Dieta przy niedoczynności tarczycy – na czym polega oraz dlaczego warto jej przestrzegać?

Dieta przy niedoczynnosci tarczycy 2 900x370 1

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób świadomie stara się komponować swoje posiłki. To bardzo ważne nie tylko dla zachowania odpowiedniej sylwetki, ale przede wszystkim dla dobrego samopoczucia oraz swojego zdrowia. Warto ją dobierać również do schorzeń, na który cierpimy. A obecnie wiele osób choruje na niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – dieta powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb konkretnej osoby. To bardzo ważne, ponieważ jest to najlepszy sposób na to, żeby zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie. Zwłaszcza, że obecnie niedoczynność tarczycy jest jednym z najczęstszych zaburzeń jej funkcjonowania. Oczywiście w takim przypadku konieczne jest wdrożenie leków. Farmakoterapia to jedno, drugie to wspieranie swojego organizmu naturalnymi sposobami, a więc właściwym jedzeniem.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Dieta na tarczycę to jedno, najpierw należy jednak skupić się na tym, czy jest jej niedoczynność. Warto wiedzieć o tym, że jest to choroba, która opiera się na nieprawidłowym działaniu hormonów tarczycy lub po prostu ich niedoborze. Powodów jej występowania jest wiele. Może to być wrodzona wada lub niedobór jodu. Dieta tarczycowa może okazać się w tym przypadku bardzo pomocna. Bardzo ważne jest to, aby wdrożyć ją razem z lekami, ponieważ ta choroba może być bardzo niebezpieczna.

Co ważne, przy niedoczynności często występuje również choroba autoimmunologiczna, jaką jest Hashimoto. To właśnie ona sprawia, że układ immunologiczny człowieka wytwarza przeciwciała przeciw własnym białkom produkowanym przez tarczycę. Chodzi tutaj o anty-TPO oraz anty-TG. Przeciwciała wpływają na uszkodzenia komórek tarczycy, co ma poważne konsekwencje w funkcjonowaniu całego organizmu. Objawy mogą być różne, dotyczą: suchej oraz szorstkiej skóry, łamliwości paznokcie, wypadania włosów, senności, obniżonego ciśnienia tętniczego czy ciągłego poczucia zmęczenia. Dodatkowo bardzo problematyczne są również wahania nastroju oraz zwiększenie masy ciała i trudności z chudnięciem. To dlatego dieta przy niedoczynności tarczycy jest tak istotna.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, co jest w przypadku niedoczynności tarczycy, czy Hashimoto, świetnie się składa, ponieważ w naszym artykule przedstawiamy sporo wskazówek na ten temat.

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?

Jak schudnąć przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy? Nie jest to łatwe zadanie, jednak nie jest również niemożliwe. Warto poznać podstawowe zasady, a następnie wspomóc farmakoterapię odpowiednią dietą, a tym samym poczuć się znacznie lepiej w swoim ciele i poprawić komfort swojego życia. Przede wszystkim powinieneś postawić na dobrze zbilansowany jadłospis, który złagodzi objawy choroby, a także ułatwi Ci zgubienie zbędnych kilogramów.

Dieta w niedoczynności tarczycy powinna obejmować zróżnicowane, małe i częste posiłki. Zalecane jest ich spożywanie nawet co około trzy godziny. Dzięki temu wyregulujesz swój metabolizm, a także unikniesz podjadania pomiędzy posiłkami. Dobrym pomysłem jest również maksymalne ograniczenia spożywania prostych cukrów, a więc wszelkiego rodzaju sklepowych słodyczy, ciast oraz ciasteczek. Warto za to postawić na racjonalne odżywianie, a więc węglowodany złożone, pełnowartościowe białka, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Każdy posiłek powinien być wzbogacony również warzywami, najlepiej świeżymi.

Jadłospis diety odchudzającej przy niedoczynności tarczycy powinien również być wolny o wszelkiego rodzaju wysokoprzetworzonych produktów, w których częstym składnikiem są różnego rodzaju aromaty, konserwanty czy barwniki.

Oczywiście na co dzień należy spożywać również leki. Zazwyczaj lekarz zaleca branie tabletki na czczo, na godzinę przed pierwszym posiłkiem.

Co jeść przy niedoczynności tarczycy?

Dieta odchudzająca przy niedoczynności tarczycy powinna być odpowiednio skomponowana. Do właściwej pracy hormonów niezbędne są tłuszcze, a w szczególności kwasy tłuszczowe omega-3. Warto zatem włączyć do swojego menu ryby morskie, orzechy włoskie, awokado, a także olej lniany. To bogate źródło antyoksydantów, które działaj przeciwzapalnie.

Na co dzień warto, żebyś sięgał po produkty bogate w selen, który bierze udział w przekształcaniu hormonu T4 w T3. Sięgaj zatem często po brazylijskie orzechy, owoce morza, jajka, grzyby czy czosnek. Warto również, żeby nie zapominać o cennym dla zdrowiu cynku, który znajdziesz w orzechach oraz nasionach, pełnoziarnistych produktach oraz jajkach. Problematyczny może okazać się również niedobór żelaza, co może zwiększyć wydzielanie TSH. Dieta dla osób z niedoczynnością tarczycy powinna być zatem bogata w czerwone mięso, żółtka jajek czy zielone warzywa.

Oczywiście w tym wszystkim nie można pomijać również błonnika pokarmowego, dzięki któremu nie będziesz podjadać. To właśnie on daje ogromne poczucie sytości, a przy tym również pomaga wyregulować metabolizm. Coraz więcej osób przechodzi również na dietę wegańską albo wegetariańską. Powinny one pamiętać o tym, aby ograniczyć soję w swoich codziennych posiłkach. Okazuje się bowiem, że w diecie na niedoczynność tarczycy może ona być szkodliwa. Lepiej jej zatem unikać i zastąpić ją inne składnikami, takimi jak pyszna i zdrowa ciecierzyca, tofu czy fasola. Z nich również można stworzyć wspaniałe potrawy, które rewelacyjnie smakują na co dzień.

Dieta tarczycowa – Hashimoto jest podobna. Warto jednak w tym przypadku zwiększyć ilość białka na talerzu. Dobrym pomysłem jest także suplementacja witaminy D3, ponieważ jej niedobory są dość częste, choć warto również to sprawdzić, robiąc odpowiednie badania. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie skomponować odpowiednio zbilansowanego jadłospisu, koniecznie postaw na catering dietetyczny, w którym znajdziesz pyszne dania, bogate w wiele cennych dla zdrowia mikro- oraz makroelementów. Dieta pudełkowa z EatFitCatering jest nie tylko korzystna dla organizmu, ale przede wszystkim bardzo smaczna. 

Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?

Dieta przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy powinna być komponowana ze świeżych i naturalnych składników. Początkowo może być Ci trudno zrezygnować ze swoich ulubionych potraw i produktów. Postaw jednak na stopniową zmianę nawyków żywieniowych, a szybko zauważysz pozytywne efekty.

Przede wszystkim zrezygnuj z żywności, która jest bardzo przetworzona. Czytaj składy i unikaj konserwantów, wszelkich wzmacniaczy smaku, rafinowanego cukru czy barwników. Badania pokazują, że warto również ograniczyć spożywanie kapustnych warzyw. Są one bowiem źródłem goitrogenów, które mogą utrudniać syntezę hormonu tarczycy. Możesz je jednak spożywać, jeżeli postawisz na długie i wolne gotowanie bez przykrycia.

Dieta przy nadczynności tarczycy

Trzeba przyznać, że wiele osób chorych na niedoczynność tarczycy zmaga się z nadwagą. To poważny problem. Nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. To dlatego tak ważne jest to, żeby uważnie obserwować swój organizm. Skup się na tym, żeby ustalić właściwy deficyt kaloryczny i się go trzymać. Dzięki temu odchudzanie przy niedoczynności tarczycy stanie się możliwe. Oczywiście deficyt nie może być zbyt wysoki. Spróbuj od 500 kalorii i obserwuj swoje ciało. Jeżeli nie zauważysz wystarczających efektów, możesz go obniżyć o kolejne 500 kalorii. Najważniejsze jest to, żeby utrata masy ciała odbywało się stopniowo, aby uniknąć efektu jo-jo, który jest zmorą wielu osób. Do odpowiedniego jadłospisu włącz również codzienną aktywność fizyczną. To kluczowe przy właściwie dobranej diecie. Możesz postawić nie tylko na tradycyjny fitness, ale również bieganie, jazdę na rowerze czy codzienne spacery z psem.

Co ważne, unikaj ustalenia zbyt dużego deficytu, ponieważ może to znacznie osłabić Twój organizm, a nawet skutkować upośledzeniem układu immunologicznego, co w rezultacie jest bardzo szkodliwe i może nieść wiele groźnych dla zdrowia człowieka konsekwencji. Warto zatem postawić na skorzystanie z usług profesjonalnego cateringu, dzięki czemu będziesz się świetnie czuć każdego dnia.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.