Dieta przy stłuszczeniu wątroby – zasady i przepisy

Dieta przy stluszczeniu watroby 900x370 1

Stłuszczenie wątroby to jedno z najczęstszych schorzeń dotykających ten organ. Występuje stłuszczenie alkoholowe, powstałe przez nadużywanie napojów alkoholowych oraz stłuszczenie niealkoholowe wynikłe przede wszystkim z nieprawidłowej diety.

Rola wątroby w organizmie

Wątroba produkuje żółć, która jest niezbędna do pełnego rozkładu tłuszczów w układzie pokarmowym. Ale to nie jedyna rola jaką organ ten pełni, dodatkowo pomaga oczyścić organizm z toksyn, neutralizuje alkohol, konserwanty, barwniki i metale ciężkie znajdujące się w żywności oraz magazynuje i przekształca w aktywne formy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach ( A, D, E, K) oraz kontroluje produkcję trójglicerydów czy cholersterolu.

Co to jest stłuszczenie wątroby?

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (z ang. NAFLD – nonalcoholic fatty liver disease) polega na nadmiernym odkładaniu tłuszczu( w postaci kropelek) w komórkach wątroby (hepatocytach). Przyczyną tego stanu rzeczy jest m.in. siedzący tryb życia połączony z nieprawidłowym odżywianiem, w którym przeważają duże ilości cukrów i tłuszczu. Powstaniu stłuszczenia sprzyjają też alkohol, niektóre leki, zatrucie grzybami lub toksynami pochodzącymi ze związków chemicznych, choroby metaboliczne oraz ciąża. Z badań wynika, że choruje na nią ok. 14 – 30% populacji ogólnej na świecie i 20-40% populacji krajów zachodnich. NAFLD przebiega w czterech etapach:

  1. odkładanie tłuszczu w wątrobie
  2. nadmierne odkładanie tłuszczu i rozpoczynający się stan zapalny
  3. trwałe zapalenie prowadzące do powstania zwłóknień
  4. marskość – zwłóknienie dosięga większości komórek.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby często występuje też wraz z innymi chorobami, takimi jak:

  • otyłość
  • niedoczynność tarczycy
  • cukrzyca typu 2
  • insulinooporność
  • nadciśnienie
  • wirusowe zapalenie wątroby
  • zaburzenia czynności trzustki i jelita grubego
  • zaburzenia gospodarki lipidowej.

Nieleczone stłuszczenie wątroby niestety prowadzić może do marskości lub zapalenia wątroby.

Dieta przy stłuszczeniu wątroby – zalecenia ogólne

Bardzo ważna jest normalizacja masy ciała, ze względu na często towarzyszącą stłuszczeniu otyłość lub nadwagę. Ważne więc, żeby dieta opierała się na deficycie kaloryczny, co oznacza, że organizmowi dostarcza się mniej kalorii niż ich potrzebuje. Nie oznacza to natomiast stosowania diet głodówkowych, ponieważ mogą zaszkodzić one zarówno wątrobie jak i całemu ciału. W tej sytuacji powinno się skorzystać z pomocy specjalisty dietetyka, który opracuje właściwie zbilansowaną dietę, bogatą w wartościowe składniki mineralne i witaminy a jednocześnie niskokaloryczną. Świetnym rozwiązaniem jest tu też catering dietetyczny, czyli inaczej dieta pudełkowa dostarczana prosto pod nasze drzwi. To odpowiednio skomponowane posiłki na cały dzień, dzięki którym mamy szansę odzwyczaić się od podjadania i niezdrowego gotowania. Pamiętać trzeba, że zdrowe tempo chudnięcia wynosi średnio 0,5 – 1 kg na tydzień.

Absolutnie zabrania się spożycia alkoholu.

Posiłki powinny być pieczone w folii lub naczyniu żaroodpornym, gotowane (szczególnie na parze) i duszenie bez dodatku tłuszczu. Ilość posiłków to 4-5, spożywanych w regularnych odstępach.

Co jeść przy stłuszczonej wątrobie – białka

To białka zwierzęce, czyli pełnowartościowe mają duże znaczenie w leczeniu stłuszczonej wątroby, zaleca się spożycie ok. 1-2 g/ kg masy ciała na dobę. Doskonałym źródłem białka są chude gatunki mięs:

  • królik
  • młoda wołowina
  • cielęcina
  • indyk
  • kurczak

oraz ryb:

  • okoń
  • szczupak
  • mintaj
  • dorsz

Oprócz mięs warto włączyć w dietę chudy lub półtłusty nabiał, jajka i rośliny strączkowe.

Dieta na odtłuszczenie wątroby – węglowodany

Jak wiadomo węglowodany są cennym źródłem energii, dlatego powinna zawierać je też dieta na stłuszczoną wątrobę, jednak ich ilość nie powinna być duża, zwłaszcza w przypadku cukrów prostych, czyli fruktozy i glukozy. Według najnowszych badań fruktoza może przyczyniać się do powstawania niealkoholowego stłuszczenia wątroby, ale dopuszcza się spożycie maksymalnie dwóch porcji owoców w ciągu dnia.

Warto węglowodany proste zamienić na węglowodany złożone, takie jak:

  • płatki owsiane
  • pełnoziarnisty makaron
  • ryż brązowy
  • pieczywo żytnie.

Spośród warzyw o niższym poziomie węglowodanów należy sięgać po sałatę, brokuły, ogórki, rzodkiewkę, pomidory, paprykę oraz owoce : jagody, wiśnie czy cytrusy.

Dieta przy stłuszczonej wątrobie – tłuszcze

Niezwykle istotne jest zminimalizowanie lub całkowita eliminacja tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, takich jak tłuste mleko i produkty mleczne, smalec, ricotta, mascarpone, mozarelli. Warto zastąpić je w niewielkich ilościach olejami roślinnymi (lnianym, rzepakowym czy oliwą z oliwek), rybami, awokado i orzechami. Chorzy powinni stosować tłuszcze wysokiej jakości z korzystnym stosunkiem kwasów omega- 3 do omega -6.

Dieta w stłuszczeniu wątroby – czego nie powinno się jeść

Oprócz wspomnianych już tłustych mięs, potraw smażonych, należy unikać wędlin wysoko przetworzonych, pasztetów, zup, sosów, kostek rosołowych, zasmażki, słodyczy, napojów słodzonych, kompotów i kawy. Szkodliwe mogą się okazać fast foody, potrawy ciężkostrawne i wzdymające oraz pikantne. Zrezygnować trzeba też z palenia papierosów.

Stłuszczenie wątroby przykładowy jadłospis

Dzień 1.

Śniadanie: Kanapki z chleba graham z wędliną z kurczaka, plastrami pomidora i natką pietruszki

Drugie śniadanie: Koktajl jogurtowo-pomarańczowy

Obiad: Pieczona pierś indyka obłożona brokułem, ziemniakami i papryką

Podwieczorek: Mus jabłkowy z kefirem

Kolacja: Sałatka z gotowanego dorsza z ryżem brązowym i kalafiorem.

Dzień 2.

Śniadanie: Kanapki na bułce graham z twarożkiem z rzodkiewką i koperkiem, jajko na miękko, cząstki ogórka

Drugie śniadanie: Jaglanka na mleku sojowym z kakao i malinami

Obiad: Dorsz pieczony z papryką i cukinią, ziemniaki gotowane na parze, sałata w jogurcie

Podwieczorek: Koktajl truskawkowy z awokado, maślanką i płatkami owsianymi

Kolacja: Sałatka z rukolą, pomidorami, serem mozzarella light, grzankami z chleba graham, orzeszkami piniowymi i sosem vinegret

Dzień 3.

Śniadanie: Serek homogenizowany i kromka pełnoziarnistego pieczywa z cienką warstwą masła

Drugie śniadanie: Budyń

Obiad: Tortilla z warzywami

Podwieczorek: Ciasto drożdżowe z owocami

Kolacja: Płatki ryżowe gotowane na chudym mleku

Dzień 4.

Śniadanie: Kromka chleba z cienką warstwą dżemu

Drugie śniadanie: Serek wiejski

Obiad: Zupa – krem z dyni

Podwieczorek: Sałatka warzywna

Kolacja: Szpinak duszony bez tłuszczu z kaszą jaglaną z dodatkiem pomidorów

Dzień 5.

Śniadanie: Płatki owsiane z chudym mlekiem

Drugie śniadanie: Sałatka z ulubionych warzyw

Obiad: Ryba (dorsz) z warzywami gotowanymi na parze

Podwieczorek: Tost z dżemem

Kolacja: Krem z warzyw

Dzień 6:

Śniadanie: Kromka pieczywa cienka warstwą masła z warzywami (pomidor, rzodkiewka, ogórek, papryka

Drugie śniadanie: Omlet z owocami

Obiad: Kurczak na parze z ryżem i surówką warzywną

Podwieczorek: Kasza manna z owocami

Kolacja: Sałatka ze świeżych warzyw z dodatkiem sosu na bazie jogurtu. Do tego kromka pełnoziarnistego pieczywa

Dzień 7.

Śniadanie: Omlet z białek z dodatkiem pomidorów lub na słodko z niewielką ilością dżemu

Drugie śniadanie: Koktajl ze świeżych owoców (banan, truskawka, malina) z dodatkiem chudego mleka.

Obiad: Pulpeciki drobiowe z kaszą jaglaną i warzywami na parze

Podwieczorek: Owsianka z owocami

Kolacja: Kromka pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędlina lub twarogiem.

Dieta na wątrobę stłuszczoną – jak długo powinno się ją stosować?

Czas trwania diety określany jest zgodnie z zaleceniami lekarza, odpowiednio do indywidualnych predyspozycji pacjenta. Stan choroby wpływa na długość leczenia i regenerację wątroby. Niekiedy pomocne w szybszym powrocie do zdrowia mogą się okazać środki farmakologiczne wspomagające pracę wątroby. Najważniejsze jednak jest stosowanie się do ścisłych jej zasad przynajmniej przez kilka tygodni. Powyższe menu to przykład tego, że to co jest dobre na stłuszczoną wątrobę może być też smaczne i ciekawe i wcale nie wymaga ogromnych wyrzeczeń. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pomocny okaże się kontakt z dietetykiem.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.