,

Dieta wegańska, a budowanie masy mięśniowej

vegan blog 900x370 1

Spośród wszystkich mitów związanych z dietą wegańską, najbardziej popularnym jest pogląd, że weganie są chudzi i ciężko im zbudować masę mięśniową z powodu dostarczania do organizmu zbyt małej ilości białka. Czy dieta niezawierająca produktów odzwierzęcych może dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych?

Dieta wegańska – z czym to się je?

“Jeść mięso czy nie jeść mięsa”… oto jest pytanie! Negatywny wpływ spożywania mięsa na środowisko zwierzęce, przekonania religijne oraz chęć ochrony zwierząt to tylko niektóre z powodów zwiększenia liczby osób decydujących się na dietę wegańską. Weganizm zakłada spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego. Dieta jest pozbawiona wszystkich produktów zwierzęcych, w tym mięsa, jajek i nabiału. Plan żywieniowy obfituje głównie w warzywa, zboża, rośliny strączkowe, owoce, orzechy i nasiona.

Weganizm, a sport

Wielu znanych i profesjonalnych sportowców odnosi sukcesy w swoich dyscyplinach będąc weganami.

 • Najsilniejszy na świecie człowiek Patrick Baboumian,
 • Zawodnicy MMA: Mac Danzig, Jake Shields lub James Wilks,
 • Gwiazdy tenisa: Serena Williams, Venus Williams i Novak Djokovic,
 • Bokser Timothy Bradley, Jr.

Wszyscy zmienili stek, mleko i jajka na fasolkę, orzechy i sałatę. Powyższe postacie to świetne przykłady tego, że można osiągać sukcesy w sporcie jako weganin. Czy to może być również opcja dla ciebie? Dowiedzmy się, co jest wymagane, aby zbudować mięśnie i siłę!

Budowanie siły i mięśni na diecie wegańskiej

Dieta wegańska nie dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych składników, w szczególności białka. Nic bardziej mylnego! Kluczem do sukcesu jest odpowiednio zoptymalizowane menu, które dostarczy wszystkich potrzebnych składników. Tworząc program naszej diety Vegan postanowiliśmy kierować się następującymi zasadami.

 • Dobór odpowiedniej ilości kalorii.
  Opracowaliśmy kaloryczności diet skierowane specjalnie dla wegan. Jeśli regularnie nie spożywasz wystarczającej ilości kalorii, twoje ciało zacznie korzystać ze zgromadzonych w organizmie pokładów białka.
 • Mnóstwo owoców i warzyw
  Dostarczają one wysokiej jakości składników odżywczych, a także zapewniają ochronę antyoksydacyjną, która pozwala utrzymać prawidłową odporność.
 • Ciecierzyca i rośliny strączkowe
  Dla wegan chcących zbudować mięśnie, jednym z kluczowych źródeł białka, które muszą dostarczyć do organizmu, są ciecierzyca i inne rośliny strączkowe. Będą one również dobrym źródłem węglowodanów o niskiej zawartości tłuszczu.
 • Różnorodność dań
  Nieustannie poszukiwanie nowych przepisów pozwala na zapewnienie dużej różnorodności dań. Zapobiega to niedoborom składników odżywczych oraz nie powoduje efektu “zapętlenia żywieniowego” (spożywania ciągle tych samych posiłków).
 • Regularne żywienie – 5 posiłków dziennie
  Dzięki regularnym posiłkom pomożesz upewnić się, że zawsze masz stały strumień składników odżywczych.

Bycie weganinem to nie przeszkoda

Dieta wegańska jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych w takich ilościach, by wypełnić zapotrzebowanie osób uprawiających sport. Spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego pozwoli wam czuć się zdrowo i mieć siłę do aktywnych ćwiczeń.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.