Co to jest dieta na serce?

Dieta na serce2 900x370 1

Zdrowe odżywianie znane jest już od długiego czasu jednak wciąż duża część osób chętnie sięga po różnego rodzaju przekąski, które zawierają w sobie dość sporą ilość chemii. Wynika to głównie z faktu ograniczonego czasu wolnego. Mało kto ma czas na to aby każdego dnia przygotowywać sobie zbilansowany i smaczny zestaw posiłków. Ponadto dobrze jest posiadać ku temu chociaż podstawową wiedzę jak łączyć poszczególne produkty aby zapewnić pełen dostęp do makroelementów oraz witamin. Należy mieć tutaj na uwadze również fakt, że jadłospis zawsze powinien być dobierany w sposób indywidualny. Jest to najczęstszy błąd, przez który niektóre osoby szybko zniechęcają się do prowadzenia diety. To samo tyczy się sytuacji, w której ktoś cierpi na jakiekolwiek dolegliwości – wówczas dieta również prezentuje się zupełnie inaczej.

Dieta dla serca jest rozwiązaniem, które jest bardzo często stosowane z racji zapotrzebowania. Chodzi tu przede wszystkim o osoby, które cierpią na choroby układu naczyniowego i krążenia. W razie gdy pojawiają się jakiekolwiek oznaki czy gorsze samopoczucie związane właśnie z funkcjonowaniem serca zalecana jest dieta na serce jadłospis. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego jak dużo korzyści ona przynosi. Już po kilkunastu dniach od rozpoczęcia jej stosowania zauważalne są efekty. Niestety choroby serca często są właśnie wynikiem nieprawidłowej diety bogatej w niezdrowe tłuszcze, cukier czy mięso. W wielu przypadkach to właśnie zapobieganie będzie najlepszym wariantem do utrzymania zdrowia.

Jakie są zasady diety na serce?

Większość osób przed przejściem na jakąkolwiek dietę chce dokładnie poznać jej wszystkie tajniki. Wynika to z oceny czy dany jadłospis będzie pasował do trybu życia ale także kubków smakowych. Dieta przy chorobie wieńcowej serca będzie polegała na jednoczesnym wprowadzeniu niektórych produktów do swojego jadłospisu ale także eliminacji. Osoby, którym zależy na tym, aby ich serce wytrzymało przez długi czas powinny w pierwszej kolejności zrezygnować z używek. Zarówno alkohol jak również papierosy bardzo mocno zanieczyszczają organizm, a co za tym idzie wszystkie szkodliwe substancje będą trafiały również do serca. Będzie ono obciążone co w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzać właśnie do uszkodzenia czy niepoprawnego funkcjonowania serca.

Dieta przy chorobach serca powinna zostać bardzo dokładnie przemyślana tak aby zmiana dotychczasowych zasad żywienia nie była aż tak gwałtowna. Jest to bardzo częsty powód, przez który wiele osób rezygnuje ze swoich postanowień gdyż dzieją się one za szybko. Dobrym sposobem jest stopniowe ale regularne zmienianie swoich zasad żywienia. Dieta powinna zakładać odpowiednią ilość kalorii zgodnie z zapotrzebowaniem danej osoby, a także rozkład na makroelementy jak tłuszcze, białko oraz węglowodany. Dobrym krokiem jest ograniczenie w pełni przetworzonej żywności, przekąsek z cukrem czy tłustych potraw. Lekkie potrawy mogą być tak samo smaczne i co ważne zapewniać sytość przez długi czas.

Co można jeść na diecie na serce?

Dieta przy niewydolności serca to przede wszystkim taka, która w pełni opiera się na połączeniu składników pochodzenia naturalnego. Powinno znajdować się w niej jak najmniej chemii gdyż tylko wówczas ma się szansę uzyskania najbardziej spektakularnych efektów jeśli chodzi o zdrowie oraz samopoczucie. Co jeść na serce czyli pytanie, które najczęściej pojawia się u osób, które chcą zmienić swoje nawyki i zadbać o swoje zdrowie. Polecane jest spożywanie około 3 porcji warzyw oraz owoców dziennie najlepiej od sprawdzonego dostawcy, który ogranicza ilość oprysków. Oczywiście dobrym wyborem jest jedzenie również orzechów czy też warzyw strączkowych. Można także wzbogacać swoją dietę o tłuste ryby morskie.

Poza samym zestawem produktów jakie zaleca się jeśli chce się wprowadzić dietę na serce nie należy zapominać również o pozostałych zasadach zdrowego odżywiania. Chodzi tu głównie o to, aby zatroszczyć się o regularne spożywanie posiłków – zazwyczaj 3-5 w podobnych odstępach czasowych. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż dostarczając organizmowi regularnie kalorie, a co za tym idzie energię nie dochodzi do zmęczenia czy braku chęci do funkcjonowania. Nie pojawia się nieoczekiwany głód, który mógłby skłonić do sięgnięcia po przetworzone produkty. Wszyscy powinni również zatroszczyć się o to, aby w ciągu dnia spożywać około 2 litry wody dbając o prawidłowe nawodnienie.

Dieta przy zawale serca – po jakie produkty warto sięgać?

Zawał serca jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, który dotyka zazwyczaj osoby nieco starsze jednak zdarzają się także wyjątki. Głównym powodem może być nieodpowiedni dieta na serce jadłospis, który będzie zawierał szkodliwe produkty obciążające pracę serce. Do tego dochodzi oczywiście stres. Istnieje wiele produktów, dzięki którym można zatroszczyć się o swoje serce i wzmocnić się. Należą do nich:

  • Ryby morskie – tłuste odpowiedniki będą świetną dawką niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Chodzi tu głównie o zawarte w nich kwasy tłuszczowe oraz omega 6. Powodują, że dany pacjent jest o wiele mniej narażony na występowanie stanów zapalnych, a dodatkowo zauważalne jest również ograniczenie złego cholesterolu we krwi. Do najpopularniejszych wyborów co jeść na zdrowe serce będą w tym przypadku należeć makrele, łosoś czy sardynki.
  • Orzechy włoskie – są one polecane przez wielu dietetyków, gdyż kryją w sobie bardzo dużo drogocennych właściwości. Przede wszystkim mają działanie antyoksydacyjne ale także odpowiadają za dostarczanie sporej ilości kwasów tłuszczowych czy witamin. Dieta przy arytmii serca będzie także opierała się na większej ilości błonnika, dzięki czemu uniknie się podjadania między posiłkami.
  • Jabłka – dość niepozorny składnik, który przy tym co jeść na wzmocnienie serca wypada bardzo dobrze z racji kwercetyny czyli substancji mającej działanie przeciwzapalne ale także przeciwzakrzepowe.
  • Płatki owsiane – uwielbiane przez wiele osób i będące częstym składnikiem śniadań. Ich działanie jest również nieocenione jeśli dieta przy zapaleniu mięśnia sercowego ma zostać wprowadzona. Wynika to z zawartości sporej ilości witamin grupy B ale także błonnika pokarmowego. Jest to bardzo dobre połączenie, gdyż mimo niewielkiej ilości kalorii dostarczane są odpowiednie składniki, a sytość zachowana jest na cały dzień.
  • Oliwa – wiele osób jej się obawia ale stosowana w odpowiedni sposób jest w stanie przynieść naprawdę obiecujące efekty. To jeden ze zdrowszych tłuszczów, gdyż ogranicza poziom złego cholesterolu. Może być podawany zarówno w wersji na ciepło jak również na zimno.

Czego unikać będąc na diecie na serce?

Poza polecanymi produktami podczas tworzenia swojej diety w celu ochrony serca warto jest wziąć pod uwagę również produkty, które nie są koniecznie zalecane tak aby nie znajdowały się one w koszyku. Na pierwszy okien zawsze idą tłuszcze. Większość z nich nie ma zbyt dobrego wpływu na funkcjonowanie serca oraz całego układu krwionośnego. Dieta dobra na serce nie powinna zatem zawierać nasyconych kwasów tłuszczowych, które spotkać można w maśle, oleju czy tłustym mięsie. Ich ilość powinna zostać zminimalizowana. Oczywiście nie oznacza to, że w diecie tłuszczy nie może być wcale. Otóż najlepiej jest wymienić je na nienasycone kwasy tłuszczowe posiadające szereg drogocennych właściwości. Chcąc wyeliminować złe tłuszcze najlepiej jest ograniczyć żywność przetworzoną, która jest ich zbiorowiskiem.

Dużo osób myślących o zmianie swojej diety na zdrową dla serca obawia się, że będzie musiało całkowicie wykluczyć ze swojej diety mięso. Nie jest to konieczne. Oczywiście produkty takie jak czerwone mięso powinny znajdować się w jadłospisie bardzo okazjonalnie ale za to można wprowadzić chudy zamiennik w postaci kurczaka oraz indyka. Dieta przy chorym sercu ale także wiele innych diet coraz częściej skłania się ku wprowadzaniu roślinnych zamienników, które mają o wiele lepsze wartości. Zasada małych kroczków sprawdzi się tutaj najlepiej. Ostatnim składnikiem, który dobrze jest ograniczyć bądź zmniejszyć jego ilość jest sól. Wynika to ze zwiększonego ryzyka doprowadzenia do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Sama rezygnacja z soli w domu może być mało skuteczna, gdyż ogromna jej ilość gromadzona jest także w gotowych produktach, przez co tak istotne jest czytanie etykiet.

Dieta przy chorobie niedokrwiennej serca – wady i zalety

Przejście na tak zwaną dietę śródziemnomorską dla niektórych osób może być bardzo dużym wyzwaniem. Chodzi tutaj o konieczność zrezygnowania ze sporej ilości produktów, które kiedyś gościły na stole niemalże na co dzień. Należy jednak pamiętać o tym, że dieta nie musi być wprowadzona gwałtownie i bardzo istotne jest to aby dobierać ją również pod względem walorów smakowych. Zaspokojenie kubków smakowych sprawi, że zmiana nawyków żywienia nie będzie kłopotliwa. Jeśli natomiast zacznie pojawiać się monotonia warto jest wprowadzać pewne urozmaicenia od dotychczasowych dań.

Zalet na temat tego jaka dieta przy arytmii serca jest bardzo dużo. W pierwszej kolejności dobrze jest tutaj wspomnieć o kwestiach zapobiegawczych. Jeśli zacznie stosować ją osoba, u której nie wykryto jeszcze żadnych dolegliwości można skutecznie zabezpieczyć się przed chorobami. W przypadku rozwiniętych chorób pacjenci zauważają zmianę w samopoczuciu oraz zdrowiu już po kilku tygodniach regularnego spożywania posiłków zgodnych z zaleceniami. Mają o wiele więcej siły ale także ustępują dolegliwości bólowe. Chcąc kontrolować stan swojego zdrowia dobrze jest wykonywać regularnie badania.

Jakie są efekty diety na serce przepisanej przez dietetyka?

Dieta na serce dla wielu osób może wydawać się kłopotliwa, gdyż tak naprawdę nie wiedzą w jaki sposób ją skomponować. Na szczęście nie jest to kłopotliwe odkąd na rynku zaczęli działać dietetycy. Są to osoby, które doskonale znają się na tym jak łączyć poszczególne produkty aby uzyskać zarówno wartości smakowe ale także zdrowotne. Układają jadłospisy ale także dają bardzo cenne wskazówki. Potrafią dopasować się do konkretnych dolegliwości, co sprawia, że dieta skrojona jest na miarę potrzeb.

Istnieje jednak szereg osób, które mimo takiego wsparcia nie są w stanie wygospodarować czasu na to aby samodzielnie przygotowywać sobie takie posiłki. Na to również zostało znalezione rozwiązanie jakim jest catering dietetyczny. Jest to dość nowy pomysł, dzięki któremu można w pełni oprzeć się na wsparciu dietetycznemu. Cała usługa polega na zamówieniu dedykowanej diety – również w przypadku chorób lub innych dolegliwości Wszystkie potrawy dostarczane są w konkretne miejsce o wczesnych godzinach. Oznacza to, że nie trzeba przejmować się ani gotowaniem, ani tworzeniem jadłospisów ani zakupami. Można wyłącznie cieszyć się smakiem ale także efektami, które zaczynają pojawiać się już po kilku tygodniach.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.