Dieta 1700 kalorii – czy warto?

Catering dietetyczny 1700 kalorii 900x370 1

Standardowa dieta 1700 kcal to bez wątpienia rozwiązanie nie dla każdego. Samodzielne przygotowywanie posiłków wymaga nie tylko dużej ilości czasu i wytrwałości, ale też konkretnej wiedzy, która pozwoli w ograniczonej podaży kalorycznej dostarczyć do organizmu to, co niezbędne do jego dobrego funkcjonowania. Dobrze byłoby też dysponować choćby podstawowymi umiejętnościami kucharskimi, by z takiej diety 1700 kcal szybko nie zrezygnować, zniechęcając się przez niesmaczne i pozbawione wyjątkowości posiłki.

Co daje spożywanie 1700 kcal dziennie?

Dla wszystkich, którzy powyższych warunków nie spełniają lub też zwyczajnie wolą oddać się w ręce specjalistów, doskonałym rozwiązaniem jest catering dietetyczny 1700 kcal. W takiej usłudze za przygotowanie jadłospisu odpowiada specjalista-dietetyk, którego zadaniem jest dbanie o to, by 1700 kalorii dziennie zapewniło organizmowi wszelkie niezbędne do właściwego funkcjonowania mikro- i makroskładniki, a posiłki były smaczne i pożywne.

Nie musimy dzięki temu przejmować się niczym, poza tym, żeby otrzymane posiłki spożyć o odpowiednich porach dnia. To drastyczne ułatwienie na drodze do osiągnięcia optymalnej wagi ciała i poprawy własnego zdrowia. Taka 1700 kcal dieta dostarczana przez catering daje więc duży komfort życia i pozwala pozbyć się wszystkich wymówek o braku czasu na przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich zapracowanych osób oraz takich, które wolą swój czas poświęcić na coś innego niż przygotowywanie jedzenia.

Co zawiera jadłospis 1700 kcal?

Dieta na 1700 kcal dziennie powinna zawierać wszystkie istotne dla ludzkiego ciała składniki energetyczne w odpowiednich dla niego proporcjach. Najistotniejszym składnikiem diety będą więc węglowodany, ale poza nimi dieta 1700 kalorii składa się również z białka i tłuszczy. Elementem, który w dobrej diecie powinien być najmocniej ograniczony są naturalnie cukry.

Przykładowa dieta 1700 kcal zawiera więc duże ilości produktów bogatych w błonnik, a także pełnoziarnistego pieczywa, chudego nabiału, ryb, drobiu oraz przede wszystkim owoców i warzyw, które powinny stanowić kluczowy składnik diety każdego człowieka. Poza wspomnianymi już wyżej cukrami warto ograniczyć także wszelką żywność przetworzoną, jasne pieczywo czy tłuste, smażone mięso. Krótko mówiąc – to, co poza krótkotrwałym efektem najedzenia, nie pozostawia w organizmie nic pozytywnego, a wręcz może być przyczyną różnych dolegliwości czy złego samopoczucia. Dieta 1700 kcal jadłospis na tydzień pełen jest natomiast tego, co dla organizmu i dobre, i korzystne.

Usługi zapewniane przez catering 1700 kcal sprawiają, że nie musimy sami pamiętać o odpowiednim bilansie spożywanych posiłków, a całą pracę z tym związaną oddajemy specjalistom. To ogromna oszczędność czasu potrzebnego zarówno na przygotowanie jedzenia, jak i wcześniejsze jego zaplanowanie, który można wykorzystać na pracę, sport czy po prostu na odpoczynek.

Dla kogo dieta pudełkowa 1700 kcal?

Na wstępie warto zaznaczyć, że ograniczenie się do spożywania 1700 kalorii dziennie to nie jest rozwiązanie dla wszystkich. Przed zdecydowaniem się na tego typu rozwiązanie trzeba rozsądnie ocenić sytuację w zależności od takich parametrów jak wiek, płeć, waga czy aktywność fizyczna.

Dieta 1700 kcal dla mężczyzn, zwłaszcza aktywnych sportowo czy pracujących ciężko fizycznie, to może być zdecydowanie za mało w stosunku do ich potrzeb. Z kolei dla prowadzącej stacjonarny tryb życia drobnej kobiety będzie idealnym rozwiązaniem. Dlatego też przed zdecydowaniem się na catering 1700 kalorii warto dokładnie określić swoje dziennie zapotrzebowanie kaloryczne, by mimo dobrych chęci – nie pogorszyć swojej sytuacji zdrowotnej, nie dostarczając organizmowi odpowiednich ilości składników energetycznych.

W tym celu warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów BMI masy ciała, które pozwalają ocenić jakie zapotrzebowanie energetyczne ma nasz organizm i jak dużą liczbę kalorii musimy mu w związku z tym dostarczyć. Istotnym parametrem jest CPM (całkowita przemiana materii), czyli w skrócie to, ile kalorii należy przyjąć, by przy prowadzonym trybie życia utrzymać aktualną wagę.

Czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest oczywiście także cel jaki chcemy osiągnąć. Czy zależy nam na redukcji masy ciała poprzez zastosowanie deficytu kalorycznego (spożywanie mniejszej liczby kalorii niż wynosi zapotrzebowanie organizmu), czy na stabilizacji wagi (czyli spożywanie 1700 kalorii przy właśnie takim zapotrzebowaniu kalorycznym). Zawsze warto przemyśleć które z dostępnych rozwiązań będzie dla nas najkorzystniejsze i pamiętać o tym, że dieta 1700 kcal efekty przyniesie wtedy, gdy w stu procentach dostosujemy się do jej wymagań. Decydując się na dietę warto pamiętać o tym, żeby dostarczać do organizmu nie więcej niż o tysiąc mniej kalorii niż wynosi CPM (np. dieta 1700 kcal będzie odpowiednia dla kogoś, czyje CPM wynosi ok. 2700 kcal i mniejsze, ale już niewłaściwa dla osoby z zapotrzebowaniem na poziomie 3000 kalorii).

Jeśli jednak taka dieta redukcyjna 1700 kcal jest dla kogoś odpowiednia, to decydując się na nią można liczyć na poprawę zdrowia, spadek wagi, a także polepszenie wyglądu i samopoczucia. Korzystając z diety pudełkowej korzyści poszerzają się dodatkowo o oszczędność czasu (który można spożytkować np. na dodatkową pracę czy rozwijanie pasji) i brak znużenia związanego z koniecznością codziennego przygotowywania posiłków.

Dieta 1700 kcal proste przepisy

Dużą zaletą, jaką może pochwalić się dieta 1700 kilokalorii, jest brak skomplikowanych przepisów. Chodzi o to, że ograniczając spożycie niezdrowych i przetworzonych produktów, a korzystając jedynie z pełnowartościowych i oferujących duże korzyści dla organizmu, możemy dowolnie tworzyć dania dopasowane do naszych preferencji kulinarnych. Dieta 1700 kcaljadłospis swój opiera na składnikach pozwalających na szybkie i bezproblemowe przygotowanie pysznych posiłków.

Dieta 1700 kcal przepisy

Przykładowy dzień na diecie 1700 kalorii może składać się z następujących posiłków:

Śniadanie:

Grzanki ze szpinakiem i jajkiem – ok. 550 kcal

Drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek podsmażamy na oliwie, a po chwili dodajemy do niego liście szpinaku. Po doprawieniu według własnych preferencji dusimy chwilę pod pokrywą. W tym czasie pełnoziarniste pieczywo przypiekamy w piekarniku lub w tosterze. Przygotowany szpinak układamy na grzance tak, by na środku pozostawić miejsce na wbicie jajka. Po wbiciu całość wkładamy do nagrzanego piekarnika i pozostawiamy do czasu ścięcia białka. Po wyjęciu możemy posypać całość serem mozzarellą.

Drugie śniadanie:

Kefir z borówkami – ok. 140 kcal

Kefir mieszamy z borówkami, zdrowym słodzikiem (np. stewia lub erytrol) i wiórkami kokosowymi.

Obiad:

Kurczak w zielonym curry z groszkiem – ok. 620 kcal

Pokrojoną na kawałki pierś z kurczaka marynujemy z czosnkiem, imbirem, sokiem cytryny i jogurtem. Następnie całość podsmażamy w głębokiej patelni (może być wok), a następnie dodajemy napój migdałowy, zielony groszek i liście kolendry. Całość dusimy pod przykryciem przez ok. 10 minut, dodając do smaku ulubione przyprawy, np. curry. Gdy całość jest gotowa podajemy z wcześniej przygotowanym ryżem.

Podwieczorek:

Owocowe szaszłyki – ok. 180 kcal

Jabłko i gruszkę oraz chudy twaróg kroimy w sporą kostkę, a następnie mieszamy w naczyniu wraz z winogronem, sokiem z cytryny i siemieniem lnianym. Po wymieszaniu na wykałaczkę nadziewamy przygotowane składniki w dowolnej kolejności.

Kolacja:

Kanapki z pastą pomidorowo-koperkową – ok. 220 kcal

Chudy twaróg, koperek, passatę pomidorową, olej, czosnek i pieprz mieszamy aż do uzyskania gładkiej masy. Po przygotowaniu uzyskaną pastą smarujemy pieczywo żytnie, a do całości dodajemy ogórek (może być kiszony) oraz kiełki.

Łącznie ok. 1710 kcal spożyte w ciągu całego dnia i pięciu posiłków.

Powyższe przepisy to oczywiście tylko przykładowe rozwiązania menu cateringowego diety pudełkowej, jednak bez wątpienia pokazujące, że nawet w teoretycznie tak niewielkiej liczbie kalorii może skrywać się dużo smaku i ciekawych doznań kulinarnych. Dieta 1700 kcal jadłospis na 7 dni zawiera w sobie jeszcze więcej ciekawych rozwiązań, które pozwolą nie tylko uzyskać oczekiwany efekt, ale też każdego dnia odrywać nowe rozwiązania kulinarne uzyskiwane z, wydawałoby się, zwykłych składników takich jak warzywa, owoce czy nabiał.

Dieta 1400 kcaljadłospis, efekty, przepisy

Chyba każda z nas miała w życiu taki etap, że chciała szybko schudnąć. Na horyzoncie było jakieś ważne dla nas wydarzenie – ślub, urodziny, wymarzone wakacje – i marzyłyśmy, aby podczas tego dnia wyglądać na zdjęciach wspaniale. Niestety realnie patrząc, zostawało nam wówczas na mało czasu, aby zrzucić zalegające kilogramy w spokojnym tempie. Znaczny deficyt kaloryczny – dieta 1400 kalorii – wydawał się najlepszą i jedyną opcją, by osiągnąć cel. Dla dorosłej osoby z nadwagą taki deficyt będzie zazwyczaj zbyt duży. Kilogramy spadną – owszem, ale prawdopodobnie też wrócą po jakimś czasie w postaci efektu jo-jo. 1400 kcal dieta będzie dobrym pomysłem dla osób szczupłych, niewysokich, które chcą zrzucić dwa lub trzy kilogramy w szybkim czasie. Takie osoby najpewniej na co dzień jedzą niewiele więcej ponad 1400 kalorii dziennie, więc deficyt nie będzie tak głęboki i może zadziałać prawidłowo, pomagając osiągnąć cel. Ale zacznijmy od początku…

Na czym polega dieta redukcyjna 1400 kalorii?

Dieta 1400 zakłada, że nasze dzienne spożycie energetyczne nie będzie przekraczało 1400 kalorii. To znaczy, że w ciągu całego dnia będziemy zjadać produkty, które łącznie mogą dać maksymalnie taką wartość kaloryczną. Nie jest to zbyt duża liczba kalorii, a dla porównania warto dodać, że jadłospis 1400 kcal mają najczęściej nastolatki. Dorosła kobieta powinna zjadać około 2000 kalorii i włączać w swoje życie regularną aktywność fizyczną. Mężczyzna natomiast z powodu wyższej zazwyczaj masy, powinien spożywać od 2500 do 3000 kcal.

Jeżeli chcemy schudnąć najlepiej jest sprawdzić na początku swój wskaźnik BMI. Co to takiego? BMI to „body mass index” czyli wskaźnik masy ciała. Inaczej mówiąc, jest to wartość obliczana na podstawie masy i wzrostu osoby, której celem jest określenie czy dana osoba ma niedowagę, nadwagę czy wagę prawidłową. BMI jest powszechnie stosowany w dietetyce i ogólnie w dziedzinie zdrowia. Pomaga ocenić ryzyka chorób związanych z często występującą w naszych czasach otyłością.

Jeśli znamy już nasz wskaźnik BMI, warto jest sprawdzić pozostałe dane – nasze wartości PPM, PPPM i CPM.

PPM to podstawowa przemiana materii – innymi słowy, jest to liczba kalorii, którą spalamy dziennie nie robiąc nic, po prostu leżąc na łóżku. PPPM to ponadpodstawowa przemiana materii – czyli to, co udaje się nam spalić przy aktywności ruchowej. CPM to połączenie PPM i PPPM, czyli całkowita przemiana materii.

Dieta 1400 kcal – jak to obliczyć?

Aby wyliczyć PPM powinniśmy zastosować poniższe wzory:

  1. Wzór dla kobiet: 655,1 + (9,563 x masa ciała wyrażona w kilogramach) + (1,85 x wzrost wyrażony w centymetrach) – (4,676 x wiek wyrażony w latach)
  2. Wzór dla mężczyzn: 66,5 + (13,75 x masa ciała wyrażona w kilogramach) + (5,003 x wzrost wyrażony w centymetrach) – (6,775 x wiek wyrażony w latach)

Aby obliczyć CPM – najlepiej użyć internetowych kalkulatorów. Znajdziemy tam pytania o określenie intensywności i regularności swojej aktywności fizycznej. Po udzieleniu odpowiedzi kalkulator przeliczy nam wskaźnik, uwzględniając PPM i udzieli informacji o całkowitej przemianie materii.

Kiedy poznamy nasze CPM wystarczy ustalić deficyt kaloryczny. Jest to najczęściej wartość około dwustu kalorii mniej niż wskaźnik naszej całkowitej przemiany materii. Mówiąc prościej – dowiemy się, ile kalorii powinniśmy spożywać, aby zacząć chudnąć. Oczywiście znaczenie też ma tempo z jakim chcemy zrzucać kilogramy – im szybciej mamy schudnąć, tym mniej powinniśmy jeść. Nasze ciało sięgnie wówczas do zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej, której tak nienawidzimy.

Warto jednak pamiętać, że wolniejsze chudnięcie jest bardziej stabilne. Nasze ciało powoli przygotowuje się do zmiany nawyków, wszystko odbywa się spokojnie, bez głodzenia się i napadów obżarstwa. Czasami jednak nie możemy sobie pozwolić na wolne tracenie kilogramów – wówczas pozostaje opcja niższego deficytu. Takie rozwiązania powinny być jednak stosowane krótkotrwale, a przykładowa dieta 1400 kcal musi być odpowiednio zbilansowana, żeby nie zabrakło nam ważnych składników odżywczych.

Jak ułożyć dieta 1400 kcal jadłospis na 7 dni?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się przejść na dietę redukcyjną o obniżonym deficycie z pewnością zastanawiamy się czego możemy się spodziewać po posiłkach. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do dietetyka, który rozpisze nam jadłospis na tydzień, tak by dieta 1400 kcal zawierała wszystkie niezbędne mikro- i makroskładniki. Jeżeli jednak chcemy poszukać inspiracji sami, oto przykładowy jadłospis dla tej diety:

Na śniadanie jajecznica z jednego jajka oraz jedna kromka chleba pełnoziarnistego z jedną łyżką masła orzechowego. Do tego herbata z mlekiem 1,5 %. Na przekąskę warto wybrać jakiś małokaloryczny owoc – na przykład jabłko i dziesięć orzechów włoskich lub migdałów. Obiad to sałatka z warzywami, jajkiem i sosem na bazie jogurtu naturalnego i ziół, do tego kurczak grillowany i mała porcja kaszy jaglanej. Na podwieczorek banan z serkiem wiejskim (pół opakowania). Kolacja – chleb pełnoziarnisty (znów jedna kromka, mała porcja humusu do rozsmarowania oraz warzywa surowe – może być to marchew czy ogórek lub papryka.

Dieta 1400 kcal zawiera proste przepisy. Ważne by posiłek zawierał odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów. W każdym z nich powinny znaleźć się warzywa (najlepiej surowe), ale też w mniejszych ilościach owoce. Wszystko to by uniknąć niedoborów i pozyskać wartościowe składniki odżywcze.

Kolejnym przykładem jadłospisu na cały dzień może być taka propozycja: na śniadanie chleb pełnoziarnisty, pół awokado i jajko sadzone usmażone na patelni teflonowej bez tłuszczu. Do tego koniecznie pomidor, a do picia kawa lub herbata. Przekąska to banan z jogurtem naturalnym. Na obiad możemy zrobić sałatkę z tuńczykiem, sałatą, ogórkiem, pomidorem i jajkiem. Węglowodany to znów kromka chleba pełnoziarnistego. Kolejna przekąska to znów lekki owoc na przykład garść malin i łyżka masła orzechowego lub kilka orzechów laskowych. na kolację warto podać warzywa z tofu przygotowane w woku, a do tego pół szklanki brązowego ryżu.

Jak widać dieta na 1400 kcal dziennie nie musi być monotonna, a my będąc na niej nie musimy czuć się głodni. Będzie to jednak wymagało od nas poświęcenia w przygotowywaniu posiłków. Aby nie ulegać pokusie wybierania gotowych produktów, które nie wliczają się w naszą dietę i mogą utrudnić nam zdobycie celu – warto przygotować bazowe składniki wcześniej. Ugotujmy sobie więcej ryżu i schowajmy do szklanego pojemnika w lodówce. To samo można zrobić z pełnoziarnistym makaronem czy kaszą jaglaną. Najlepiej sprawa się chyba przygotowywanie posiłków wieczorem dnia poprzedniego. Później, wracając po pracy, mamy wszystko gotowe do podgrzania.

Dla kogo dieta pudełkowa 1400 kcal?

Nie każdy jednak znajdzie w sobie chęć i siłę na gotowanie wieczorami na cały kolejny dzień i zamykanie wszystkiego w szczelne, szklane pojemniki. Nie oszukujmy się – to nie jest łatwa sprawa. Wówczas na ratunek może nam przybyć catering 1400 kcal. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza na początku naszej drogi przy redukcji kilogramów. Sama świadomość diety i obcięcie dziennego limitu kalorii z pewnością będzie dla nas bardzo trudne, jeśli do tej pory jadaliśmy wszystko, na co mieliśmy ochotę. Aby ułatwić sobie sprawę i mieć siłę do pokonywania pokus, wybierzmy catering dietetyczny 1400 kcal.

Jak to działa? Codziennie z rana otrzymamy zestaw pudełek z posiłkami na cały dzień. Możemy je wygodnie zabrać do pracy czy na uczelnię. Większość z nich będzie gotowa do zjedzenia, choć obiady mogą wymagać podgrzania. Dziś nie jest to jednak zbyt duży problem – większość firm posiada kuchnię pracowniczą wyposażoną co najmniej w mikrofalówkę.

1400 kcal dziennie – czy to wystarczy? 

Wybierając catering 1400 kalorii będziemy mieć też więcej czasu na ewentualne treningi lub chociażby spacer. Przy tak dużym deficycie nie warto stawiać na intensywne cardio czy dwugodzinną siłownię, ale odrobina ruchu z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na wyniki, ale również na nasze samopoczucie. Dodatkowo dieta pudełkowa 1400 kcal odciąży nas przy obowiązkach domowych. Możemy zapomnieć o zakupach w sklepie spożywczym (kolejkach, rozpakowywaniu), zmywaniu naczyń (pudełka są najczęściej papierowe i gotowe do wyrzucenia po zużyciu), a także sprzątaniu po posiłkach. Analizując koszt cateringu warto też pamiętać o odzyskanym czasie i lepszej motywacji, by wytrwać w deficycie jedząc 1400 kcal dziennie.

Niezależnie od tego czy będziemy sami gotować, czy postawimy na catering 1400 kalorii – pamiętajmy jak ważne jest bilansowanie posiłków i dbanie, aby w każdym z nich znalazły się odpowiednie proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów. Nie może też zabraknąć witamin i minerałów, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Czy dieta 1400 kcal nadaje się dla mężczyzn? Płeć nie ma tu znaczenia, a raczej nasz wiek, waga i wzrost, które pomogą nam obliczyć wymienione wyżej wskaźniki BMI, PPM, PPPM i CPM. Pamiętajmy również, że każda dieta musi być wsparta piciem minimum dwóch litrów wody dziennie. Diety z dużym deficytem jak dieta 1400 kcal powinny być stosowane krótkoterminowo.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.