Czy tłuszcze nasycone są ważne w codziennej diecie? Co warto o nich wiedzieć?

tluszcze nasycone 900x370 1

Tłuszcze nasycone pełnią ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Należy je zatem dostarczać wraz z odpowiednio zbilansowanymi posiłkami. Czym dokładnie są, skąd je pozyskiwać, a przede wszystkim jakie pełnią funkcje? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Kluczem do pięknej i smukłej sylwetki, a przede wszystkim do świetnego samopoczucia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Wszystkie posiłki powinny być dobrane do Twojej płci, wieku, a także stylu życia. Powinieneś również zapewnić swojemu ciału dostęp do kluczowych dla jego funkcjonowania składników. Jednym z nich są kwasy tłuszczowe nasycone, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie.

Czym są kwasy nasycone?

Zastanawiasz się nad tym co to są tłuszcze nasycone? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Kwasy tłuszczowe nasycone to najczęściej tłuszcze zwierzęce. Nie rozpuszczają się w wodzie i wyróżniają się bardzo zróżnicowaną budową. Pojawiają się m.in. w komórkach różnorodnych narządów, w tym także w tkance mózgowej. Warto podkreślić, że jest to przede wszystkim swego rodzaju magazyn energii, a więc zdecydowanie warto je spożywać. Tłuszcz zwierzęcy zawarty w zbilansowanej diecie może pokrywać od 20 do nawet 35% zapotrzebowania energetycznego. To oznacza, że należy ją włączyć w swoją codzienną dietę, a nawet mogą się znaleźć w każdym posiłku. Warto jednak pamiętać o tym, że ich rodzaj ma wpływ na stężenie cholesterolu we krwi, a więc nie należy tego pozostawiać przypadkowi.

Pracując nad właściwie zbilansowaną dietę, powinieneś również wiedzieć o tym, że tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które występują w diecie, mają główny składnik, jakim są trójglicerydy. Można wyróżnić: kwasy krótkołańcuchowe, średniołańcuchowe oraz długołańcuchowe. Jeżeli chodzi o przykłady tłuszczów nasyconych, to można tutaj wyróżnić:

  • n-masłowy,
  • n-kapronowy,
  • n-kaprylowy,
  • n-laurynowy,
  • n-mirystynowy,
  • n-palmitynowy,
  • n-stearynowy,
  • arachidonowy.

Produkty bogate w tłuszcze zwierzęce powinny się znaleźć w codziennej diecie każdego człowieka. To ważne, aby przestrzegać tych zaleceń dietetyków, ponieważ jest to sposób na cieszenie się zdrowiem, a także dobrą kondycją fizyczną i psychiczną.

Rola tłuszczów w organizmie

Tłuszcz nasycony odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Warto poznać jego funkcje, aby uświadomić sobie, dlaczego tak ważne jest to, żeby włączyć je do codziennej diety. Wśród najważniejszych działań tego składnika diet można wyróżnić:

  • tłuszcze zabezpieczają neurony, a także gwarantują odpowiednie przewodnictwo nerwowe w tkankach mózgowych,
  • nasycone kwasy tłuszczowe to składnik błon komórkowych,
  • ułatwiają rozpuszczanie oraz wchłanianie witaminy A, D, E, a także K, które poprawiają funkcjonowanie organizmu,
  • mogą być syntezowane przez organizm człowieka,
  • to wspaniałe źródło energii, które bierze udział we właściwym utrzymaniu przemiany materii,
  • z nich są zbudowane lipoproteiny, hormony oraz fosfolipidy,
  • tłuszcz chroni narządy przed uszkodzeniami, a także jest termoizolacją.

Sam widzisz, że rola tłuszczów w żywieniu człowieka jest bardzo ważna i rozbudowana. To wszystko sprawia, że należy je regularnie spożywać, ponieważ jest to duża pomoc dla odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Spożywając pokarmy zawierające tłuszcze ochronisz się przed ryzykiem niedoboru różnorodnych witamin, a w szczególności witaminy D, a także zadbasz o swój właściwy metabolizm.

Zawartość tłuszczu w produktach – spis

Sam widzisz, że rola tłuszczów w żywieniu człowieka jest bardzo istotna. Powinieneś je zatem włączyć do swojej diety również, gdy chcesz zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ jest to niezawodny sposób na to, żeby poprawić swój metabolizm. Poniżej przedstawiamy przykłady produktów, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przedstawiamy ich zawartość w stu gramach produktu:

  • olej kokosowy – 87,
  • masło – 55,
  • smalec – 47,
  • ser mascarpone – 28,
  • parmezan – 20,7,
  • oliwa z oliwek – 14,
  • olej sezamowy – 14,
  • boczek wieprzowy – 12,5,
  • parówki wieprzowe – 8,2,
  • kiełbasa śląska – 5,4.

Kwasy tłuszczowe nasycone są zdrowe, a przy tym podkreślają smak potraw oraz są odpowiedzialne za poczucie sytości. Przede wszystkim na co dzień powinieneś odpowiednio gospodarować pulą tłuszczów, jaką masz do spożycia. To ważne, a jeżeli nie jesteś tego zrobić samodzielnie – koniecznie skorzystać z porad ekspertów w tej dziedzinie. Postaw na catering dietetyczny, dzięki czemu każdego dnia będziesz jeść pyszne, a przede wszystkim odpowiednio zbilansowane posiłki. Dieta pudełkowa czeka na Ciebie w firmie EatFitCatering, gdzie możesz liczyć na świeże, a przede wszystkim bardzo zróżnicowane potrawy każdego dnia.

Wpływ tłuszczów nasyconych na zdrowie człowieka

Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że wzmożone zapotrzebowanie na tłuszcze nasycone pojawia się w szczególności w sytuacji, gdy organizm zużywa więcej energii. Jest to bowiem składnik, który pośrednio odpowiada za właściwą realizację procesów, jakie zachodzą w organizmie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jedzenie ich w nadmiarze może powodować podniesienie złego cholesterolu, a to niestety wpływa na rozwój zatorów, zespołów naczyniowych, miażdżycy, a nawet prowadzi do udaru mózgu czy niedokrwiennej choroby serca. Warto zatem o tym pamiętać na co dzień, komponując swoją dietę.

Istotne jest przy tym również to, że lepiej jest ograniczyć nasycone tłuszcze w sytuacji dużej nadwagi, a także zaawansowanych zmian miażdżycowych. W szczególności uważać na dietę powinny osoby, które borykają się z niewydolnością wątroby czy różnego rodzaju chorobami układu pokarmowego.

Oczywiście to nie oznacza, że należy całkowicie wykluczyć ze swojej diety tłuszcze zwierzęce. Jest to bowiem składnik, który musi się w niej znaleźć, jednak powinien towarzyszyć dobrze zbilansowanym posiłkom, co jest kluczowe. Oczywiście do tego dochodzi również kwestia prowadzenia odpowiedniego trybu życia, co ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim warto, niezależnie od płci, wieku czy wykonywanej pracy, zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Jest to bowiem, w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą, najlepszy sposób na to, żeby zwiększyć wydolność swojego organizmu, a przede wszystkim zrzucić przy tym również zbędne kilogramy.

Czym zastąpić tłuszcze nasycone?

Oczywiście są również sposoby na to, aby zastąpić w swojej diecie tłuszcze nasycone. Czym? Najlepiej kwasami tłuszczowymi wielonienasyconymi. Można je znaleźć w takich produktach, jak:

  • olej słonecznikowy,
  • olej rzepakowy,
  • orzechy włoskie,
  • olej z pestek winogron,
  • ziarna słonecznika,
  • ziarenka lnu.

Używanie powyższych tłuszczów to dobry sposób na to, żeby poprawić funkcjonowanie swojego układu krążenia. Ponadto wśród korzystnych zamienników można także wyróżnić jednonienasycone kwasy tłuszczowe, pochodzące z takich produktów jak:

  • oliwa z oliwek,
  • migdały,
  • pistacje,
  • orzechy laskowe.

Można je z powodzeniem dodawać do różnego rodzaju sałatek czy sosów. Są pyszne, a przy tym również bardzo zdrowe.

Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Pamiętaj o tym, że w zdrowym ciele – zdrowy duch. Warto zatem wdrożyć w swoje życie właściwe nawyki żywieniowe, aby cieszyć się świetną kondycją fizyczną, ale również wspaniałym samopoczuciem. Jeżeli nie wiesz, jak wprowadzić kwasy nasycone w swoją codzienną dietę, po prostu skorzystaj z porad dietetyka lub zamów gotową dietę. Początkowo jest to bowiem trudne, a w szczególności mają z tym spore trudności osoby, które nie posiadają zaawansowanych zdolności kulinarnych. Aby się nie zniechęcić, warto oddać to w ręce specjalistów, dzięki którym wdrożysz się w świat zdrowego odżywiania, a odpowiednie nawyki staną się dla Ciebie codziennością. Odrzucisz niezdrowe słodycze czy fast foody. Szybko przekonasz się, że już nie będziesz chciał wrócić do niezdrowego jedzenia, ponieważ po prostu przestanie Ci ono smakować, a Twoje samopoczucie stanie się znacznie lepsze.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

eatfit catering dietetyk

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

eatfit catering szef kuchni

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.