Spis treści
Nadmiar wody w organizmie może być bardzo szkodliwy. Wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a także aspekty wizualne. Jeżeli chcesz się pozbyć tego problemu, najpierw musisz uświadomić sobie, co jest przyczyną gromadzenia się płynów. W naszym artykule przedstawiamy objawy tego stanu, powody, a także sposoby na skuteczne rozwiązanie problemu.
Odkładająca się woda w organizmie może być przyczyną wielu uciążliwych problemów, takich jak obrzęki twarzy czy opuchlizna. Ponadto jest to również częsty powód szybkiego wzrostu masy ciała i trudności z zrzuceniem zbędnych kilogramów. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, żeby się z tym uporać. Jakie? Podpowiadamy.
Zatrzymywanie wody w organizmie – poznaj przyczyny
Wszyscy doskonale wiemy o tym, że regularne spożywanie płynów jest absolutną podstawą w codziennej diecie człowieka. Niektórych może zatem dziwić to, że niektórzy decydują się na usuwanie wody z organizmu. Przecież odpowiednie nawodnienie ciała to absolutna podstawa i ma wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Ma wpływ również na pracę mięśni, a więc również serca. Oczywiście oddziałuje na układ oddechowy czy pokarmowy. To jednak nie wszystko, ponieważ woda znajduje się tak naprawdę we wszystkich komórkach ciała i jest podstawowym składnikiem krwi! Dlaczego zatem są osoby, które zastanawiają się nad tym, jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu?
Eliminacja wody z organizmu jest konieczna w sytuacji, gdy ciało ją nadmiernie magazynuje. Dzieje się tak w sytuacji, gdy człowiek jej zbyt mało dostarczał. Tego typu zapasy mogą być bardzo szkodliwe. Przede wszystkim mają wpływ na samopoczucie człowieka. Jest to również powód występowania obrzęków na całym ciele. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele.
Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny:
- zła dieta – to jeden z podstawowych czynników. Dotyczy osób, które każdego na co dzień nie spożywają odpowiedniej ilości płynów czy często sięgają po różnego rodzaju używki,
- brak regularnej aktywności fizycznej,
- siedzący tryb życia,
- zbyt wysoka temperatura powietrza, w której najczęściej przebywa konkretna osoba,
- choroby, na przykład nerek, płuc, tarczycy czy wątroby,
- alergie wziewne i pokarmowe,
- spożywanie alkoholu,
- za duża ilość spożywanego potasu,
- leczenie hormonalne albo naturalne zmiany hormonalne, które występują w organizmie.
Często problemem jest również zbyt duże spożycie soli, która jest obecnie dodawana do wielu różnorodnych, przetworzonych produktów, a więc zdecydowanie warto jej unikać w swojej codziennej diecie, podczas samodzielnego przygotowywania posiłków.
Objawy zatrzymywania wody w organizmie
Objawu nadmiaru wody w organizmie może być bardzo zróżnicowane. Najczęściej są one bardzo nieprzyjemne i po prostu uprzykrzają życie. To dlatego tak wiele osób szuka rozwiązania tego problemu. Najpierw jednak warto sprawdzić, czy rzeczywiście dotyczy Ciebie ten problem. Objawy, które świadczą o zatrzymywaniu się wody w ciele człowieka to:
- zwiększenie się obwodów poszczególnych części ciała,
- opuchlizna, pojawiająca się w okolicach kostek, nóg, brzucha, dłoni, twarzy, a w szczególności oczu oraz przy klatce piersiowej,
- cellulit wodny, który jest nieestetyczny i może obejmować powierzchnię nie tylko nóg, ale także pośladków, brzucha oraz ramion,
- częste uczucie zmęczenia,
- zwiększanie masy ciała,
- sztywność stawów,
- poczucie pragnienia, a przy tym również suchości w ustach,
- sucha skóra, która jest podatna na podrażnienia, co w szczególności widać na dłoniach.
Dieta na pozbycie się wody z organizmu jest w tym przypadku kluczowa i może naprawdę ułatwić życie. Magazynujące się płyny i obrzęki, które przez to powstają, są bowiem bardzo uciążliwe. Opuchlizna może powodować problemy z założeniem butów czy nawet dopasowaniem ubrań.
Jak usunąć wodę z organizmu?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu, musisz wiedzieć, że ta droga nie musi być wyboista. Przede wszystkim trzeba w tym przypadku zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze. Nie zawsze jest to łatwe, jednak przynosi szybkie i długotrwałe rezultaty, a przy tym jest to również gwarancja zrzucenia zbędnych kilogramów. Odpowiednia motywacja może zdziałać prawdziwe cuda i sprawić, że każda osoba poczuje się znacznie lepiej w swoim ciele. Skorzystaj z naszych porad, a zauważysz świetne efekty.
Pij więcej wody
Aby pozbyć się wody z organizmu, należy postawić na jej wzmożone spożycie! W sytuacji, w której organizm ma jej niedobór, wtedy nerki zaczynają blokować jej usuwanie. Jeżeli zatem będziesz więcej pić, odblokujesz proces magazynowania, a Twój organizm zacznie się pozbywać płynów. Oczywiście do tego również oczyści się z zalegających w nim toksyn.
Sól to Twój wróg
Pamiętaj o tym, że przyczyny zatrzymywania wody w organizmie to również nadmierne spożycie soli. Warto ją zatem ograniczyć. To właśnie nadmiar sodu może wpływać na Twój stan skóry, a także pojawiające się obrzęki, w tym również opuchliznę. Podczas codziennego gotowania, odstaw na bok tę przyprawę, a przekonasz się, że dania mogą być również smaczne, jak z nią.
Zapomnij o alkoholu
Alkohol również jest odpowiedzialny za powstawanie wielu różnorodnych obrzęków. Rozszerza bowiem naczynia krwionośne, co sprawia, że woda łatwiej dostaje się do przestrzeni międzykomórkowych i w ten właśnie sposób powstają obrzęki. Warto zatem go ograniczyć, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnować.
A co z potasem?
W organizmie każdego człowieka najważniejsza jest właściwa równowaga. Niedobór potasu w stosunku do sodu może zaburzyć pracę pompy sodowo-potasowej. To również może wpłynąć na zatrzymywanie się wody w organizmie. Warto zatem zrobić w tym celu stosowne badania i przekonać się, jakie zapotrzebowanie ma Twoje ciało.
Regularna aktywność fizyczna to podstawa
Nie da się ukryć, że często to mała ilość ruchu, a w szczególności siedzący tryb pracy mają wpływ na zatrzymywanie się wody w organizmie, a w rezultacie również obrzęki. To dlatego najlepiej jest zmienić swój tryb życia i postawić na codzienny sport. Warto, żebyś skupił się na aktywności fizycznej, która sprawia Ci przyjemność. Może to być bieganie, jazda na rowerze czy po prostu fitness w domowym zaciszu.
Zaprzyjaźnij się ze świeżymi warzywami oraz owocami
Zatrzymywanie wody w organizmie w ciąży jest wywołane hormonami. Jednak w tym przypadku zdrowa dieta również będzie pomocna. Postaw na większe spożycie warzyw oraz owoców. Są bowiem one źródłem wielu cennych dla zdrowia minerałów i składników, które mogą znacząco zwiększyć nawodnienie Twojego ciała. Oczywiście jest to także źródło potasu, a więc jedź ziemniaki, pomidory, banany, seler czy awokado, które zawierają go naprawdę sporo!
Trzeba przyznać, że trudno jest samodzielnie zadbać o dobrze zbilansowane posiłki. Dieta pudełkowa jest w tym przypadku strzałem w dziesiątkę, ponieważ jest to najlepszy sposób na to, żeby zadbać o właściwie zrównoważone jedzenie. Catering dietetyczny od EatFitCatering jest nie tylko zdrowy, ale również bardzo smaczny, dzięki czemu szybko i łatwo zmienisz swoje nawyki żywieniowe i zgubisz również przy tym zbędne kilogramy.
Jak zapobiegać gromadzeniu się wody w organizmie?
Jeżeli nie masz żadnych z objawów, które wymieniliśmy w naszym artykule, jednak chcesz uniknąć tego przykrego problemu – po prostu postaw na profilaktykę. To bowiem najlepszy sposób na to, żeby się uchronić przed zatrzymaniem wody w organizmie. Oczywiście w tym przypadku absolutnie kluczowy jest zdrowy styl życia. Wyeliminuj ze swojej diety produkty, które mogą być szkodliwe. Ogranicz przede wszystkim spożycie soli, która jest bardzo szkodliwa. Kawa, herbata, a także alkohol również nie są Twoim sprzymierzeńcem. Jeżeli zadbasz o właściwą dietę, szybko przekonasz się, że znacznie poprawi się również Twoje samopoczucie. Co ważne, w ten sposób zadbasz również o serce czy nerki, co jest ważne dla właściwego funkcjonowania całego Twojego ciała.