,

Czy regularność spożywania posiłków ma wpływ na utratę wagi?

timing 900x370 1

CZAS MA ZNACZENIE

Może pilnie podchodzisz do śledzenia jedzenia i pracujesz nad osiągnięciem celów związanych z wagą, tworząc delikatny deficyt kaloryczny, ale doszedłeś do ściany i waga stoi w miejscu. Być może nawet Twoja waga zamiast spadać niespodziewanie zaczyna wzrastać mimo że czujesz się zmotywowany i zdyscyplinowany.

W obu przypadkach jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest nie tylko to, co jesz, ale kiedy.

ZŁAP RYTM

Regularność posiłków jest strategią, która jest często brana pod uwagę w celu poprawy utraty wagi i zwiększenia wyników sportowych, a to dlatego, że ma wpływ na  poprawę rytmu dobowego.

Szybkie przypomnienie z biologii: każda żywa istota, od ludzi po bakterie, ma cykl dobowy trwający około 24 godzin, cykl ten pomaga określić wzorce snu i jedzenia, a także wiele innych funkcji. Hormony, głód, trawienie, regeneracja komórek, senność, budzenie się, temperatura ciała – wszystko to zależne jest od rytmu dobowego.

Nie chodzi tu tylko o ogólny rytm dobowy – układ trawienny ma swój własny cykl dobowy. Kiedy rytm układu trawienia wypada ze swojego rytmu. Możemy odczuć takie skutki uboczne jak zwiększenie masy ciała, zaburzenia trawienia i niekontrolowane napady głodu

Niektóre badania sugerują, że poprawianie regularności posiłków – zwłaszcza jedzenie wczesnego obiadu i powstrzymywanie się od jedzenia do rana – może pomóc utrzymać prawidłowy rytm dobowy. W badaniu uczestnicy, którzy spożywali główną część swojego zapotrzebowania kalorycznego przed 15 wykazali odczuwalną poprawę wrażliwości insulinowej oraz zmniejszenie ciśnienia krwi i stresu oksydacyjnego.

W innym badaniu kobiety z zespołem metabolicznym zostały poproszone o przestrzeganie diety 1400 kalorii, przy czym jedna grupa spożywała większość tych kalorii podczas śniadania i lunchu, a druga grupa spożywała co najmniej połowę tego kalorii podczas kolacji. Po trzech miesiącach uczestnicy pierwszej grupy stracili średnio 8,5 kg, a druga grupa tylko około 4 kg – pomimo tego, że wszyscy spożywali tę samą ilość kalorii każdego dnia!

WEJDŹ W RUTYNĘ

Cały czas trwają badania nad wpływem czasu spożywania posiłków na rytm dobowy. Jednak już dziś warto zastanowić się nad poprawą regularności spożywania posiłków posiłków, aby  sprawdzić jak wpłynie to na Twoje odchudzanie.

Przede wszystkim ustalenie spójności pod względem harmonogramu posiłków może pomóc nam złapać własny rytm dobowy, Połączenie tego z regularnym harmonogramem snu może przynieść potężny sukces poprzez efekt synergii.
Już dawno temu obalono mit, że ​​wszystko, co jesz po 19:00 zamienia się w tłuszcz, ale regularność posiłków i snu   mogą mieć na to wpływ. Nasze ciała lubią rutynę, więc jeśli możemy zacząć ustalać bardziej rygorystyczny harmonogram jedzenia i przestrzegać go przez cały tydzień, możemy być w stanie osiągać znacznie lepsze efekty.

Jeśli nie masz pomysłu  i czasu na planowanie swoich posiłków tak by właściwie rozłożyć spożycie kalorii i nie martwić się o monotonię w diecie, to rozwiązaniem problemu może być catering dietetyczny. Nasza najpopularniejsza dieta odchudzająca light złożona z 5 posiłków pozwoli zachować regularność posiłków.

PATRZ SZERZEJ, PLANUJ MĄDRZEJ

Samo regularne spożywanie posiłków nie sprawi, że zgubisz zbędne kilogramy i nie spowoduje drastycznej rozbudowy masy mięśniowej, dopóki nie wprowadzisz zmiany w swoim żywieniu.

Po prostu zmiana tego, kiedy jesz – na przykład spożywanie większości kalorii rano lub kontrolowana głodówka typu  Intermitent Fasting – będzie miała ograniczony efekt, jeśli żywność, którą spożywasz jest niskiej jakości.

Dodatkowo wprowadzenie do swojego życia zdrowych nawyków, takich jak obniżanie stresu, zmniejszenie ilości spozywanego alkoholu i zwiększanie aktywności fizycznej. O tym jak poprawić swoje nawyki żywieniowe pisaliśmy w ostatnim artykule.

Oprócz śledzenia kalorii, spróbuj również śledzić godziny, w których je spożywasz i porównaj ich wpływ na poziom energii w ciągu dnia, sen i nastrój. Dzięki temu sprawdzisz zależności pomiędzy poszczególnymi z nawyków.

Zakłócanie rytmu dobowego wiąże się z większym zużyciem energii w ciągu dnia i może mieć negatywne skutki na metabolizm. Choć osiągnięcie  tego może być początkowo trudne, utrzymanie spójnego harmonogramu jest pomocne w regulowaniu rytmu dobowego, który korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.