Dieta na 3000 kcal – czym właściwie jest i jak działa?

Catering dietetyczny 3000 kalorii 900x370 1

Jadłospis 3000 kcal polega na spożywaniu dziennie takiej właśnie zawartości kalorycznej. W związku z tym, taka dieta 3000 kalorii może być rozpatrywana jako dieta na mase lub redukcję. Wszystko zależy od naszej płci, obecnej wagi, wzrostu oraz częstotliwości i intensywności uprawianej aktywności fizycznej. Jeżeli dla przykładu jesteśmy osobą, która ma siedzącą pracę i nie lubi ruchu, a będziemy jeść 3000 kcal dziennie – niemal pewne, że bardzo szybko będziemy przybierać na wadze. Jeżeli natomiast jesteśmy bardzo aktywni fizycznie – na przykład trenujemy lub też biegamy codziennie – ta podaż kaloryczna może być niewystarczająca i tym samym będziemy znajdować się w deficycie kalorycznym (nasza waga zacznie spadać). Nie można więc traktować jednoznacznie diety 3000 kalorii dziennie.

Taki jadłospis będzie odpowiedni dla aktywnych osób, które mają problemy z utrzymaniem wagi. Warto tu też zwrócić uwagę na to, co jemy będąc na diecie. teoretycznie w przypadku osób lubiących codzienny ruch, kaloryczność 3000 powinna budować mięśnie. Jeżeli jednak jadłospis będzie się opierał w całości na produktach wysoko przetworzonych – słodyczach, słodkich kolorowych napojach oraz fast-foodach – tak czy inaczej zacznie rosnąć tkanka tłuszczowa, zamiast mięśni.

Ostatecznie, wybór właściwej ilości kalorii zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej i cel (na przykład utrzymanie wagi, zwiększenie masy mięśniowej lub redukcja zbędnych kilogramów). Warto zwrócić uwagę na swoje indywidualne potrzeby kaloryczne i skonsultować się z dietetykiem, by dobrać odpowiednią dietę.

Dieta 3000 kcal na mase? Jakie są zasady?

Jeżeli chcemy rozpatrywać naszą dietę 3000 kalorii jako sposób na wzrost masy mięśniowej, powinniśmy dostosować się do poniższych wskazówek:

  • Mięśnie rosną, gdy poza aktywnością fizyczną dołączamy do naszych codziennych nawyków odpowiednie ilości białka. Jest ono niezbędne do budowy mięśni, dlatego należy skupić się na zwiększeniu jego podaży w diecie. Dieta na masę 3000 kcal zakłada docelową wartość białka na poziomie 1,2-2 gramów dziennie na każdy kilogram masy ciała. Dobrym źródłem białka będą z pewnością nasiona, orzechy, chudy nabiał, jaja, chude białe mięso i ryby.
  • Węglowodany również są ważne w diecie na masę. To źródło energii niezbędne podczas treningów i regeneracji mięśni. Tania dieta na masę 3000 kcal to około 45-65 procent energii z węglowodanów. Warto tu jednak zaznaczyć, że najlepsze będą węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym, znajdujące się w pełnoziarnistych produktach zbożowych, owocach i warzywach.
  • Trzecim, bardzo ważnym składnikiem odżywczym w diecie na masę są zdrowe tłuszcze nienasycone, pochodzące z oleju roślinnego, orzechów i nasion. Zdecydowanie powinniśmy natomiast ograniczyć tłuszcze nasycone i trans.
  • Picie wody to fundament każdej diety, nie inaczej jest w przypadku 3000 kalorii. Woda jest niezbędna do utrzymania właściwego poziomu nawodnienia organizmu i zdecydowanie pomaga w budowaniu masy mięśniowej.
  • Regularne jedzenie to również bardzo ważna kwestia. Spożywanie regularnych posiłków jest ważne dla dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych. W diecie na masę zaleca się spożywanie od pięciu do sześciu posiłków dziennie, co około trzy godziny. Dwa z tych posiłków mogą być przekąskami. W tej roli najlepiej sprawdzą się orzechy, jogurty naturalne, skyry, sery i kanapki z chleba pełnoziarnistego.

A może redukcja?

Dieta 3000 kalorii na redukcji opiera się na niskiej zawartości kalorii, której celem jest zmniejszenie masy ciała. Żeby ten sposób zadziałał należy dostarczyć organizmowi mniejszej ilości kalorii niż jest potrzebna do utrzymania aktualnej wagi. Poniższe zasady pomogą skutecznie zredukować wagę przy diecie 3000 kalorii:

  • Zacznij od obliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego, by ustalić deficyt energetyczny. Powinien on sięgać do około pięciuset a nawet sześciuset kalorii mniej niż wymaga tego twoje zapotrzebowanie.
  • Tak samo jak w przypadku diety na masę – warto zwiększyć podaż białka, które jest wolniej spalane niż węglowodany, pomaga zbudować mięśnie, a do tego odpowiada za uczucie sytości. W diecie 3000 kcal na redukcji, wartością docelową dla białka powinno być około 1,2-1,6 g/kg masy ciała dziennie. Białko znajdziesz tak jak już to wspominano wyżej – w chudych rybach i mięsie, nabiale, orzechach i nasionach.
  • Spożywaj węglowodany o niskim indeksie glikemicznym: Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i mogą pomóc w kontrolowaniu apetytu. W diecie na redukcję, wartością docelową dla węglowodanów może być około 40-50% spożywanych kalorii. Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym znajdują się w produktach pełnoziarnistych, owocach i warzywach.
  • Zwróć uwagę na ilość spożywanego tłuszczu. Nie wolno go zupełnie wykluczać z diety, bo pełni wiele ważnych funkcji, jak choćby umożliwienie rozpuszczania niektórych witamin, ale nie wolno przesadzać z jego ilością. Dieta 3000 kcal zakłada, że powinna ona być na poziomie około dwudziestu procent spożywanych kalorii. W przypadku diety na redukcję również mówimy tylko o dobrych tłuszczach nienasyconych. Tłuszcze nasycone i trans likwidujemy z jadłospisu.
  • Warzywa to najlepsze źródło witamin i węglowodanów złożonych – dodawaj je do każdego posiłku, aż takie działanie wejdzie ci w nawyk.
  • Regularne jedzenie pomoże w stabilizowaniu poziomu cukru we krwi i zapobiegnie napadom głodu. Najlepiej jeść co około cztery godziny i nie później niż trzy godziny przed snem.
  • Pij wodę – zaleca się picie około trzech litrów wody dziennie, jeśli dążymy do redukcji wagi. Najlepiej w tej roli sprawdzi się woda mineralna ze sklepu lub woda filtrowana z kranu.

Dieta 3000 kcal – jak wygląda jadłospis tygodniowy?

Śniadanie: dwie kromki chleba żytniego, 2 jajka smażone na masełku, pomarańcza, kawa z mlekiem

Drugie śniadanie: jogurt grecki z domową granolą i malinami

Obiad: 200 gramów grillowanej piersi z kurczaka, szklanka makaronu pełnoziarnistego, sałatka z sezonowych warzyw z oliwą z oliwek

Podwieczorek: koktajl białkowy z bananem i mlekiem

Kolacja: plastry mozzarelli zapiekane z pomidorem w piekarniku, 2 kromki chleba pełnoziarnistego

3000 kalorii dziennie jadłospis – druga wersja:

Śniadanie: owsianka na mleku z bananem i borówkami

Drugie śniadanie: dwa jabłka, garść orzechów włoskich, serek wiejski

Obiad: łosoś z piekarnika na brązowym ryżu, sałatka warzywna z oliwą z oliwek

Podwieczorek: shake proteinowy na odtłuszczonym mleku

Kolacja: dwa jajka gotowane, dwie kromki chleba pełnoziarnistego, pomidor

Prosta dieta 3000 kcal wegańskaprzykładowy jadłospis

Śniadanie: owsianka na mleku migdałowym z orzechami i płatkami kokosowymi, kawa z mlekiem sojowym, chleb żytni z hummusem i pomidorem

Drugie śniadanie: shake białkowy na mleku roślinnym z bananem, kanapki z sałatą, tofu, awokado i pomidorem

Obiad: zupa z soczewicy i warzyw z chlebem żytnim, sałatka z kaszą jaglaną, kukurydzą, rukolą, pomidorem i ogórkiem, do tego sos vingret

Podwieczorek: smoothie na mleku kokosowym, z bananem, miodem i masłem orzechowym

Kolacja: risotto z pieczonymi warzywami, koktajl białkowy na mleku sojowym

Wegetariańska dieta 3000 kalorii mogłaby wyglądać bardzo podobnie, ale możemy użyć klasycznego nabiału opartego na mleku od krowy oraz jajek zamiast tofu.

Jakich produktów powinniśmy unikać?

Skoro wiemy już, które produkty są dobre dla naszego organizmu, zarówno, gdy w grę wchodzi dieta redukcyjna 3000 kalorii jak i dieta na masę, warto zastanowić się, których produktów należy unikać.

Tak naprawdę spożywanie poszczególnych składników zależy od konkretnych i indywidualnych potrzeb każdego człowieka, jednakże istnieją takie grupy artykułów, które warto wykluczyć na każdej diecie. są to z pewnością:

  • Produkty bogate w cukier – słodycze, napoje gazowane, soki słodzone i alkohol. Przyczyniają się one do nadmiernego spożycia kalorii i tłuszczów nasyconych, a nie mają żadnych wartości odżywczych. Tak naprawdę dzięki nim czeka nas chwila przyjemności i mnóstwo problemów.
  • Fast-foody – są źródłami „złych” tłuszczów, soli i cukru. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy jak dużo kalorii pochłaniamy jedząc burgera czy wrapa z popularnej sieci fast-foodowej. Tym sposobem bardzo łatwo wejść „przypadkowo” nawet na bardzo dużą nadwyżkę kaloryczną, która spowoduje zwiększenie tkanki tłuszczowej.
  • Słodkie płatki śniadaniowe – najczęściej zawierają dużo węglowodanów prostych i cukru. Niewiele w nich jest wartości odżywczych, a rozpoczynanie dnia od takiego śniadania z automatu skazuje nas na skoki insuliny i trudności w opanowaniu chęci do podjadania.
  • Wysoko przetworzone produkty mięsne jak wędliny i kiełbaski często zawierają ogromne ilości tłuszczu i soli. Warto sprawdzać dokładnie skład kupowanych przez nas artykułów mięsnych i wybierać te z dużą zawartością mięsa i krótką listą składników.
  • Tłuste sery i tłuste mięso są dodatkowo bogate w tłuszcz nasycony, który podnosi nam poziom cholesterolu, podwyższając jednocześnie ryzyko chorób serca.

Dieta pudełkowa 3000 kaloriidla mężczyzn czy dla kobiet?

Dieta 3000 kalorii może przewidywać jadłospis zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zdrowe odżywianie nie ma płci. Warto jednak pamiętać o wyliczeniu sobie indywidualnych wskaźników BMI (body mass index), PPM (podstawowa przemiana materii), CPM (całkowita przemiana materii). Na ich podstawie można dowiedzieć się wiele o swoich potrzebach dietetycznych. W internecie są dostępne bezpłatne kalkulatory, wskazujące, ile kalorii dziennie powinniśmy spożywać, w zależności od naszych celów (redukcja wagi, utrzymanie wagi, budowa masy).

Jeżeli po takich obliczeniach okaże się, że aby osiągnąć cel sprawdzi się u nas dieta 3000 kalorii – zamiast samodzielnie przygotowywać posiłki możemy postawić na catering. Jest to bardzo wygodna opcja dla tych z nas, którzy chcą poświęcić swój czas na coś innego niż gotowanie. Czy pudełkowa dieta 3000 kalorii jest tania? Być może na pierwszy rzut oka, catering wydaje się drogi. Jeżeli jednak przeanalizujemy wszystkie korzyści jakie otrzymujemy wybierając tę opcję, możemy zmienić zdanie. Przykładowa dieta pudełkowa to odzyskany czas, brak obowiązków domowych takich jak sprzątanie, gotowanie, wynoszenie śmieci czy robienie zakupów.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

eatfit catering dietetyk

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

eatfit catering szef kuchni

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.