Jak zacząć się odchudzać?

Wszyscy marzymy o szczupłej i zmysłowej sylwetce, jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że odchudzanie to proces, w który trzeba się zaangażować. Nieumiejętne wprowadzenie diety oraz aktywności fizycznej może sprawić, że bardziej sobie zaszkodzimy, niż pomożemy i nie schudniemy w ogóle lub staniemy się ofiarami efektu jojo. Jak prawidłowo zacząć się odchudzać, aby uzyskać wymarzone rezultaty?

Wyznacz sobie cel

Pierwszy krokiem w kierunku smukłej sylwetki jest wyznaczenie początkowego, realnego celu. Wiadomo, że najtrudniej jest zacząć i często to właśnie w początkowej fazie się poddajemy. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka nam nie pomoże, może jedynie zdemotywować, gdyż wyda nam się, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć tego, co sobie postanowiliśmy. Dlatego warto początkowo ustalić sobie niewielki zakres kilogramów, który chcemy zrzucić, a dopiero, kiedy zobaczymy rezultaty, stawiać na więcej. W taki sposób łatwiej nam będzie utrzymać dietę i będziemy mieli więcej chęci do działania, zwłaszcza gdy zaczną być widoczne pierwsze efekty.

Pilnuj kaloryczności

Na początku odchudzania musimy wyznaczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Możemy to zrobić, korzystając z darmowego kalkulatora BMR, których sporo dostępnych jest w sieci. Urządzenie to obliczy ilość potrzebnej nam energii na podstawie podanej płci, diety oraz trybu życia.

W procesie odchudzania chodzi o to, aby dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż potrzebuje. W takim przypadku nasze ciało będzie pobierało energię z nagromadzonej tkanki tłuszczowej i szybciej ją spalało. Jeżeli jednak zależy nam na zdrowym odchudzaniu, nie możemy od razu obniżyć ilości dziennie spożywanych kalorii o 30%, a raczej robić to stopniowo. Chcąc uniknąć senności i ciągłego zmęczenia, musimy nasz organizm najpierw przyzwyczaić do zmniejszonych dawek pożywienia, w przeciwnym razie możemy odczuwać znaczne pogorszenie samopoczucia.

Dieta na odchudzanie

W diecie odchudzającej należy wyeliminować produkty, takie jak:

  • słodycze
  • słodkie napoje;
  • produkty wysoko przetworzone;
  • fast foody.

Musimy postawić na żywność naturalną, jadłospis wzbogacić o świeże owoce i warzywa, chude mięso, jaja, produkty zbożowe.

Głównym pytaniem, jakie zadajemy sobie na początku odchudzania, jest: co zrobić, aby nie podjadać? Należy przygotować sobie zdrowe posiłku i jeść ok. 5-6 razy dziennie. Dzięki temu wyeliminujemy uczucie nagłego głodu, które często sprawia, że jemy byle co i zbyt dużo.

Kolejną opcją, która pomoże nam utrzymać dietę, jest catering dietetyczny. Firma, która przygotuje dla nas zdrowe, niskokaloryczne potrawy i przywiezie je nam do domu, pracy, a nawet na ławkę w parku. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak powinna wyglądać fit porcja, nauczyć się nawyków zdrowego żywienia, a przy okazji nie musimy przygotowywać wszystkiego sami, trzymając dietę także podczas pobytu poza domem.

Aktywność fizyczna

Zamiast znacznie obniżać dzienną wartość kaloryczną naszych posiłków na początku odchudzania, lepiej od razu wprowadzić w życie treningi. Nie muszą to być od razu mordercze ćwiczenia, jednak aktywność fizyczna zawsze chodzi w parze z odchudzaniem, dlatego nie możemy o niej zapominać. Już 2-3 treningi w tygodniu pomogą nam w szybszym zrzuceniu tkanki tłuszczowej.

Początki odchudzania zawsze są trudne, ale jeżeli przebrniemy przez ten pierwszy okres, poznamy dokładnie zasady zdrowego żywienia i zmienimy nawyki – przyzwyczaimy się do nowego trybu życia i od tego momentu wszystko pójdzie łatwiej.