,

Wskaźnik BMI – jego znaczenie w równowadze organizmu

To jakim zdrowiem charakteryzuje się nasz organizm oraz to jak czujemy się na co dzień zależy bezpośrednio od tego co spożywamy oraz to jaką wagę posiadamy. Oczywiście większość osób dąży do tego, aby być szczupłym jednak należy pamiętać o tym, aby zachować przy tym równowagę. Wiele osób ignoruje to i dąży do bardzo niskiej wagi co może być niebezpieczne i nie prezentuje się zbyt dobrze. Aby określić to czy nasza waga jest prawidłowa powstał bmi wzór. Jest to wskaźnik, dzięki któremu poznamy stan naszej wagi względem wzrostu czy wieku. Narzędzie to powstało już długi czas temu i jest wykorzystywane od lat szkolnych. Obliczenie bmi odnosi się nie tylko do samej wagi ale jest ona rzutowana również pod względem innych czynników aby obraz był jak najbardziej realny. Duża część osób może nie wiedzieć jaka jest prawidłowa waga do wzrostu dlatego też bmi norma została ustalona dla różnych przedziałów wiekowych, z podziałem na płci. Jeśli chodzi o historię samego wskaźnika to pewien statystyk zauważył zależność między wzrostem wagi, a wzrostem człowieka. Jest to jeden z powodów, dla których wzrost stał się jedną ze składowych samego wzoru. Obliczenie i stała kontrola tego na jakim poziomie jest nasz wskaźnik jest niezwykle ważne. W obecnych czasach problemów z zaburzeniami odżywiania jest sporo i wyłapanie nadwagi czy niedowagi w czas daje duże możliwości i często potrafi uchronić przed poważniejszymi chorobami. Ogromną rolę w całym procesie odgrywają również rodzice, którzy są odpowiedzialni za obserwację swoich dzieci

Metoda obliczania BMI – czy można zrobić to samodzielnie

Sposób na to jak obliczyć BMI wcale nie jest trudny i co ważne nie wymaga posiadania żadnej wiedzy z zakresu dietetyki czy też sportu. W internecie można spotkać sporo kalkulatorów, które pokazują jakie bmi norma powinno być oraz pomagają w obliczeniu samego wskaźnika. Sam wzór opiera się na trzech najważniejszych wartościach jakimi jest płeć, waga oraz wzrost. Wszystkie z nich są niezwykle istotne ale warto skupić się tutaj najbardziej na płci, ponieważ mocno rzutuje ona na wyniki. Jak wiadomo kobiety są zazwyczaj znacznie drobniejszej postury i nie posiadają tak dużej tkanki mięśniowej jak mężczyźni. Uzyskanie zatem podobnej wartości oznacza dla obu tych grup zupełnie co innego. Najważniejszym efektem, do którego dąży każdy z nas jest ograniczanie tkanki tłuszczowej. Jest to wręcz obowiązkowe jeśli chce się, aby narządy wewnętrzne były bezpieczne. Niektórzy nie mają świadomości tego, że nadmiar tłuszczu to nie tylko problem estetyczny ale przede wszystkim zdrowotny, a bardzo duże zaniedbania mogąbyć zagrażające nawet życiu. Jeśli chodzi o to jaka jest odpowiednia waga do wzrostu to tutaj warto przywołać już same wyniki jakie można uzyskać. Wartości, które klasyfikują się poniżej 18,5 mogą informować nas o tym, że jesteśmy za chudzi. Poziom poniżej 16 to już wygłodzenie, podczas którego należy wprowadzić już jakieś środki bezpieczeństwa. Niezbędna jest szybka reakcja, aby organizm mógł odzyskać równowagę. Prawidłowe pomiary odnoszą się do przedziału między 18,5 do 24,9. Wszystko co przekracza poza wyższą granicę to już pierwsze przesłanki o tym, że dotyczy nas nadwaga. Otyłość jest częstym problemem, który zauważalny jest już u dzieci. Tendencje te mogą zależeć od chorób czy predyspozycji genetycznych ale w większej ilości przypadków źródłem są zaniedbania. W takich okolicznościach warto jest szybko wprowadzić zmiany, w których może pomóc profesjonalny catering dietetyczny.

Co ma wpływ na wskaźnik BMI – czy trzeba go dokładnie analizować?

Sama informacja na temat tego co to bmi nie zawsze jest wystarczająca. Czasem do tematu trzeba podejść w bardziej szczegółowy sposób. Istnieją bowiem czynniki, które mogą mieć wpływ na to jaką wartość będziemy uzyskiwać mimo tego, że to jak obliczyć bmi jest ustalone na podstawie trzech aspektów. Niekiedy konieczne jest przeanalizowanie wyniku, ponieważ z pozoru wartość wyglądająca na niepokojącą wcale nie musi taka być. Przykładem jest tutaj nasz wiek. Wraz z upływem lat tracimy zarówno masę mięśniową jak również kostną. Nie mamy na to bezpośredniego wpływu, jak również na to, że w zamian otrzymujemy znacznie więcej tkanki tłuszczowej. W takich okolicznościach uzyskany wynik może być trochę zakłamany, a biorąc pod uwagę te fakty wszystko może okazać się w porządku. Duże znaczenie ma to jak rozkłada się nasze ciało pod względem masy kostnej czy mięśniowej. Czasem dwie osoby o podobnej wadze mogą wyglądać zupełnie inaczej. Wpływ na to ma nasza budowa, skład oraz proporcje, dlatego bardzo nieodpowiednie jest porównywanie się pod tym kątem. Świetnym obrazem tego jak bmi wzór może czasem zakrzywiać rzeczywistość są sportowcy, którzy zazwyczaj przekraczają normy. Czy można uznać ich za chorych? Otóż nie, zauważamy tutaj po prostu znacznie wyższą masę mięśniową. Sport jest za to czynnikiem, który ma najlepszy wpływ na nasze zdrowie i nie warto pomijać go w codzienności. Problematyczne jest jednak wygospodarowanie na niego czasu czy też brak wiedzy na temat tego jak wykonywać dane ćwiczenia czy uprawiać konkretną dyscyplinę.

Czy u dzieci wskaźnik bmi jest wiarygodny?

Wskaźnik bmi często wykorzystywany jest w szkołach podstawowych podczas tak zwanych bilansów. Należy mieć jednak na uwadze to, że jest to szczególna grupa, u której jak obliczyć bmi wykorzystuje także siatki centylowe. Są one wykorzystywane do tego, aby móc określić to czy rozwój przebiega w odpowiednim tempie oraz czy nie ma zbyt dużych odstępstw. W tym wieku różnice jeśli chodzi o poziom tłuszczu w koncentracji na płeć czy wiek mogą dostarczyć dużo informacji. Prawidłowe bmi powinno być często kontrolowane, ponieważ zdrowie dziecka bardzo przekłada się na przyszłość. Jest to czas kiedy można zapobiec wielu chorobom bądź znacznie złagodzić ich przebieg. Rodzice otrzymując informacje na temat zbyt małej wartości wskaźnika czy zbyt wysokiej powinni działać natychmiastowo. Często niezbędne jest skonsultowanie się ze specjalistami czy skorzystanie z pomocy dietetyka. Są to osoby, dzięki którym można znacznie szybciej pozbyć się problemu i odzyskać równowagę. Przydatna jest także dieta pudełkowa, która w ostatnich czasach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Pod uwagę bierze zarówno to jaki cel chce się uzyskać, a także preferencje smakowe. Nie trzeba dzięki niej tracić czasu na tworzenie pełnowartościowych jadłospisów, a w dalszej kolejności ich przygotowywanie.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.