Dieta przy depresji – dlaczego ma znaczenie?

Dieta przy depresji 2 900x370 1

Choroby psychiczne są coraz częstsze i mogą przydarzyć się zarówno osobom młodszym jak również starszym. Ich wynikiem może być podłoże genetyczne ale także różnego rodzaju wydarzenia. W takich okolicznościach bardzo ciężko jest funkcjonować normalnie. Nie ma siły ani motywacji na czym cierpi również to w jaki sposób się odżywiamy. Nie jest to dobra oznaka, gdyż dieta przy depresji odgrywa bardzo duże znaczenie i powinna opierać się na dobrze dobranych artykułach spożywczych. Zazwyczaj dzieje się jednak odwrotnie. Z racji o wiele gorszego samopoczucia oraz humoru nie ma się ochoty myśleć nad przyrządzaniem ciekawym i pełnowartościowych posiłków. To natomiast może doprowadzać do niedoborów, a w konsekwencji także do całkowitego osłabienia organizmu.

Innym bardzo częstym zachowaniem u osób, które zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi jest zajadanie emocji. Co to oznacza? Otóż takie osoby sięgają po zazwyczaj niezdrowe przekąski w dużej ilości. Są to pewnego rodzaju napady, które powodują, że jednorazowo dostarcza się dość sporą ilość kalorii. Może dziać się także tak, że taka osoba wcale nic nie je przez dłuższy okres czasu. Żadne z tych postępowań nie jest w stanie korzystnie wpłynąć zarówno na funkcjonowanie fizyczne jak również psychiczne. To dlatego dobrze jest szukać wsparcia zarówno u lekarzy ale także dietetyków, którzy są w stanie przygotować odpowiednią dietę do indywidualnych preferencji ale także możliwości.

Dieta przy depresji i nerwicy – jakie są zalety?

Niektóre osoby cierpiące na nerwicę oraz depresję mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że sposób odżywiania może mieć jakiekolwiek znaczenie w kontekście ich samopoczucia. Już od wielu lat prowadzone są badania na ten temat aby poznać zależność między tym co się je oraz zachowaniem psychicznym. Jak się okazuje dieta na depresję jadłospis może mieć bardzo duże znaczenie terapeutyczne. Podczas ataków choroby zazwyczaj korzysta się z farmakoterapii. Nie zawsze jest to jednak pomocne dlatego też poszukiwane są coraz to nowsze rozwiązania, które mogłyby korzystnie wpłynąć na samopoczucie podczas nawrotu. Jednym z nich jest właśnie dieta przy antydepresantach, którą warto stosować jako dodatek. Nie ma ona bez wątpienia żadnych negatywnych właściwości, a może jedynie wspomóc cały organizm w trakcie nierównej walki.

Bardzo istotny faktem jaki warto jest wziąć pod uwagę podczas zastanawiania się nad tym czy dieta może mieć jakiekolwiek znaczenie podczas leczenia depresji są przeprowadzane badania, które jasno mówią o tym, że dieta zawierająca cukier czy niezdrowe kwasy tłuszczowe może być poniekąd odpowiedzialna za wystąpienie depresji. Taką samą sytuacje można zaobserwować w przypadku diety składającej się ze sporej ilości kalorii. Może mieć to bezpośredni związek z częstszym występowaniem u takich osób nadwagi oraz otyłości. Jak widać istnieje pewnego rodzaju korelacja między tym co się je oraz tym w jakim stanie psychicznym się jest. Warto zatem zadbać o swoje zdrowie od środka i wprowadzić zdrowe nawyki żywienia do swojego codziennego jadłospisu.

Co powinno znaleźć się w jadłospisie osoby chorej na depresję?

W przypadku osób przewlekle chorujących na depresję stworzenie atrakcyjnego jadłospisu wcale może nie być takie łatwe. Co jeść przy depresji to bez wątpienia jedna z kwestii jednak o wiele trudniejsze jest to aby w razie epizodu depresyjnego być w stanie przygotować sobie taki posiłek. Może nie okazać się to wcale łatwe, bo zazwyczaj zauważalny jest wówczas spadek energii i chęci. Nie jest to jednak powód, który powinien skłaniać do zrezygnowania z poprawy swojego samopoczucia. Najlepiej jest podchodzić do swojego rozkładu jedzenia z wyprzedzeniem. Świetnie sprawdzi się tutaj zamawianie artykułów spożywczych z wyprzedzeniem czy też mrożenie potraw. Oczywiście błędy w diecie będą się pojawiać i najważniejsze żeby wówczas nie podchodzić do siebie w sposób krytyczny.

Podczas depresji dieta może wyglądać naprawdę bardzo atrakcyjnie. Najważniejsze jest to aby opierała się ona na artykułach bardzo bogatych w wartości odżywcze. Nie warto jest wybierać opcji, które wspomagane są chemią. Potrawy ekologiczne mają o wiele lepszy wpływ na organizm, a co za tym idzie również na psychikę. Oczywiście nie należy zapominać o zestawie produktów jakie są konieczne podczas przechodzenia na taką dietą. Dieta przy depresji musi być bogata w witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3, a także aminokwasy. Tego typu substancje będzie można znaleźć w sałacie, produktach pełnych w ziarno, jajkach, rybach, orzechach czy brukselce. Jest to zestaw, z którego można utworzyć bardzo atrakcyjne potrawy.

Jakie artykuły najlepiej jest wyeliminować z diety osoby chorej na depresję?

Jak w każdym innym przypadku także podczas dolegliwości ze sfery psychicznej niektóre substancje czy produkty będą działały dobrze, a niektóre gorzej. Dieta w tym kontekście powinna być ograniczona jeśli chodzi o cukier, nasycone kwasy tłuszczowe ale także używki. Te ostatnie mają bardzo złudne działanie gdyż w krótkim przedziale czasowym są w stanie nieco poprawić humor, natomiast w dłuższym doprowadzają do jego obniżenia. Oznacza to, że nie warto po nie sięgać, tymbardziej że osoby z różnymi dolegliwościami psychicznymi mogą być bardziej podatne na uzależnienia.

Jakie są efekty stosowania diety na depresję?

Poszukiwanie efektów wprowadzenia zdrowszej diety u osób zmagających się z depresją może potrwać trochę czasu. Należy pamiętać o tym, że te osoby mają nieco zakrzywiony obraz świata, przez co nie są w stanie szybko dostrzegać pozytywów. Zdrowa dieta pozwoli jednak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a co za tym idzie wpłynie to również na lepsze radzenie sobie z różnego rodzaju problemami. Ewentualne skutki uboczne stosowania różnych leków są o wiele szybciej niwelowane. Nie ma ryzyka, że utraci się kilogramy z racji zwiększonego stresu. To wszystko dzieje się przy zachowaniu zbilansowanej diety, która będzie dostosowana zgodnie z preferencjami. Dobrze jest dopasować ją w taki sposób, aby samo jedzenie nie obciążało psychiki danej osoby.

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywienia powinno odbywać się stopniowo szczególnie u osób borykających się z gorszym samopoczuciem psychicznym. Zbyt drastyczne zmiany mogłyby bardzo szybko zniechęcić i spowodować, że powróci się do dawnych upodobań. Pierwszym krokiem powinno być pozbycie się wszelkich używek albo ich zminimalizowanie. Będzie to dobra decyzja, gdyż uniknie się niepotrzebnych wahań energii oraz humoru. Kolejnym zadaniem pacjenta jest stopniowe wykluczanie żywności przetworzonej, przekąsek oraz cukru z diety. Może nie być to łatwe jednak im większa regularność to zadanie te przychodzą o wiele łatwiej. Dobrze jest także podzielić wszystkie dania w taki sposób, aby odpowiadały one podziałowi dnia u danej osoby.

Jak radzić sobie w przypadku braku chęci do gotowania?

Bardzo częstą przyczyną dość ograniczonego jedzenia u osób z depresją jest brak chęci. Ciężko jest się wtedy zmotywować do tego, aby przygotować smaczny ale także pełny wartości jadłospis, dzięki któremu poprawi się samopoczucie. W takich okolicznościach dobrze jest wiedzieć, że nie trzeba wszystkiego brać na siebie. Istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia dietetyka, który będzie w stanie zaproponować menu tak aby było ono dostosowane do zapotrzebowania kalorycznego ale także preferencji smakowych. Wszystkie posiłki powinny wtedy zapewnić energię na cały dzień, co może okazać się bardzo pomocne podczas procesu zdrowienia. Warto pamiętać także o tym, żeby dostarczać niezbędnych witamin i stosować suplementy diety na depresję. Utrzyma się wówczas zdrowie na wysokim poziomie. Oczywiście konieczne jest także regularne wykonywanie chociaż podstawowych badań, aby w razie co szybko reagować na ewentualne niedobory.

Osoby cierpiące na depresję mogą skorzystać także z innego, ciekawego rozwiązania, które pojawiło się na rynku już jakiś czas temu. Jest to catering dietetyczny, który to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i jest to całkowicie zrozumiałe. Przede wszystkim pełna odpowiedzialność za cały proces przygotowywania dań spada na osoby postronne, przez co dana osoba zyskuje o wiele więcej czasu. Jest to bardzo pomocne, gdyż w okresie depresji istotny jest czas na odpoczynek czy też realizowanie swoich ulubionych czynności. Korzystając z takiego rozwiązania ma się dostęp do różnorodnych dań, dzięki czemu dieta nigdy się nie nudzi. Nad daniami czuwają zarówno dietetycy z bardzo dużym doświadczeniem ale także kucharze, którzy zachwycają kubki smakowe. Wszystkie dania docierają do swoich właścicieli w szczelnie zamkniętych pojemnikach, które można jeść w domu, podróży czy w biurze.

Jakie dodatkowe kroki podjąć w walce z depresją?

Zawsze pierwszym krokiem u osób, które cierpią na depresję powinno być odwiedzenie dobrego specjalisty. Samodzielne leczenie się nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż można wyrządzić sobie krzywdę. Nie ma także przyzwolenia na to aby przeczekać taki stan gdyż później może on wrócić z o wiele większą siłą. U wielu osób dodatkowym wsparciem okazuje się korzystanie z różnego rodzaju aktywności fizycznych. Ma to związek z tym, że podczas sportu wydziela się duża dawka pozytywnych hormonów, która pozwala utrzymać je przez dłuższy czas. Oczywiście nie powinno to być wykorzystywane jako terapia, a jedynie jako sposób na rozładowywanie emocji. Wybór dyscypliny raczej nie powinien być problematyczny gdyż istnieje ich ogromna ilość.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.