Jak zacząć się odchudzać?

jak zaczac sie odchudzac eat fit catering dietetyczny e1555080081143 900x370 1

Wszyscy marzymy o szczupłej i zmysłowej sylwetce, jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że odchudzanie to proces, w który trzeba się zaangażować. Nieumiejętne wprowadzenie diety oraz aktywności fizycznej może sprawić, że bardziej sobie zaszkodzimy, niż pomożemy i nie schudniemy w ogóle lub staniemy się ofiarami efektu jojo. Jak prawidłowo zacząć się odchudzać, aby uzyskać wymarzone rezultaty?

Wyznacz sobie cel

Pierwszy krokiem w kierunku smukłej sylwetki jest wyznaczenie początkowego, realnego celu. Wiadomo, że najtrudniej jest zacząć i często to właśnie w początkowej fazie się poddajemy. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka nam nie pomoże, może jedynie zdemotywować, gdyż wyda nam się, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć tego, co sobie postanowiliśmy. Dlatego warto początkowo ustalić sobie niewielki zakres kilogramów, który chcemy zrzucić, a dopiero, kiedy zobaczymy rezultaty, stawiać na więcej. W taki sposób łatwiej nam będzie utrzymać dietę i będziemy mieli więcej chęci do działania, zwłaszcza gdy zaczną być widoczne pierwsze efekty.

Pilnuj kaloryczności

Na początku odchudzania musimy wyznaczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Możemy to zrobić, korzystając z darmowego kalkulatora BMR, których sporo dostępnych jest w sieci. Urządzenie to obliczy ilość potrzebnej nam energii na podstawie podanej płci, diety oraz trybu życia.

W procesie odchudzania chodzi o to, aby dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż potrzebuje. W takim przypadku nasze ciało będzie pobierało energię z nagromadzonej tkanki tłuszczowej i szybciej ją spalało. Jeżeli jednak zależy nam na zdrowym odchudzaniu, nie możemy od razu obniżyć ilości dziennie spożywanych kalorii o 30%, a raczej robić to stopniowo. Chcąc uniknąć senności i ciągłego zmęczenia, musimy nasz organizm najpierw przyzwyczaić do zmniejszonych dawek pożywienia, w przeciwnym razie możemy odczuwać znaczne pogorszenie samopoczucia.

Dieta na odchudzanie

W diecie odchudzającej należy wyeliminować produkty, takie jak:

  • słodycze
  • słodkie napoje;
  • produkty wysoko przetworzone;
  • fast foody.

Musimy postawić na żywność naturalną, jadłospis wzbogacić o świeże owoce i warzywa, chude mięso, jaja, produkty zbożowe.

Głównym pytaniem, jakie zadajemy sobie na początku odchudzania, jest: co zrobić, aby nie podjadać? Należy przygotować sobie zdrowe posiłku i jeść ok. 5-6 razy dziennie. Dzięki temu wyeliminujemy uczucie nagłego głodu, które często sprawia, że jemy byle co i zbyt dużo.

Kolejną opcją, która pomoże nam utrzymać dietę, jest catering dietetyczny. Firma, która przygotuje dla nas zdrowe, niskokaloryczne potrawy i przywiezie je nam do domu, pracy, a nawet na ławkę w parku. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak powinna wyglądać fit porcja, nauczyć się nawyków zdrowego żywienia, a przy okazji nie musimy przygotowywać wszystkiego sami, trzymając dietę także podczas pobytu poza domem.

Aktywność fizyczna

Zamiast znacznie obniżać dzienną wartość kaloryczną naszych posiłków na początku odchudzania, lepiej od razu wprowadzić w życie treningi. Nie muszą to być od razu mordercze ćwiczenia, jednak aktywność fizyczna zawsze chodzi w parze z odchudzaniem, dlatego nie możemy o niej zapominać. Już 2-3 treningi w tygodniu pomogą nam w szybszym zrzuceniu tkanki tłuszczowej.

Początki odchudzania zawsze są trudne, ale jeżeli przebrniemy przez ten pierwszy okres, poznamy dokładnie zasady zdrowego żywienia i zmienimy nawyki – przyzwyczaimy się do nowego trybu życia i od tego momentu wszystko pójdzie łatwiej.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.