Potas – czy jest on niezbędny do poprawnego funkcjonowania?

potas 1 900x370 1

Zdrowie, piękna sylwetka oraz dobre samopoczucie to główne powody, przez które ludzie decydują się na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Panuje coraz większa wiedza na temat tego jak wygląda zdrowe odżywianie oraz jakie składniki należy dostarczać swojemu organizmowi. Dieta pudełkowa nie jest już uważana za coś nudnego i pełnego wyrzeczeń. Wręcz przeciwnie, osoby przechodzące na różnego rodzaju diety mogą jeść wszystko, a przy tym mieć pewność, że norma potasu, magnezu czy wapnia jest zachowana. Wiele osób mogłoby się zastanawiać czemu jest to takie ważne? Otóż organizm człowieka składa się z różnych pierwiastków, a ich niedobór może być niebezpieczny bądź powodować dyskomfort. Posiłki powinny składać się zatem z jak największej ilości makroelementów. Istotne jest wyeliminowanie przetworzonej żywności, ponieważ nie ma ona zbyt korzystnego wpływu na gospodarkę czy wygląd. Duża część społeczeństwa po spożyciu takich produktów może odczuwać także różnego rodzaju dolegliwości jak ból brzucha czy wzdęcia. O wiele zdrowszym wariantem są warzywa i owoce czyli źródło potasu i witamin. Zarówno warzywa jak i owoce są świetną podstawą posiłków i można z nich wyczarować niemal wszystko. W dzisiejszych czasach możliwości kulinarne znacznie się rozwinęły, przez co na talerzach pojawiają się dania w jeszcze lepszych smakach i o niepowtarzalnym wyglądzie. Oczywiście znajdą się także osoby, które nie dbają o to czy potas w organizmie występuję oraz czy nie ma żadnych innych niedoborów, a wynika to z braku czasu. Praca, domowe obowiązki powodują, że odżywianie spada na ostatnie miejsce, co jest bardzo niekorzystną sytuacją. W takich okolicznościach catering dietetyczny może rozwiązać wiele problemów i sprawić, że wróci się na dobre tory. Dania są przygotowywane przez kucharzy oraz dietetyków z ogromnym doświadczeniem, przez co ma się pewność, że objawy braku potasu, złe samopoczucie czy głód nie będą występowały.

Objawy świadczące o niedoborze potasu

Objawy świadczące o niedoborze potasu

Konsekwencje wynikające z tego, że nie zadbało się o uzupełnienie jednego z ważniejszych pierwiastków w organizmie początkowo mogą nie dawać zbyt wyraźnych sygnałów. Wielu pacjentów niedobór potasu może mylić także z innymi dolegliwościami przez co trudno jest wychwycić gdzie dokładnie leży przyczyna. Jest to zatem jeden ze znaków, że warto wykonywać regularne badania krwi, aby mieć pewność, że wszystkie witaminy są w normie. Hipokaliemia bo tak określany jest brak potasu objawy to ogólne obniżenie stężenia potasu we krwi. Przyczyną takiego zjawiska może być nieprawidłowa praca nerek lub układu pokarmowego. Dochodzi także do sytuacji, w której potas tracony jest także przez skórę. Oczywiście niedobór potasu objawy mogą być różne w zależności od poziomu krytycznego, czasu trwania niedoboru czy indywidualnej jednostki. Niektóre są wręcz niezauważalne, inne zaś mogą zagrażać nawet życiu. Najbardziej charakterystycznymi objawami jakie daje potas niedobór jest zaburzenie rytmu serca doprowadzające do częstoskurczu. Jest to zjawisko, które po wystąpieniu powinno zostać jak najszybciej przebadane przez lekarza. Kolejnym znakiem, że brak potasu w organizmie nastąpił jest osłabienie mięśni, a przy nieleczonej dolegliwości może dojść także do silnej niewydolności nerek. Brak potasu objawy dotykają także jelit w postaci zaparć czy też niedrożności. Pacjenci mogą mieć problem z oddawaniem moczu. Często występują także zaburzenia neurologiczne, podczas których osoby są nerwowe, otępiałe i nie mogą się na niczym skupić. Warto pamiętać, że nawet chroniczne zmęczenie czy senność mogą być pierwszymi oznakami, że potas we krwi nie jest wystarczający. Reakcja w odpowiednim momencie może uchronić przed takimi zjawiskami. Sposób leczenia zależy od tego jak silne są zaburzenia. Pacjent leczący hipokaliemię otrzymuje zazwyczaj potas w postaci tabletek bądź w formie dożylnej. Jednocześnie konieczne jest stosowanie terapii lekowej, dzięki której potas nie będzie wydalany przez nerki.

Nadmiar potasu – czy jest to zjawisko negatywne?

Nadmiar potasu – czy jest to zjawisko negatywne?

Wiele osób może uważać, że nadmiar potasu nie jest niczym złym. Skoro jakiś pierwiastek w naszym organizmie odgrywa tak dużą rolę, czemu nie mieć go trochę więcej? Jest to bardzo błędne myślenie, które może doprowadzić do wielu szkód. Brak znajomości ryzyka tego, że występuje podwyższony potas może zagrażać zdrowiu, a także życiu. Najlepiej jest nie doprowadzać do sytuacji, w której za dużo potasu we krwi posiadamy. Utrzymanie normy jest perfekcyjnym wariantem. Co natomiast zrobić jeśli już pojawi się taka okoliczność? Zjawisko świadczące o tym, że dotyczy nas wysoki poziom potasu określany jest mianem hiperkaliemii. W dużym uproszczeniu oznacza to, że w naszej krwi znajduje się więcej niż 5,5 mmol/L potasu. Powodem narażenia się na takie dolegliwości jest zazwyczaj przyjmowanie leków powodujących, że potas nie może być swobodnie wydalany poprzez naturalną pracę nerek. Należy mieć zatem na uwadze, że nadmiar potasu objawy będą pojawiać się przede wszystkim u osób cierpiących na choroby nerek bądź przyjmujących leki z tym związane. Muszą mieć one kontrolę nad poziomem i znać skuteczny sposób na to jak obniżyć potas we krwi. Objawy tego, że nasz poziom potasu nie jest odpowiedni pojawiają się z różnym nasileniem i często nie są jednoznaczne. Są to dolegliwości trochę podobne do tych, które mogą występować w przypadku niedoborów potasu. Na co zatem warto spojrzeć analizując codzienne funkcjonowanie swojego organizmu? O nadmiarze potasu może świadczyć osłabienie, a nawet porażenie mięśni odpowiadających za utrzymanie szkieletu. Może dojść do sytuacji, w której ograniczone będą ruchy ścięgniste czyli przykładowo te ulokowane w kolanie. Do najgroźniejszych powikłań zalicza się wszystkie te związane z pracą serca. Pacjenci mogą skarżyć się między innymi na zaburzenie pracy serca, zmiany występujące w EKG czy też zmniejszenie się objętości wyrzutowej serca. Ludzie z nadmiarem potasu mogą spotkać się także z zaburzeniami czucia oraz ogólnym rozkojarzeniem. Jak widać część z tym dolegliwości może występować także w przypadku innych chorób, dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać swoją krew. Jeśli chodzi o sposoby na to jak obniżyć poziom potasu to w procesie leczenia najważniejsze jest kontrolowanie stanu serca, a także przyjmowanie środków, dzięki którym możliwe będzie przywrócenie naturalnego wydalania tego składnika. Istotne jest usunięcie głównej przyczyny, przez którą dochodzi do wzrostu ilości potasu.

Źródła potasu – czy można dostarczać ten składnik z diety?

Źródła potasu – czy można dostarczać ten składnik z diety?

Potas można znaleźć w naturalnym pożywieniu więc wcale nie trzeba się natrudzić, aby uzupełnić go w swojej diecie. Dieta ma ogromne znaczenie, ponieważ to ona dostarcza produkty bogate w potas, a dzięki temu nie jest konieczne uzupełnianie tego pierwiastka za pomocą suplementacji. Osoby samodzielnie przygotowujące sobie posiłki często zastanawiają się w czym jest potas i co warto spożywać, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem.  Potas we krwi pełni dużo funkcji dlatego tak ważne jest to aby utrzymywać go na prawidłowym poziomie. Pomogą w tym przede wszystkim owoce oraz warzywa gdy są to najlepsze potas źródła i jednocześnie najłatwiej dostępne. Gdzie jest najwięcej potasu? Pierwszą kategorią takich produktów są bez wątpienia warzywa strączkowe takie jak soczewica, fasola czy groch. Są to także idealne źródła węglowodanów, zatem ich obecność w daniach jest jak najbardziej polecana. Owoce to kolejne produkty będące tym co zawiera potas. Są to składniki takie jak melon, suszone morele czy też awokado. Tego typu rozwiązania mogą być wykorzystywane w przypadku śniadań ale nie tylko. Owoce towarzyszą nam każdego dnia, przez co uzupełnienie potasu nie powinno być problematyczne. Do innych źródeł potasu zaliczyć można także chude, pod warunkiem, że nie zawiera zbyt dużo tłuszczu, jogurty naturalne, a także niektóre orzechy. Jak widać nawet prosta dieta powoduje, że potas w naszym organizmie powinien być unormowany. Warto jednak dbać o to, aby regularnie wykonywać badania krwi, ponieważ może uchronić to przed wieloma schorzeniami czy problemami. Badania krwi zazwyczaj wykonuje się na czczo.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

eatfit catering dietetyk

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 537 379 301
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

eatfit catering szef kuchni

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.