Spis treści
Praca siedząca wiąże się z koniecznością większego skupienia uwagi oraz koncentracji, a do tego konieczna jest odpowiednia dyspozycja mózgu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to, co jemy, w znacznym stopniu wpływa na funkcjonowanie naszego umysły. Co jeść, aby nasz mózg pracował sprawniej?
Antyoksydanty
Antyoksydanty nie tylko pomagają oczyścić organizm, ale również chronią przed starzeniem się komórek i pozytywnie wpływają na pamięć. Warto wprowadzić je do jadłospisu, jeżeli zależy nam na poprawie procesów poznawczych oraz zapamiętywania.
Bogate źródła antyoksydantów to:
- owoce: wiśnie, morele, jagody, arbuzy, cytrusy;
- warzywa: marchew, brokuły, kalafior, natka pietruszki, szpinak, brukselka, cebula.
Zdrowe tłuszcze
Tłuszcze nienasycone przyspieszają przekazywanie impulsów oraz chronią neurony. Tłuszcze omega-3, omega-6 i omega-9 biorą udział w wydzielaniu serotoniny, która czynnie działa na nasz dobry nastrój.
Dobre źródła zdrowych tłuszczów to:
– ryby;
– nasiona chia;
– pestki dyni;
– awokado;
– nasiona słonecznika;
– olej lniany;
– oliwa z oliwek;
– orzechy włoskie.
Magnez
Magnez to minerał, chroniący nasz układ nerwowy i wspomagający koncentrację. Wprowadzając go do diety, łatwiej skupimy się na wykonywaniu zadań umysłowych. Spore ilości magnezu znajdziemy w:
– orzechach;
– ciemnej czekoladzie;
– kakao;
– pieczywie pełnoziarnistym.
Węglowodany – najlepsze paliwo dla mózgu
Węglowodany są niezwykle ważne nie tylko dla sportowców. Ludzki umysł zużywa bowiem nawet do 25% energii . Najlepszymi źródłami, które usprawniają pracę mózgu, są glukoza i tlen, i choć to drugie zbieramy z otoczenia, pierwszy składnik musimy dostarczyć w formie pożywienia. Oczywiście najlepsze są te węglowodany, które oprócz kalorii zapewnią nam także sporą dawkę składników odżywczych.
Warto do diety wprowadzić:
– warzywa;
– owoce;
– kasze;
– pieczywo pełnoziarniste;
– płatki owsiane;
– ryż brązowy;
– rośliny strączkowe.
Cynk
Cynk to bardzo ważny minerał, który wspomaga koncentrację, buduje komórki nerwowe i wzmacnia odporność.
Cynk możemy pobierać z:
– jajek;
– małż;
– zarodków pszennych;
– migdałów;
– chleba pełnoziarnistego.
Lecytyna
Lecytyna znana jest ze swych właściwości poprawiających pamięć i koncentrację. Poprawia refleks i zdolności psychofizyczne Znajdziemy ją w:
– jajkach;
– soi;
– orzechach ziemnych;
– kiełkach;
– rzepaku.
Kwas foliowy
Kwas foliowy dotlenia mózg, chroni komórki nerwowe przed działaniem homocysteiny i pobudza ich wzrost. Najlepsze źródła kwasu foliowego to:
– szpinak;
– jaja;
– fasola i groch;
– ziarna zbóż.
Nie zapominaj o wodzie
Jeżeli chcemy, aby nasz mózg dobrze funkcjonował, musimy dostarczać mu odpowiednich ilości nawodnienia. To woda pozwala na szybsze przewodzenie impulsów nerwowych, a tym samym usprawnia myślenie. Zaleca się, aby każdego dnia pić ok. 1,5 litra czystej wody mineralnej.
Odpowiedniej diety wymaga całe nasze ciało, w tym także mózg. Nie tylko sportowcy powinni uważać na to, co jedzą. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia i pracujesz umysłowo, również powinieneś wprowadzić zdrowy tryb życia w postaci optymalnego sposobu żywienia. Dzięki temu nie tylko poprawisz swoje wyniki i łatwiej będzie Ci się pracowało, ale również unikniesz przedwczesnego starzenia komórek.