Co jeść na pamięć i koncentrację?

Dieta na pamiec i koncentracje 900x370 1

W dzisiejszych czasach bardzo duża część społeczeństwa boryka się z różnego rodzaju problemami na tle pamięci oraz koncentracji. Zazwyczaj może wynikać to z przemęczenia spowodowanego pracą ale także stresującymi sytuacjami. Może pojawić się to także w przypadku osób będących przed ważnymi egzaminami czyli u studentów czy uczniów. Czasem będzie dochodziło po prostu do chorób neurodegeneracyjnych czy po prostu całkowicie naturalnego procesu starzenia. Poprawienie pamięci będzie tutaj kluczowym założeniem gdyż każdy chce posiadać dobrą kondycję mózgu. Wpływa ona na łatwość codziennego funkcjonowania i ogólne samopoczucie.

Duża część osób zapomina o tym jak istotne jest zdrowe odżywianie. Jest to element codzienności, który powinien zostać wprowadzony na co dzień. To co jeść na pamięć może w ogromnym stopniu wpłynąć na jakość funkcjonowania. Niestety typowy jadłospis wygląda zazwyczaj zupełnie inaczej. Ludzie chętnie sięgają po różnego rodzaju przetworzoną żywność, a dzieje się tak dlatego, że jest to opcja, którą najłatwiej jest uzyskać. Przy tym cieszy się bardzo dobrym smakiem, jednak zawdzięcza to przede wszystkim obecnością bardzo dużej ilości chemii. Dostarcza także niebywałe duże ilości kalorii przy jednoczesnej małej obecności wszystkich wartości odżywczych. Zdrowa dieta i to co jeść na lepszą pamięć może być naprawdę smaczne.

Jakie są przyczyny występowania problemów z pamięcią?

Pojawienie się problemów z pamięcią zawsze bywa stresujące oraz kłopotliwe. Zdecydowana większość osób może wpadać w panikę szczególnie jeśli do tej pory byli w stanie funkcjonować normalnie. Aby dowiedzieć się czy problem jest tak naprawdę poważny dobrze jest poznać jego przyczynę. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że jest to tylko przejściowy problem, który przy zmianie nawyków jest w stanie zniknąć raz na zawsze. Pierwszym z powodów, który może doprowadzić do gorszej sprawności mózgu jest długie narażenie na hałas. Jest to aspekt, który bez wątpienia osłabia zdolność zapamiętywania jednak po ustąpieniu takich okoliczności wraca się do sprawności. Kolejny problem, który również można spotkać u wielu osób to problemy ze snem. Zbyt mała dawka snu, wczesne wstawanie czy późne zasypianie może spowodować kłopoty z zapamiętywaniem.

W wielu przypadkach to okresowe przemęczenie bądź intensywna nauka może sprawić, że koncentracja znacznie zmniejszy się. To właśnie dlatego tak ważne jest to aby podczas codziennych obowiązków pamiętać również o odpoczynku. Bez tego organizm szybko odmówi posłuszeństwa i mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości jak nadciśnienie czy cukrzyca. Przy tym wszystkim ludzie zapominają także o tym jak istotna jest dieta na pamięć. To co jemy oraz jakie składniki dostarczamy do naszego organizmu w bezpośredni sposób wpływa na jakość życia oraz wiele jego funkcji. Jest to zatem pierwszy krok w stronę zmian na lepsze.

Jakie produkty należy wprowadzić do diety na pamięć?

Co jeść na koncentrację i pamięć to nie tylko produkty spożywcze jakimi należy uzupełnić dietę. Mózg tak samo jak wszystkie inne organy naszego ciała potrzebuje konkretnych składników, aby być w stanie funkcjonować w normalny sposób. Bez nich jego praca może być znacznie utrudniona i właśnie wtedy mogą pojawiać się trudności w zapamiętywaniu czy skupieniu. Chcąc cieszyć się sprawnym umysłem dobrze jest zatroszczyć się o to, aby w dziennym jadłospisie uzupełniana była dawka:

  • Witamin z grupy B
  • Witaminy E
  • Magnezu
  • Żelaza
  • Lecytyny
  • Kwasu foliowego.

Wszystkie te składniki można dostarczać zarówno w postaci jedzenia ale także jako gotowy suplement diety. W obu tych przypadkach przyniosą zamierzony efekt czyli spowodują, że znacznie poprawi się pamięć.

Dieta na dobrą pamięć – warto ją wprowadzić

Poprawa funkcjonowania naszego mózgu jest możliwa dzięki pozornie małym zmianom. Odpowiednie nawyki żywieniowe i wygospodarowanie w swoim życiu czasu na odpoczynek spowoduje, że koncentracja będzie utrzymywała się na prawidłowym poziomie. Stworzenie takiej diety czasem jest utrudnione gdyż duża część osób nie wie co jeść na lepszą pamięć i koncentrację. Szczególnie polecane są brokuły, orzechy, kurkuma ale także konieczne jest zadbanie o prawidłowe nawodnienie swojego organizmu. Dla większości osób zdecydowanie trudniejsze będzie nie wprowadzenie zdrowej żywności ale zrezygnowanie ze swoich dotychczasowych nawyków. Najbardziej szkodliwe dla pracy mózgu jest zażywanie różnego rodzaju używek.

Jakie zasady ma dieta na pamięć?

Dieta na pamięć ale także każda inna jest często źle postrzegana przez ludzi. Wynika to z faktu, że w zdecydowanej większości przypadków uważają oni, że będą musieli rezygnować ze swoich ulubionych potraw oraz, że taka dieta jest nudna. Kluczowe w trzymaniu się danego jadłospisu jest właśnie to, że konieczne jest zadbanie o różnorodność. Poza zdrowymi artykułami nie należy zapominać także o smaku, gdyż monotonia może bardzo szybko zabić motywację do działania oraz zmian. Zdrowy tryb życia jest natomiast najlepszym wariantem jaki można zapewnić swojemu mózgowi jeśli chce się zadbać o jego poprawną pracę. Szczególnie polecana w tym przypadku jest dieta śródziemnomorska, która korzystnie wpływa nie tylko na mózg ale także na działanie całego organizmu. Zabezpiecza przed dolegliwościami serca ale także znacznie podnosi odporność.

Dieta śródziemnomorska może nie być znana dla wielu osób, a powinna gdyż jest to wariant, który bardzo korzystnie wpływa na działanie całego naszego ciała. Jej jedną z zasad jest to, że w pełni rezygnuje się z jedzenia czerwonego mięsa. Ponadto osoby przechodzące na taki jadłospis muszą zapomnieć także o daniach składających się z dużej ilości kalorii. W menu nie będą znajdowały się tłuste potrawy, a ilość mięsa jest zminimalizowana. Jadłospis opiera się w głównej mierze na produktach pochodzenia roślinnego. Co jeść na lepszą pamięć to w tym przypadku ryby, zielone warzywa ale także produkty zbożowe. Jest to spory wachlarz możliwości do stworzenia naprawdę atrakcyjnych potraw.

Jakie produkty spożywcze warto wyróżnić w diecie na pamięć?

Każdy człowiek do ułożenia dla siebie jadłospisu potrzebuje wiedzieć co jeść na pamięć i koncentracje tak aby uzyskać w pełni satysfakcjonujące efekty. Istnieje szereg składników o zdecydowanie większym wpływie na ten organ i warto je wyróżnić. Pierwszym z nim będą bez wątpienia jagody. Sprzyjają one zarówno dolegliwością wzrokowym ale właśnie także oddziałują w pozytywny sposób na codzienne funkcjonowanie mózgu. Satysfakcjonujące efekty są widoczne, gdyż jagody są dobrym źródłem witamin ale także składników mających działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Ponadto ich dużą zaletą jest to, że wspomagają walkę ze stresem oksydacyjnym, przez co mózg nie jest narażony na uszkodzenia ale także szybkie starzenie się.

Kolejnym produktem, którego nie należy pomijać w swoim jadłospisie są pestki dyni.

Dieta na pamięć i koncentrację bardzo często opiera się na zastosowaniu takich dodatków, które mimo swoich małych rozmiarów są w stanie bardzo pozytywnie wpłynąć na pracę organizmu. Przede wszystkim jest to ogromne źródło składników takich jak żelazo czy magnez. Zaletą ich stosowania jest to, że jest się w dużym stopniu chronionym przed różnego rodzaju niedoborami. Zauważalny jest ich wpływ na walkę z różnymi chorobami neurodegeneracyjnymi. Regularne wykorzystywanie tego produktu w diecie spowoduje, że o wiele łatwiej będzie przyswajać nową wiedzę, a także mózg będzie miał możliwość swobodnego dotleniania się. Pestki dyni można przemycić praktycznie w każdym daniu udoskonalając jego smak.

Rozważając co jeść na dobrą pamięć nie należy wykluczyć tutaj orzechów, które to mają szereg korzystnych właściwości. Ich spożywanie powoduje, że usprawnia się praca serca oraz mózgu co jest wynikiem dużej ilości przeciwutleniaczy. Jest to także świetne rozwiązanie jeśli chce się zadbać o odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów w swojej diecie. W kontekście wpływu na pamięć oraz koncentracje to najistotniejsze jest to, że orzechy zawierają w sobie tiaminę. Jest to substancja, która reguluje wszelkie procesy związane z zapamiętywaniem oraz skupieniem się. Chcąc wprowadzić do swojej diety orzechy dobrze jest pamiętać, że składają się one ze sporej ilości kalorii dlatego warto jest stworzyć w pełni przemyślany jadłospis.

Jak ważna jest woda w diecie?

Dieta na poprawę pamięci to nie tylko to co jemy ale także to w jakim stopniu dbamy o prawidłowe nawodnienie naszego organizmu. Jest to element, o którym bardzo duża część osób zapomina. Należy tutaj jednak pamiętać o tym, że nasze ciało w głównej mierze składa się właśnie z wody, co oznacza, że jego funkcjonowanie bez niej nie byłoby możliwe. Zbyt mała ilość napojów w krótkim czasie jest w stanie odprowadzić do odwodnienia, co jest szkodliwe dla całego organizmu w tym także wody. Brak prawidłowego nawodnienia w pierwszych objawach skutkuje właśnie problemami z zapamiętywaniem oraz skupieniem. To właśnie dlatego należy dbać o to, aby woda gościła w jadłospisie i była dostarczana do wszystkich komórek. Standardowo zalecane jest picie około 2 litrów wody w ciągu dnia.

Czy kawa pomaga na koncentrację?

Na świecie jest ogromna ilość osób, która jest zwolennikami kawy. Jest to całkowicie zrozumiałe gdyż charakteryzuje się ona bardzo dobrym smakiem ale zdecydowanie nie jest to jej jedyna zaleta. Dieta na pamięć zawierająca w sobie odpowiednią ilość kofeiny jest w stanie przynieść satysfakcjonujące efekty. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w kawie znajduje się bardzo duża ilość kofeiny oraz przeciwutleniaczy, dzięki czemu nie dochodzi do uczucia senności. Powoduje to tym samym, że pobudza się praca naszego mózgu. Jest to jednak bardzo zdradliwe, gdyż zbyt duża ilość może powodować negatywne skutki. Z racji, iż kawa jest moczopędna jej zbyt duża ilość w ciągu dnia będzie doprowadzała do odwodnienia. Należy zatem dostosowywać jej ilość adekwatnie do własnych preferencji.

Czego unikać jeśli chcemy się cieszyć dobrą pamięcią?

Oczywiście produkty zalecane maja bardzo duże znaczenie w kontekście naszej pamięci jednak dieta to także próba eliminacji produktów, które nie służą nam. W kontekście koncentracji największe znaczenie będzie miała rezygnacja z używek. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje jak papierosy czy alkohol, które to nie wprowadzają do życia żadnych składników odżywczych, a jedynie upośledzają nasz układ. Kolejną grupą produktów, które powinny zostać usunięte z dziennego jadłospisu to żywność przetworzona oraz słodycze. Duża ilość kalorii, w tym węglowodanów i niezdrowych tłuszczów będzie jedynie osłabiać organizm, a tym samym mózg. Oczywiście wszystkie te zmiany można wprowadzać stopniowo, gdyż często szybie zmiany zniechęcają do utrzymania danej diety.

Osoby dbające o swoją pamięć poza jadłospisem powinny skoncentrować się również na tym, aby zwiększyć ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jest to aspekt, dzięki któremu praca mózgu jest zachowana na odpowiednim poziomie. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które pracują w pozycji siedzącej. Warto jest każdego dnia także dotlenić się na świeżym powietrzu.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.