,

Dieta IF – czy jest to rozwiązanie dla każdego bez wyjątków?

Dieta IF intermittent fasting 900x370 1

Zdrowe odżywianie powinno dotyczyć każdego, ponieważ od tego co spożywamy na co dzień zależy nasze zdrowie, a także samopoczucie. W dzisiejszych czasach zauważalny jest jednak stały wzrost problemów wywoływanych właśnie nieprawidłowym odżywianiem się. Skutków nie trzeba długo szukać. Osoby jedzące za mało szybko doprowadzą do anemii czy też szybkiej utraty energii. Nadwaga jest jednak o wiele bardziej nasilonym kłopotem, ponieważ zmaga się z nią blisko połowa naszego społeczeństwa. Ciężko jest tłumaczyć doprowadzenie się do takiego stanu. Oczywiście są wyjątki, w których jest to spowodowane chorobami ale niestety w większej części są to lata zaniedbań i braku jakiejkolwiek kontroli. Są to jednak na tyle niebezpieczne schorzenia, że w razie ich wystąpienia warto działać błyskawicznie. Dostęp do wiedzy jest obecnie szeroki. Nie ma większych trudności ze znalezieniem poradników żywieniowych czy też profesjonalnych dietetyków, którzy pomogą osiągnąć wymarzony cel. Dużą popularnością cieszy się także catering dietetyczny czyli opcja stworzona przede wszystkim dla osób, które na co dzień mają ograniczony czas i nie mają możliwości samodzielnego gotowania. Jest to o tyle lepsza forma odżywiania się, że wszystko jest dokładnie kontrolowane przez specjalistów. Osoba zamawiająca taką dietę może natomiast poinformować o swoich preferencjach czy też wymaganiach. W zakresie oferty coraz częściej znaleźć można intermittent fasting diet czyli jeden z rodzajów jadłospisów, które z tradycyjnym kanonem odżywiania ma niewiele wspólnego. Na temat tego typu diety toczonych było wiele debat, ponieważ nie każdy mógł uwierzyć w to, że jej działanie na niektóre organizmy jest bardzo korzystne.Na czym polega taka opcja? Otóż jej główną regułą jest stosowanie na przemian okresów kiedy nie je się nic z tak zwanym oknem żywieniowym. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z kwestiami ile można przeżyć bez jedzenia. Wszystko ma być kontrolowane i zgodne z możliwościami naszego organizmu. Początkowe przyzwyczajenie się do takiej formy żywienia może być problematyczne.

Reguły jakich należy się trzymać stosując dietę IF

Jak w przypadku każdej innej diety także w przypadku takiego wariantu konieczne jest trzymanie się pewnych reguł. Jeśli już intermittent fasting co to wiemy warto jest przejść do zgłębienia tematu. Ogólnie wyróżnić można dwa typy tej diety. Pierwszy z nich to tzw. TRF czyli post, który jest rozdzielany okresami kiedy spożywamy dowolne przez nas posiłki. Oczywiście jest to opcja, do której musimy stosować się codziennie. W pierwszym etapie podjęcia się takiej diety zazwyczaj okresy bez jedzenia będą znacznie krótsze przykładowo 10 godzin. W dalszych okresach post przerywany 16/8 stanie się najbardziej komfortowy dla naszego organizmu. Należy jednak zwracać uwagę na to jak zachowuje się nasze ciało oraz czy okno żywieniowe jest dla nas wystarczające. Nie jest zbyt korzystne doprowadzenie do sytuacji, w której bez jedzenia jesteśmy przykładowo dobę, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na samopoczucie oraz posiadaną przez nas energię. Zazwyczaj dieta 8/16 jest najbardziej rozsądna i najczęściej wybierana. Kolejnym typem wchodzącym w skład diety IF jest ADF czyli w tym przypadku nie ma żadnych okresów podczas których jesteśmy zobligowani do całkowitego wykluczenia pokarmów. Tutaj prezentuje się to w następujący sposób – jednej doby spożywamy tylko 20% naszego zapotrzebowania, aby w dniu kolejnym móc jeść nie zważając na ograniczenia. Każdy powinien wybrać to co jest dla niego najbardziej odpowiednie i korzystne w długoterminowym czasie.

Efekty jakie można zauważyć stosując dietę IF

Rozważając to jaką dietę wybrać dla siebie najbardziej istotne jest zawsze to jakie efekty możemy dzięki niej uzyskać. Jeśli chodzi o dietę IF to tutaj przede wszystkim jako rezultat stosowania zauważyć można spadek masy także z miejsc, gdzie tkanka tłuszczowa jest trudna do zrzucenia. Dalsze kontrolowanie masy ciała także nie powinno sprawiać większych problemów. Osoby będące na tego typu jadłospisach mogą zauważyć również regulację w kwestii gospodarki cukrowej, co jest szczególnie korzystne dla ludzi zmagających się z nieregulowanym poziomem glukozy we krwi. Nie należy pomijać także znacznie szybszej i efektywniejszej regeneracji organizmu, co będzie atutem, na który będą zwracać uwagę przede wszystkim sportowcy. Pokarm przez nas spożywany będzie trawiony w dłuższym okresie czasu, przez co energia z niego będzie uwalniała się wolniej. Dopasowana dieta pudełkowa do siebie to czasem konieczność kombinacji i wprowadzania różnych modyfikacji. Nie mając wiedzy na ten temat można zrobić sobie krzywdę dlatego zawsze jeśli cokolwiek budzi wątpliwości dobrze jest się udać do specjalisty mającego znacznie większe doświadczenie. Dobrą praktyką jest także dieta pudełkowa, która dostarczana jest każdego dnia przez wybrany przez nas adres. Z racji tego, że dieta IF zyskuje coraz lepszą sławę to większość firm ujmuje ją w swoich usługach. Jeśli natomiast chodzi o rezultaty to zawsze najważniejsze jest bycie regularnym oraz nieprzerywanie po kilku dniach. Jeśli dołączymy do tego większą ilość ruchu to piękna sylwetka jest niemalże gwarantowana. W większości przypadków mimo możliwości jedzenia co się chce na diecie IF osoby z niej korzystające przygotowują sobie jadłospisy, aby mieć kontrolę nad tym czy spożywane posiłki są pełnowartościowe. Nikt nie chce doprowadzać do niedoborów w organizmie, które mają negatywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie.

Źródła i bibliografia:

https://www.cfp.ca/content/66/2/117.short
https://www.cambridge.org/core/journals/proceedings-of-the-nutrition-society/article/effects-of-intermittent-fasting-on-glucose-and-lipid-metabolism/8803CC1517F53CEF2BF8BFDC06A816D6
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5394735/
https://journals.lww.com/acsm-csmr/Fulltext/2019/07000/Intermittent_Fasting_and_Its_Effects_on_Athletic.6.aspx%C3%82%C2%A0
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmra1905136
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7592042/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7429999/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35276989/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34633860/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28715993/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32330491/

Data publikacji: 14 kwietnia 2023


Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.