Dieta wegańska, a budowanie masy mięśniowej

Spośród wszystkich mitów związanych z dietą wegańską, najbardziej popularnym jest pogląd, że weganie są chudzi i ciężko im zbudować masę mięśniową z powodu dostarczania do organizmu zbyt małej ilości białka. Czy dieta niezawierająca produktów odzwierzęcych może dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych?

Dieta wegańska – z czym to się je?

“Jeść mięso czy nie jeść mięsa”… oto jest pytanie! Negatywny wpływ spożywania mięsa na środowisko zwierzęce, przekonania religijne oraz chęć ochrony zwierząt to tylko niektóre z powodów zwiększenia liczby osób decydujących się na dietę wegańską. Weganizm zakłada spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego. Dieta jest pozbawiona wszystkich produktów zwierzęcych, w tym mięsa, jajek i nabiału. Plan żywieniowy obfituje głównie w warzywa, zboża, rośliny strączkowe, owoce, orzechy i nasiona.

Weganizm, a sport

Wielu znanych i profesjonalnych sportowców odnosi sukcesy w swoich dyscyplinach będąc weganami.

 • Najsilniejszy na świecie człowiek Patrick Baboumian,
 • Zawodnicy MMA: Mac Danzig, Jake Shields lub James Wilks,
 • Gwiazdy tenisa: Serena Williams, Venus Williams i Novak Djokovic,
 • Bokser Timothy Bradley, Jr.

Wszyscy zmienili stek, mleko i jajka na fasolkę, orzechy i sałatę. Powyższe postacie to świetne przykłady tego, że można osiągać sukcesy w sporcie jako weganin. Czy to może być również opcja dla ciebie? Dowiedzmy się, co jest wymagane, aby zbudować mięśnie i siłę!

Budowanie siły i mięśni na diecie wegańskiej

Dieta wegańska nie dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych składników, w szczególności białka. Nic bardziej mylnego! Kluczem do sukcesu jest odpowiednio zoptymalizowane menu, które dostarczy wszystkich potrzebnych składników. Tworząc program naszej diety Vegan postanowiliśmy kierować się następującymi zasadami.

 • Dobór odpowiedniej ilości kalorii.
  Opracowaliśmy kaloryczności diet skierowane specjalnie dla wegan. Jeśli regularnie nie spożywasz wystarczającej ilości kalorii, twoje ciało zacznie korzystać ze zgromadzonych w organizmie pokładów białka.
 • Mnóstwo owoców i warzyw
  Dostarczają one wysokiej jakości składników odżywczych, a także zapewniają ochronę antyoksydacyjną, która pozwala utrzymać prawidłową odporność.
 • Ciecierzyca i rośliny strączkowe
  Dla wegan chcących zbudować mięśnie, jednym z kluczowych źródeł białka, które muszą dostarczyć do organizmu, są ciecierzyca i inne rośliny strączkowe. Będą one również dobrym źródłem węglowodanów o niskiej zawartości tłuszczu.
 • Różnorodność dań
  Nieustannie poszukiwanie nowych przepisów pozwala na zapewnienie dużej różnorodności dań. Zapobiega to niedoborom składników odżywczych oraz nie powoduje efektu “zapętlenia żywieniowego” (spożywania ciągle tych samych posiłków).
 • Regularne żywienie – 5 posiłków dziennie
  Dzięki regularnym posiłkom pomożesz upewnić się, że zawsze masz stały strumień składników odżywczych.

Bycie weganinem to nie przeszkoda

Dieta wegańska jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych w takich ilościach, by wypełnić zapotrzebowanie osób uprawiających sport. Spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego pozwoli wam czuć się zdrowo i mieć siłę do aktywnych ćwiczeń.

5/5 - (1 Ocen)