Dieta na płodność – czy istnieje realny wpływ?

Dieta na plodnosc2 900x370 1

Większość osób na co dzień żyje w bardzo dużym biegu przez co nie ma czasu zadbać o swój organizm. Oznacza to, że sposób odżywiania jest zazwyczaj oparty na najłatwiejszych rozwiązaniach czyli przetworzonej żywności. Nie jest to dobry sposób, gdyż oddziałuje to w dużym stopniu na wiele sfer życiowych. Jedną z przyczyn niepłodności może być właśnie to w jaki sposób prezentuje się nasza dieta. Duża ilość chemii ale także nieskupianie się na tym jakie wartości odżywcze dostarcza się do ciała powoduje, że poszczególne procesy ulegają spowolnieniu. Zazwyczaj dieta na płodność zostaje zauważona dopiero w momencie kiedy zaczynają pojawiać się problemy na tym tle. O wiele lepszym sposobem byłoby zadbanie o to aby wprowadzić zmiany w nawykach żywieniowych przed staraniem się o dziecko.

Problem niepłodności wraca bardzo często i spotyka coraz to większą liczbę osób. Jest to bardzo niepokojące, bo świadczy także o tym jak duża część osób może zmagać się także ze stosowaniem nieodpowiedniej diety. W takich okolicznościach sposób odżywiania jest kluczowy zarówno u kobiet jak również u mężczyzn. Chodzi przede wszystkim o to aby odpowiednio dobrać wszystkie składniki odżywcze aby podnieść szansę na płodność u obojga. Dieta płodności powinna w pierwszym kroku maksymalnie ograniczać ilość przetworzonych produktów. Chemia nie sprzyja organizmowi, a wręcz przeciwnie. W jadłospisie muszą znaleźć się przede wszystkim artykuły o działaniu antyoksydacyjnym, które to będą doprowadzały do oczyszczania organizmu, a także jego ochrony przed stanami zapalnymi.

Czy masa ciała ma znaczenie podczas starania się o dziecko?

Dieta płodności jadłospis będzie się różniła w zależności od tego co jest faktycznym problemem przy zajściu w ciąże. Bardzo często zdarza się, że nadmiar kilogramów może ograniczać możliwość zajścia w ciąże. Wówczas podejście jeśli chodzi o to co jeść na płodność będzie się nieco różniło. Dieta na poprawę nasienia czy też wzmocnienie organizmu kobiety będzie związane z odchudzaniem. Nie jest to łatwy proces szczególnie jeśli nie posiada się na ten temat zbyt dużego doświadczenia. W takich okolicznościach niezbędne jest poznanie informacji na temat tego czym tak naprawdę jest deficyt kaloryczny. Ma to związek z ogólnym pojęciem zapotrzebowania kalorycznego. Człowiek do normalnego funkcjonowania wymaga spożywania kalorii, które dadzą mu energię. Poziom takiego zapotrzebowania będzie zależy od poziomu aktywności, wieku ale także wagi.

Deficyt kaloryczny czyli odchudzający jadłospis na płodność będzie skupiał się na stopniowym ograniczaniu ilości kalorii w kontekście do dziennego zapotrzebowania. Bardzo istotne jest tutaj to aby odbywało się to stopniowo gdyż organizm mógłby dostać dużego szoku, a dane osoby mogłyby mocno zniechęcić się do odchudzania. Ponadto niezbędne jest utrzymanie składników odżywczych takich jak białko, węglowodany czy tłuszcze również na prawidłowym poziomie. Oprócz tego dochodzą także witaminy i minerały mające duży udział jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego ciała. Najbardziej polecane jest rezygnowanie z około 200 kalorii w ciągu miesiąca w pierwszych etapach odchudzania.

Jakie produkty wpływają na większą płodność u kobiet?

Dieta płodności przepisy powinny być zawsze dobrane w sposób holistyczny. Dzieje się tak, gdyż zarówno kobiety jak również mężczyźni mają inne zapotrzebowanie na składniki. To co jemy powinno oczywiście w jak najmniejszym stopniu opierać się na żywności przetworzonej jednak nie jest to wystarczające. Dla kobiet kluczowe będzie wprowadzenie do swojej codziennej rutyny produktów opierających się na pełnowartościowym białku ale także tłuszczach roślinnych. Istotne jest również to aby dieta dla płodności zawierała przede wszystkim artykuły spożywcze, które to będą miały niski indeks glikemiczny, gdyż odpowiada to za mniejszy wyrzut insuliny po zjedzeniu danego posiłku. Kobiety chcące zwiększyć swoją szansę na pozsiadanie dziecka powinny również wzbogacić dietę o suplementacje przede wszystkim Omegi 3.

Dieta płodności jadłospis to nie tylko same gotowe artykuły spożywcze. Wiele osób może się zdziwić ale ogromną rolę podczas takiej diety będą odgrywać także przyprawy. Chodzi tu o takie przyprawy jak kurkuma, cynamon, imbir czy pieprz. Dobrze jest maksymalnie ograniczyć natomiast sól bądź tak zwane mieszkanki przypraw. Zastosowanie szeregu innych przypraw, które zostały wcześniej wymienione wpłynie na poprawę metabolizmu oraz tym samym łatwiej będzie utrzymać stałą masę ciała, co ma ogromne znaczenie przy staraniu się o dziecko.

Jakie artykuły są pomocne przy małej płodności u mężczyzn?

Bardzo wiele osób błędnie podchodzi to tematu płodności uważając, że za płodność w pełni odpowiadają kobiety. Jest to bardzo mylne podejście, gdyż tak samo kobiety jak również mężczyźni mogą być obarczeni różnymi problemami dlatego tak ważne jest zbadanie problemu u obojga. Na mężczyzn przede wszystkim wpływa niezdrowa dieta, stres oraz przemęczenie. W takich sytuacjach konieczne jest stopniowe eliminowanie tych okoliczności. Do diety dobrze jest wprowadzić szereg przeciwutleniaczy, które to będą odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn. W efekcie będzie można liczyć na zwiększenie ilości plemników oraz poprawę ich ruchliwości.

Dieta płodności jadłospis jest zatem tematem, który indywidualnie należy przygotować zarówno dla kobiet jak również dla mężczyzn. W przypadku płci męskiej warto jest zastosować następujące artykuły spożywcze w diecie:

  • Owoce takie jak cytrusy, porzeczki, które są bardzo dużym źródłem witaminy C
  • Jajka oraz grzyby odpowiadające za dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości cynku
  • Oliwa z oliwek, orzechy i migdały będące zarówno źródłem zdrowych tłuszczy ale także witaminy E
  • Marchewki i brzoskwinie czyli czysta postać beta karotenu
  • Chude mleko, warzywa, produkty zbożowe pozwalające na utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy B6.

Ilość składników z jakich można skonstruować przepisy jest zatem ogromna co powoduje, że dieta na płodność mężczyzny może wyglądać atrakcyjnie i być bardzo różnorodna.

Co może zaszkodzić w trakcie starania się o dziecko?

Dieta wspomagająca płodność ma bardzo duże znaczenie gdyż dzięki niej możliwe jest poprawienie swojego zdrowia oraz zadbanie o dostarczenie wszystkich niezbędnych składników. Styl życia ma tutaj największe znaczenie dlatego też kobiety i mężczyźni w pierwszej kolejności muszą zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań. Z diety muszą zostać wykluczone produkty mocno przetworzone, słodycze ale także białe pieczywo. Nie jest polecane także stosowanie dużej ilości produktów pobudzających jak kawa czy energetyki.

Dieta poprawiająca płodność to nie jedyne rozwiązanie jakie może okazać się pomocne w przypadku chęci posiadania dzieci. Bardzo dużo osób zapomina o tym jak drogocenne jest wprowadzenie aktywności fizycznej. Jest to czynnik, który zarówno poprawia metabolizm ale powoduje, że cały organizm zyskuje bardzo dużo siły. Atutem jest także to, że wprowadzając do swojego życia sport ma się o wiele mniejsze ryzyko występowania nadwagi oraz otyłości. Produkty na płodność wraz z aktywnością fizyczną są w stanie przynieść najlepsze efekty.

Jak długo trzeba czekać na efekty diety na płodność?

Dieta na płodność dla mężczyzn oraz wariant na kobiet jest w stanie przynieść satysfakcjonujące efekty ale pod warunkiem jeśli wprowadzi się ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Oznacza to, że najpierw powinno się zmienić swoje nawyki żywienia, a dopiero później rozpocząć starania. Wówczas będzie się miało największe szanse na to aby uzyskać oczekiwany efekt. To samo tyczy się obojga partnerów. Tylko wówczas powodzenie jest realne do osiągnięcia. Chcąc mieć pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem warto jest regularnie wykonywać badania i być stale pod kontrolą lekarza. Istotne jest poznanie samej przyczyny niepłodności gdyż nie zawsze musi być to dieta.

Gdzie szukać wsparcia w trakcie przygotowywania jadłospisu?

Bardzo duża część społeczeństwa rezygnuje z zdrowego odżywiania czy też chęci uzyskania satysfakcjonujących efektów, ponieważ nie ma wiedzy na temat tego w jaki sposób przygotować atrakcyjny jadłospis. W takich okolicznościach nie jest jednak powiedziane, że należy się poddawać gdyż istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym możliwe jest uzyskanie ciekawego jadłospisu bez dużego wkładu siły. Pierwszą metodą na to jak uporać się ze stworzeniem jadłospisu jest konsultacja z dietetykiem. Są to osoby mające bardzo duże doświadczenie jeśli chodzi o sposób łączenia poszczególnych artykułów oraz ich dobór adekwatnie do preferencji oraz zapotrzebowania.

Kolejna opcja, która dedykowana jest dla osób, które na co dzień nie mają zbyt dużo czasu na to aby przygotowywać sobie posiłki to catering dietetyczny. Wówczas cała odpowiedzialność za menu oraz przygotowanie potraw leży w rękach zarówno dietetyków jak również kucharzy. Co ciekawe w takim rozwiązaniu można samodzielnie wybrać jaki rodzaj diety chce się posiadać, a także na jaką ilość dań ma zostać to podzielone. Oznacza to, że dieta na płodność jest skrojona na miarę indywidualnych potrzeb. Wszystkie potrawy dostarczane są pod konkretny adres każdego dnia.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.