Dieta przy biegunce – jak można sobie pomóc?

Dieta przy biegunce 900x370 1

Zatrucie pokarmowe czy często efekt zjedzenia czegoś szkodzącego naszemu organizmowi zazwyczaj kończy się przykrymi dolegliwościami i konieczne jest odwiedzanie toalety w zwiększonej ilości. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja, która w bezpośredni sposób wpływa na komfort i jakość funkcjonowania. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu można poprawić swoje samopoczucie. Zastosowanie jakiej diety ograniczy objawy?

Na czym polega dieta biegunkowa?

Biegunka jest zjawiskiem, podczas którego oddaje się znacznie większą ilość kału niż standardowo. Zazwyczaj są to wodniste pozostałości, które zostały niestrawione bądź strawione zbyt szybko przez nasz organizm. Przyczyną takich dolegliwości mogą być wirusy bądź bakterie. Zauważalna jest przede wszystkim zmiana w zakresie samopoczucia. Osoba zmagająca się z biegunką będzie osłabiona, może dojść do gorączki, a także odwodnienia. Biegunka pozornie wydaje się mało groźnym zjawiskiem ale nie warto go lekceważyć.

Osoby, u których zauważalna jest zmiana w częstotliwości oddawania kału powinny udać się do specjalisty. Lekarz jest w stanie określić jaka jest przyczyna dolegliwości i czy jest to zakażenie o podłożu wirusowym czy bakteryjnym. Oczywiście istnieją również sytuacje, w których biegunka będzie związana z przyjmowaniem leków ale także ze stresem czy zatruciem. Niektóre choroby również dają takie objawy. Jest to między innymi nadczynność tarczycy, nietolerancje pokarmowe oraz alergie. Z racji, iż u podłoża może leżeć wiele aspektów tak istotne jest to, aby udać się do lekarza. W razie potrzeby wykonane zostaną stosowne badania.

Zbyt długo trwająca biegunka powoduje, że organizm jest osłabiany. Przede wszystkim tracona jest woda oraz elektrolity, przez co bardzo ryzykownym stanem jaki może powstać jest odwodnienie. Jeśli biegunka trwa powyżej dwóch dni bądź jeśli dolegliwości z nią związane są bardzo nasilone albo co gorsze doszło do pojawienia się krwi w stolcu niezbędne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem. Zazwyczaj zlecane są badania i przepisywane leki przeciwbiegunkowe. Bardzo ważne jest także, aby dieta przy biegunce była wzbogacona o dużą ilość napojów i płynów.

Co można jeść przy biegunce?

Jedzenie przy biegunce zmienia się w porównaniu do tego, co można jeść normalnie. Najważniejsze jest to, aby wyeliminować całkowicie produkty szkodzące nam i podrażniające układ pokarmowy. Istotne znaczenie odgrywa również ilość spożywanych płynów. Niezbędne jest, aby dziennie dostarczane było przynajmniej 2 litry wody między posiłkami. Najbardziej polecana jest woda przegotowana ale nie wyklucza się także innych płynów jak słaba herbata czy napary z ziół. Do napojów z jakich warto zrezygnować będzie zaliczała się:

  • Kawa
  • Mocna herbata
  • Gazowane napoje
  • Soki

Dopiero jeśli samopoczucie ulegnie poprawie menu przy biegunce można rozszerzyć o soki składające się z warzyw oraz owoców. Warto pamiętać o tym aby to co jeść podczas biegunki było rozłożone na mniejsze posiłki ale spożywane częściej. Sprawi to, że układ pokarmowy nie będzie zbyt bardzo obciążany, a co za tym idzie metabolizm będzie mógł ulec poprawie. Osoby borykające się z biegunką powinny skupić się na tym, aby dieta podczas biegunki była ograniczona o następujące artykuły spożywcze:

  • Płatki owsiane
  • Owoce i warzywa w stanie surowym
  • Kasze o grubych ziarnach
  • Tłuste produkty, w tym mięso i wędliny
  • Ostre przyprawy
  • Mleko i napoje mleczne
  • Słodycze
  • Orzechy
  • Zupy o dużej zawartości śmietany.

Są to głównie produkty, które zawierają dużą ilość błonnika, a jest to bez wątpienia to czego nie można jeść przy biegunce, gdyż może dojść do pogorszenia się naszego stanu i wzmożenia objawów, czego każdy wolałby uniknąć. Podczas trwania zaostrzonego stanu dobrze jest także zrezygnować ze zbyt wymagających treningów, ponieważ mogą one jeszcze bardziej osłabiać organizm. Warto również dbać o to, aby dieta przy biegunce u starszej osoby dostarczała wystarczającej ilości kalorii, a także wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. W przeciwnym razie można w szybkim czasie doprowadzić do schudnięcia.

Jakie produkty warto włączyć do diety podczas biegunki?

Zdrowe odżywianie i przede wszystkim dopasowanie tego co jemy do potrzeb i samopoczucia może bardzo wpłynąć na funkcjonowanie. Tak dzieje się także gdy szukamy odpowiedzi na to co jeść przy biegunce i bólu brzucha. Jest to stan wywołujący spory dyskomfort dlatego tak istotne jest to, aby działać błyskawicznie. Istnieje szereg produktów mających delikatny wpływ na układ pokarmowy i zdecydowanie na nich należy się koncentrować. Oczywiście dieta przy biegunce u dziecka jak i u osoby dorosłej może się nieco różnić ale końcowy efekt powinien być taki sam. Do produktów, które uznawane są za to co można jeść przy biegunce zalicza się:

  • Biały ryż
  • Pieczywo pszenne
  • Marchewka, banany czy jabłka w formie zblendowanej
  • Makaron o niewielkiej grubości
  • Biszkopty

Co jeść podczas biegunki będzie zmieniało się także w kontekście poprawy samopoczucia. Jeśli będzie się odzyskiwało zdrowie można zdecydować się na produkty mleczne o małej zawartości tłuszczu. Jedzenie przy biegunce może zostać rozszerzone również o chude mięsa, wędliny ale także niektóre warzywa jak pomidory czy ogórki. Podczas takiej diety polecane będą również różnego rodzaju galaretki oraz zupy czyli warianty płynne, gdyż są one zdecydowanie o wiele lepiej trawione przez nasz organizm. Stale należy pamiętać o odpowiedniej ilości wody w jadłospisie.

Zmagając się z rozwolnieniem dobrze jest przygotować się na zwiększoną ilość potraw poddawanych delikatnej obróbce. Bardzo dobrym wyborem będzie gotowanie na parze bądź przy użyciu specjalnych rękawów. Tak delikatne dania nie będą podrażniać podrażnionego już układu pokarmowego. Wielu lekarzy podczas biegunki i przyjmowania stosownych leków zaleca również stosowanie specjalnych probiotyków, które mają za zadanie wesprzeć nasze jelita i wyrównać ich pracę.

Jaka dieta w zależności od rodzaju biegunki?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że występują różne rodzaje biegunek. Pierwsza z nich ma charakter przewlekły, a co za tym idzie pacjent boryka się z przynajmniej 2 płynnymi wypróżnieniami w ciągu dnia. Bardzo ważne jest, aby ustalić przyczynę takiego zjawiska i postarać się ją wyeliminować. Wówczas będzie wiadomo czego nie można jeść przy biegunce, aby nie doprowadzać do pogorszenia swojego stanu. Zazwyczaj winowajcą jest tutaj błonnik spożywany w zbyt dużej ilości. Jego największe zasoby występują w produktach strączkowych, warzywach, kaszach czy makaronach. Dieta będzie miała tutaj charakter eliminacyjny, aby sprawdzić co tak naprawdę doprowadza do pogorszenia złego samopoczucia.

Biegunka przewlekła może pojawić się także u osób, które zmagają się z nietolerancją o różnym podłożu. Najwięcej objawów spotkać można wśród osób nietolerujących laktozy oraz glutenu. Eliminacji mogą podlegać również wszelkiego rodzaju ciężkie potrawy ale także żywność przetworzona czy słodkie produkty. Ich obecność w diecie jest zbędna i przynoszą one znacznie więcej komplikacji niż pożytku. Najciężej wielu osobom jest zrezygnować z gotowych produktów instant z racji braku czasu na samodzielne przygotowywanie sobie dań.

Biegunka ostra ma nieco innych charakter gdyż w tym przypadku chory musi zmagać się nawet z kilkudziesięcioma wypróżnieniami w ciągu dnia. Są one wodniste i często pojawiają się w nich domieszki krwi. Niekiedy występuje także gorączka oraz silne bóle brzucha. Podejście dietetyczne w takich okolicznościach jest bardziej rygorystyczne. W pierwszej kolejności zaprzestaje się podawania jedzenia, a najważniejsza jest walka chroniąca przed odwodnieniem. Co jeść na biegunce odchodzi na dalszy plan i najważniejsza jest szybka konsultacja lekarska. Podawane są delikatne buliony oraz zupy. Dopiero później dieta wzbogacana jest poprzez zastosowanie marchwi, ryżu czy pieczonego jabłka. Z zaleceń rezygnuje się dopiero wówczas gdy stan ulegnie unormowaniu.

Jak zapobiec występowaniu biegunki?

Nie ma jednego jasnego sposobu na to, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym występowaniem rozwolnienia. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na pokarmy. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu można wesprzeć swój organizm i sprawić, że będzie odporny. Jest to zdrowe odżywianie, które polecane jest przez każdego dietetyka. Wciąż mało osób zdaje sobie sprawę z tego jak kluczowe ma to znaczenie podczas codziennego życia. Eliminacja przetworzonej żywności i zastąpienie jej pełnowartościowymi posiłkami to najlepsze co możemy zrobić dla naszego organizmu.

Duża część osób uważa, że nie jest w stanie wprowadzić zdrowych nawyków żywienia przez ograniczony czas wolny. Istnieje jednak sposób na to jak rozwiązać ten problem. Jest to catering dietetyczny czyli metoda korzystania z gotowych dań bez poświęcania temu czasu. Dieta pudełkowa w pełni przygotowywana jest przez wykwalifikowany personel, który charakteryzuje się bardzo dużą wiedzą oraz doświadczeniem. Dania odpowiadają na zapotrzebowanie kaloryczne, a także dostarczają wszelkich niezbędnych witamin i minerałów.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.