczyć przede wszystkim na to, że wszelkie rozwiązania dostosowywane są do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dodatkowo nad każdą potrawą czuwają osoby z bardzo dużym doświadczeniem i wiedzą. Dieta pudełkowa dostarczana jest bezpośrednio do zamawiającej osoby, dzięki czemu nie traci się ani czasu ani energii. Można za to wypracować bardzo atrakcyjne efekty.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.