Jak wykorzystać Cheat Day/Cheat Meal w swojej diecie?

Zasady zdrowego odżywiania – dlaczego warto ich przestrzegać?

Świadomość tego jakie nawyki żywieniowe warto stosować jest coraz większa i jest to bardzo pozytywne zjawisko, dzięki któremu coraz więcej osób może cieszyć się dobrym samopoczuciem. Duża część społeczeństwa, która do tej pory nie wiedziała jak jeść zdrowo narzekała z powodu braku energii, nieatrakcyjnej sylwetki czy zmęczenia. Są to całkowicie naturalne zjawiska, które pojawiają się w przypadku spożywania zbyt małej, zbyt dużej bądź przetworzonej żywności. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe żywienie? Panuje kilka zasad, których warto się stosować, aby cieszyć się dużą dawką energii każdego dnia. W pierwszej kolejności osoby chcące zmienić dotychczasowy tryb życia powinny zadbać o regularność. Jest to istotne, ponieważ powoduje, że w zbliżonych odstępach czasowych dostarcza się organizmowi kalorii, które to natomiast są odpowiedzialne za posiadanie energii. Zbyt długa przerwa między posiłkami szybko sprawi, że staniemy się rozdrażnieni, zdenerwowani i nie będziemy mogli się na niczym skupić. Zbyt krótki odstęp czasu sprawi natomiast, że będziemy stawać się głodni coraz szybciej, a także może to doprowadzić do podjadania. Warto zatem ustalić sobie dobowy rytm spożywania dań, dzięki którym łatwiej będzie podzielić ilość kalorii na konkretną ilość dań. Kolejnym sposobem, dzięki któremu dieta stanie się o wiele bardziej atrakcyjna jest ustalanie z góry jadłospisu. Jest to pomocne, ponieważ można urozmaicić sobie dania na poszczególne dni. Oczywiście duża część osób może mieć problem z wygospodarowaniem czasu na tworzenie posiłków. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ w dzisiejszych czasach natłok obowiązków może być mocno problematyczny. Nie jest to jednak sytuacja wykluczająca zdrowe odżywianie. Catering dietetyczny jest opcją, dzięki której coraz więcej osób może cieszyć się poprawnymi nawykami żywienia. W tym rozwiązaniu ogromną zaletą jest to, że za tworzenie menu oraz posiłków odpowiadają wykwalifikowani dietetycy oraz kucharze, dzięki którym dieta jest zróżnicowana i pełna wszystkich niezbędnych witamin oraz makroelementów. Znajduje się w niej także miejsce na cheat day

Dieta redukcyjna – co oznacza i kto powinien ją stosować?

Każdy w obecnych czasach niezależnie od płci czy wieku dba o to, aby dobrze wyglądać. Sylwetka ma ogromne znaczenie oraz wpływ na to czy mamy dobre samopoczucie oraz pewność siebie. Społeczeństwo wciąż szuka metod, dzięki którym może poprawić wygląd ale kluczową kwestią jest zawsze dieta. Osoby chcące schudnąć rozpoczynają zazwyczaj tak zwaną dietę redukcyjną. Polega ona na ograniczeniu ilości kalorii poniżej zapotrzebowania. Zapotrzebowanie kaloryczne każdy może określić indywidualnie i na tej podstawie odjąć 100 lub 200 kalorii, aby mogły pojawiać się pierwsze efekty. Wiele osób obawia się takiej diety, ponieważ uważa, że wiąże się ona tylko i wyłącznie z ograniczeniami. Jest to błędna świadomość, ponieważ cheat meal na redukcji może występować, a osoby stosujące takie nawyki żywieniowe mogą jeść to samo co wcześniej ale w mniejszych ilościach. Cheat day na diecie kiedyś uważany był jako coś co może zaburzyć wyniki. Obecnie panuje już inne podejście, a robienie wszystkiego z rozsądkiem jest najlepszym rozwiązaniem. Cheat day na redukcji jest momentem, w którym można pozwolić sobie na ulubione danie, które normalnie nie byłoby uznawane jako atrakcyjne pod względem składu czy wykonania. Z racji, iż coraz więcej marek oraz restauracji ma świadomość tego, że społeczeństwo dba o to co je udostępnia także informacje na temat ilości kalorii czy podziału na poszczególne makroelementy. Oznacza to, że cheat day na diecie redukcyjnej może zostać spokojnie wliczony. Warto podkreślić, aby osoby chcące skorzystać z cheat meal podchodziły do tego ze zdrową głową i, aby nie kończyło się to dodatkowym treningiem czy wyrzutami. Tego typu oszukany posiłek można stosować sporadycznie i pamiętać, aby nie było ich więcej niż zdrowych dań. Takie małe przyjemności kulinarne jak cheat meal day mają ogromne znaczenie, ponieważ pozwalają zachować stałe zainteresowanie dietą. Chudnięcie wcale nie musi być męczącą drogą, a wręcz przeciwnie. Ogrom pomysłów i inspiracji sprawia, że można jeść naprawdę smacznie, a przy tym osiągać upragnione cele sylwetkowe.

Dieta na przyrost masy – kiedy ją wprowadzić?

Sportowcy, a także osoby dbające o to, aby ich sylwetka wyglądała atrakcyjnie czasem rozpoczynają dietę, której celem jest przytycie. Wielu osobom może wydawać się to dziwne, ponieważ dodatkowe kilogramy zazwyczaj nie są niczym pożądanym. Inaczej wygląda sytuacja u osób, które chcą zwiększyć masę mięśniową. W takich okolicznościach przyrost wagi jest jak najbardziej pożądany. Osiągnięcie tego efektu jest tak samo złożone jak w przypadku chudnięcia. Wiele osób ma problem z przytyciem, przez wzmożoną pracę metabolizmu czy dużą dawkę ruchu. W takich przypadkach najlepiej jest z góry określić ilość spożywanych kalorii. Najważniejsze jest to, aby wziąć pod uwagę fakt, że konieczne jest spożywanie większej ilości kalorii niż wynosi zapotrzebowanie. Cheat day w diecie także może być pomocny ale nie powinien występować notorycznie. O wiele lepszym źródłem energii są zdrowsze zamienniki, których dostępnych jest masa. Nie mając pomysłu na to co ugotować można zdecydować sie także na prostsze rozwiązanie jakim jest dieta pudełkowa. Wystarczy określić swój cel, podać ilość kalorii, a zespół specjalistów przygotuje indywidualny wariant. Do tego nie trzeba wychodzić z domu, a co za tym idzie tracić czasu na zakupy czy gotowanie. Wszystko dostarczane jest pod drzwi. Możliwe jest także poinformowanie o chęci posiadania cheat day na masie. Wszystko zostanie uwzględnione, a odbiorca będzie mógł cieszyć się wyborem zgodnym z jego preferencjami. Cheat meal na masie często wykorzystywany jest przez sportowców podczas niecodziennych wydarzeń. Przykładowo – ciężko jest rezygnować z posiłków na imprezie urodzinowej czy weselu. Wówczas dieta cheat day ma zastosowanie, a osoba z niej korzystająca wie, że następnego dnia wróci już do swoich dotychczasowych nawyków.

Inne sposoby dbania o sylwetkę

Zdrowe, zbilansowane odżywianie się to jeden z czynników mających największy wpływ na wygląd naszej sylwetki, a także samopoczucie. To co jemy – codzienne posiłki, cheat meal na diecie czy używki mają bezpośredni wpływ na zdrowie oraz ilość energii. Kolejną kwestią także odpowiadającą za te efekty jest aktywność fizyczna. Każdy powinien o niej pamiętać podczas codziennego funkcjonowania, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie zarówno jeśli chce się zgubić kilka kilogramów, jak również przybrać masy mięśniowej. Dodatkowo sport powoduje, że ma się więcej motywacji, nie pojawiają się bóle związane z pracą siedzącą. Wystarczy tylko znaleźć ulubioną dyscyplinę bądź po prostu zwiększyć ilość spacerów podczas dnia. Większość osób rezygnuje z tego, ponieważ uważa, że nie ma wystarczającej ilości czasu. Jest to błędne podejście, ponieważ w pierwszej kolejności to właśnie sport powinniśmy umieszczać w rozpisce naszego dnia. Dzięki niemu nasze zdrowie jest niezaburzone, a my możemy cieszyć się efektami, na które każdy zwróci uwagę. Poza lepszą kondycją, elastycznością poprawia się także praca naszego serca, a także umysłu. Osoby aktywne nie mają problemów z zasypianiem czy zmęczeniem. Cieszą się piękną sylwetką, dzięki której nie mają kompleksów. Chcąc zacząć aktywne życie warto jest zaczerpnąć specjalistycznej wiedzy od bardziej doświadczonych osób. Ma to znaczenie, ponieważ często niepoprawna technika może doprowadzać nawet do niebezpiecznych kontuzji. Najlepszą opcją jest skorzystanie z usług trenerów personalnych. Innym sposobem zmian w nawykach jest spacerowanie zamiast korzystania z samochodu. Będzie to również z korzystnym wpływem na środowisko. Jeśli chodzi natomiast o efekty ćwiczeń jest to kwestia indywidualna i nie warto porównywać się do innych. Istotna jest regularność i dobieranie stopnia trudności do własnych możliwości.

Potas – czy jest on niezbędny do poprawnego funkcjonowania?

Zdrowie, piękna sylwetka oraz dobre samopoczucie to główne powody, przez które ludzie decydują się na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Panuje coraz większa wiedza na temat tego jak wygląda zdrowe odżywianie oraz jakie składniki należy dostarczać swojemu organizmowi. Dieta pudełkowa nie jest już uważana za coś nudnego i pełnego wyrzeczeń. Wręcz przeciwnie, osoby przechodzące na różnego rodzaju diety mogą jeść wszystko, a przy tym mieć pewność, że norma potasu, magnezu czy wapnia jest zachowana. Wiele osób mogłoby się zastanawiać czemu jest to takie ważne? Otóż organizm człowieka składa się z różnych pierwiastków, a ich niedobór może być niebezpieczny bądź powodować dyskomfort. Posiłki powinny składać się zatem z jak największej ilości makroelementów. Istotne jest wyeliminowanie przetworzonej żywności, ponieważ nie ma ona zbyt korzystnego wpływu na gospodarkę czy wygląd. Duża część społeczeństwa po spożyciu takich produktów może odczuwać także różnego rodzaju dolegliwości jak ból brzucha czy wzdęcia. O wiele zdrowszym wariantem są warzywa i owoce czyli źródło potasu i witamin. Zarówno warzywa jak i owoce są świetną podstawą posiłków i można z nich wyczarować niemal wszystko. W dzisiejszych czasach możliwości kulinarne znacznie się rozwinęły, przez co na talerzach pojawiają się dania w jeszcze lepszych smakach i o niepowtarzalnym wyglądzie. Oczywiście znajdą się także osoby, które nie dbają o to czy potas w organizmie występuję oraz czy nie ma żadnych innych niedoborów, a wynika to z braku czasu. Praca, domowe obowiązki powodują, że odżywianie spada na ostatnie miejsce, co jest bardzo niekorzystną sytuacją. W takich okolicznościach catering dietetyczny może rozwiązać wiele problemów i sprawić, że wróci się na dobre tory. Dania są przygotowywane przez kucharzy oraz dietetyków z ogromnym doświadczeniem, przez co ma się pewność, że objawy braku potasu, złe samopoczucie czy głód nie będą występowały.

Objawy świadczące o niedoborze potasu

Konsekwencje wynikające z tego, że nie zadbało się o uzupełnienie jednego z ważniejszych pierwiastków w organizmie początkowo mogą nie dawać zbyt wyraźnych sygnałów. Wielu pacjentów niedobór potasu może mylić także z innymi dolegliwościami przez co trudno jest wychwycić gdzie dokładnie leży przyczyna. Jest to zatem jeden ze znaków, że warto wykonywać regularne badania krwi, aby mieć pewność, że wszystkie witaminy są w normie. Hipokaliemia bo tak określany jest brak potasu objawy to ogólne obniżenie stężenia potasu we krwi. Przyczyną takiego zjawiska może być nieprawidłowa praca nerek lub układu pokarmowego. Dochodzi także do sytuacji, w której potas tracony jest także przez skórę. Oczywiście niedobór potasu objawy mogą być różne w zależności od poziomu krytycznego, czasu trwania niedoboru czy indywidualnej jednostki. Niektóre są wręcz niezauważalne, inne zaś mogą zagrażać nawet życiu. Najbardziej charakterystycznymi objawami jakie daje potas niedobór jest zaburzenie rytmu serca doprowadzające do częstoskurczu. Jest to zjawisko, które po wystąpieniu powinno zostać jak najszybciej przebadane przez lekarza. Kolejnym znakiem, że brak potasu w organizmie nastąpił jest osłabienie mięśni, a przy nieleczonej dolegliwości może dojść także do silnej niewydolności nerek. Brak potasu objawy dotykają także jelit w postaci zaparć czy też niedrożności. Pacjenci mogą mieć problem z oddawaniem moczu. Często występują także zaburzenia neurologiczne, podczas których osoby są nerwowe, otępiałe i nie mogą się na niczym skupić. Warto pamiętać, że nawet chroniczne zmęczenie czy senność mogą być pierwszymi oznakami, że potas we krwi nie jest wystarczający. Reakcja w odpowiednim momencie może uchronić przed takimi zjawiskami. Sposób leczenia zależy od tego jak silne są zaburzenia. Pacjent leczący hipokaliemię otrzymuje zazwyczaj potas w postaci tabletek bądź w formie dożylnej. Jednocześnie konieczne jest stosowanie terapii lekowej, dzięki której potas nie będzie wydalany przez nerki.

Nadmiar potasu – czy jest to zjawisko negatywne?

Wiele osób może uważać, że nadmiar potasu nie jest niczym złym. Skoro jakiś pierwiastek w naszym organizmie odgrywa tak dużą rolę, czemu nie mieć go trochę więcej? Jest to bardzo błędne myślenie, które może doprowadzić do wielu szkód. Brak znajomości ryzyka tego, że występuje podwyższony potas może zagrażać zdrowiu, a także życiu. Najlepiej jest nie doprowadzać do sytuacji, w której za dużo potasu we krwi posiadamy. Utrzymanie normy jest perfekcyjnym wariantem. Co natomiast zrobić jeśli już pojawi się taka okoliczność? Zjawisko świadczące o tym, że dotyczy nas wysoki poziom potasu określany jest mianem hiperkaliemii. W dużym uproszczeniu oznacza to, że w naszej krwi znajduje się więcej niż 5,5 mmol/L potasu. Powodem narażenia się na takie dolegliwości jest zazwyczaj przyjmowanie leków powodujących, że potas nie może być swobodnie wydalany poprzez naturalną pracę nerek. Należy mieć zatem na uwadze, że nadmiar potasu objawy będą pojawiać się przede wszystkim u osób cierpiących na choroby nerek bądź przyjmujących leki z tym związane. Muszą mieć one kontrolę nad poziomem i znać skuteczny sposób na to jak obniżyć potas we krwi. Objawy tego, że nasz poziom potasu nie jest odpowiedni pojawiają się z różnym nasileniem i często nie są jednoznaczne. Są to dolegliwości trochę podobne do tych, które mogą występować w przypadku niedoborów potasu. Na co zatem warto spojrzeć analizując codzienne funkcjonowanie swojego organizmu? O nadmiarze potasu może świadczyć osłabienie, a nawet porażenie mięśni odpowiadających za utrzymanie szkieletu. Może dojść do sytuacji, w której ograniczone będą ruchy ścięgniste czyli przykładowo te ulokowane w kolanie. Do najgroźniejszych powikłań zalicza się wszystkie te związane z pracą serca. Pacjenci mogą skarżyć się między innymi na zaburzenie pracy serca, zmiany występujące w EKG czy też zmniejszenie się objętości wyrzutowej serca. Ludzie z nadmiarem potasu mogą spotkać się także z zaburzeniami czucia oraz ogólnym rozkojarzeniem. Jak widać część z tym dolegliwości może występować także w przypadku innych chorób, dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać swoją krew. Jeśli chodzi o sposoby na to jak obniżyć poziom potasu to w procesie leczenia najważniejsze jest kontrolowanie stanu serca, a także przyjmowanie środków, dzięki którym możliwe będzie przywrócenie naturalnego wydalania tego składnika. Istotne jest usunięcie głównej przyczyny, przez którą dochodzi do wzrostu ilości potasu.

Źródła potasu – czy można dostarczać ten składnik z diety?

Potas można znaleźć w naturalnym pożywieniu więc wcale nie trzeba się natrudzić, aby uzupełnić go w swojej diecie. Dieta ma ogromne znaczenie, ponieważ to ona dostarcza produkty bogate w potas, a dzięki temu nie jest konieczne uzupełnianie tego pierwiastka za pomocą suplementacji. Osoby samodzielnie przygotowujące sobie posiłki często zastanawiają się w czym jest potas i co warto spożywać, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem.  Potas we krwi pełni dużo funkcji dlatego tak ważne jest to aby utrzymywać go na prawidłowym poziomie. Pomogą w tym przede wszystkim owoce oraz warzywa gdy są to najlepsze potas źródła i jednocześnie najłatwiej dostępne. Gdzie jest najwięcej potasu? Pierwszą kategorią takich produktów są bez wątpienia warzywa strączkowe takie jak soczewica, fasola czy groch. Są to także idealne źródła węglowodanów, zatem ich obecność w daniach jest jak najbardziej polecana. Owoce to kolejne produkty będące tym co zawiera potas. Są to składniki takie jak melon, suszone morele czy też awokado. Tego typu rozwiązania mogą być wykorzystywane w przypadku śniadań ale nie tylko. Owoce towarzyszą nam każdego dnia, przez co uzupełnienie potasu nie powinno być problematyczne. Do innych źródeł potasu zaliczyć można także chude, pod warunkiem, że nie zawiera zbyt dużo tłuszczu, jogurty naturalne, a także niektóre orzechy. Jak widać nawet prosta dieta powoduje, że potas w naszym organizmie powinien być unormowany. Warto jednak dbać o to, aby regularnie wykonywać badania krwi, ponieważ może uchronić to przed wieloma schorzeniami czy problemami. Badania krwi zazwyczaj wykonuje się na czczo.

4.9/5 - (8 Ocen)