Spis treści
Testosteron jest składnikiem, który w męskim organizmie ma bardzo duże znaczenie. Odpowiada on za regulowanie szeregu procesów oraz wielu reakcji organizmu. Jego kluczowym zadaniem jest wpływanie za funkcje płciowe. Prawidłowy poziom w ciele będzie skutkował dobrym nastrojem, popędem seksualnym ale także łatwiejszym przyrostem mięśni. Dieta na testosteron będzie miała tu zatem bardzo duże znaczenie, ponieważ niedobory tego składnika bardzo negatywnie wpływają na mężczyzn. Pojawia się stres, problemy ze snem. Należy także mieć w świadomości to, że ten składnik ma ogromne znaczenie także w okresie dojrzewania, gdyż odpowiada za rozwój organizmu. Całkowicie naturalnym zjawiskiem jest jego stopniowe zmniejszanie się w okresie po 30 roku życia.
Bardzo dużo osób w różnym wieku podchodzi błędnie do swojej diety. Nie mają oni wprowadzonych zdrowych nawyków żywienia przez co bezpośrednio cierpi na tym samopoczucie ale także zdrowie. Brak reakcji w odpowiednim momencie może okazać się bardzo szkodliwe i doprowadzić do szeregu różnych dolegliwości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego i dlatego sięga po żywność przetworzoną. Posiada ona w sobie bardzo dużą ilość chemicznych składników, co w bezpośredni sposób osłabia funkcjonowanie organizmu. Ponadto może przyczyniać się także do dużego wzrostu masy ciała czego raczej każdy wolałby uniknąć. Prowadzenie zdrowej diety wcale nie jest takie trudne pod warunkiem, że zadba się o zróżnicowane rozwiązania dietetyczne.
Dieta na podwyższenie testosteronu – zasada działania
W celu zrozumienia kiedy dieta na zwiększenie testosteronu ma sens dobrze jest przeanalizować, gdzie tak naprawdę odbywa się jego produkcja. To mózg, a dokładniej podwzgórze odpowiada za syntezowanie i cały proces związany z wytwarzaniem hormonu. Oznacza to, że sama dieta może mieć dwa działania w kontekście wytwarzania testosteronu, gdyż związany jest on z syntezą z substratów cholesterolowych. Poprzez świadomie prowadzoną dietę można zarówno obniżać jak również podwyższać jego poziom w zależności od efektu jaki chce się uzyskać. Bardzo ważne będzie to, żeby utrzymywać również odpowiedni poziom antagonistów testosteronów czyli hormonów mających odwrotne działanie niż testosteron. Są to między innymi estrogeny oraz kortyzol. Ten drugi inaczej określany jest jako hormon stresu gdyż wytwarza się właśnie w stresujących warunkach. Najistotniejsze jest to aby panowała między nimi równowaga.
Na czym polega dieta na zwiększenie testosteronu?
Odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie wesprzeć organizm w utrzymaniu poziomu testosteronu na prawidłowym poziomie. Będzie to związane z dostarczaniem składników odżywczych, w tym szeregu witamin oraz antyoksydantów. Nieodłącznym elementem będzie również zadbanie o zapewnienie zapotrzebowania kalorycznego. Jest to nic innego jak dostarczanie do organizmu takiej ilości kalorii aby zapewniona była energia na cały dzień. Przy tym wszystkim istotny będzie podział na białko, tłuszcze i węglowodany. Osoby, które mają małą wiedzę na ten temat, a nie chcą zrobić sobie krzywdy mogą skorzystać ze wsparcia w postaci dietetyka. Jest to osoba, która na temat diet ma największą wiedzę i jest w stanie dopasować ją zgodnie z tym jakie są preferencje oraz jakie rezultaty chce się uzyskać.
Dieta na testosteron – czemu kalorie są tak istotne?
Dieta na testosteron musi być związana bezpośrednio z ilością kalorii jakie się spożywa. Można wytłumaczyć to bardzo prosto na przykładzie odchudzania się. W okresie redukcji trwającej dłuższy okres czasu dochodzi do obniżenia się poziomu testosteronu. Wynika to z faktu, że organizm podczas odchudzania ogranicza sobie inne funkcje, przez które mogłoby dochodzić do niepotrzebnych utrat energii. Szczególnie bardzo duży ubytek kaloryczny będzie doprowadzał do wysokich spadków testosteronu. Warto jest w takiej sytuacji wiedzieć, że czas na odbudowę testosteronu trwa później wiele miesięcy dlatego też warto jest w tym okresie deficytu nie trwać zbyt długo.
Podniesienie testosteronu będzie zatem zauważalne w przypadku wzrostu poziomu kalorii oczywiście w ograniczonym poziomie Zbyt duża ilość kalorii będzie doprowadzała do wzrostu tkanki tłuszczowej, co natomiast może negatywnie odbijać się na stężeniu samego testosteronu. Wynikać to będzie z faktu, że osoby z nadwagą mają o wiele większy poziom damskich hormonów. Przy tak dużej nadwyżce masy pierwszym krokiem w stronę odzyskania prawidłowego poziomu testosteronu będzie zredukowanie masy ciała. Kluczowe będzie stopniowe zrzucanie masy ciała aby nie doszło do szoku.
Znaczenie poszczególnych składników odżywczych w diecie na testosteron
Pierwszym ze składników, które będą odgrywały bardzo duże znaczenie podczas diety na testosteron ma białko. Utrzymanie go na odpowiednim poziomie korzystnie wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu. W kontekście testosteronu najważniejsze jest to aby jego poziom w diecie był uregulowany – ani za wysoki ani za niski, gdyż obie z tych sytuacji będą powodowały, że będzie do dieta na obniżenie testosteronu, co rzadko jest oczekiwaniem osoby zmieniającej swoją dietę. Prawidłowy poziom białka uznawany jest na poziomie około 2g na masę ciała. U osób aktywnych fizycznych poziom białka w diecie będzie miał jeszcze dodatkowe znaczenie, gdyż jest to podstawowy budulec mięśnia. W diecie powinny znaleźć się pełnowartościowe produkty jeśli chodzi o białko – pochodzenia zwierzęcego jak mięso czy jajka.
Tłuszcze są kolejnym składnikiem jaki bierze udział w każdej diecie. Uznaje się, że ich wartość powinna być utrzymywana na poziomie od 20 do 35 procent w kontekście całego zapotrzebowania. Diety, które ograniczają ten składnik do minimum będą powodowały spadek testosteronu tak samo jak nadmiar dlatego w tym przypadku dobrze jest się stosować do ustalonych norm. Do najlepszego źródła tłuszczu w diecie należeć będą ryby morskiej, olej oraz orzechy przede wszystkim włoskie.
Dążąc do utrzymania testosteronu na oczekiwanym poziomie nie należy zapominać również o węglowodanach. Jest to podstawowe źródło energii, które pozwala nam na nieograniczone funkcjonowanie. Ponadto jest odpowiedzialne za walkę ze zbyt dużą ilością kortyzolu, który jak wcześniej wspomniano jest antagonistą testosteronu. Dieta na wzrost testosteronu powinna utrzymywać poziom węglowodanów na poziomie do 60% dziennego zapotrzebowania. Do najlepszych składników, które powinny znaleźć się na liście zakupów warto jest włączyć ziemniaki, ryż i produkty pełnoziarniste. Dieta na testosteron opierająca się na takich wariantach pozwoli również utrzymać sytość przez cały dzień nawet przy zachowaniu wysokiej aktywności.
Czego unikać na diecie testosteronowej?
Tworząc dietę związaną z poziomem testosteronu dobrze jest w pierwszej kolejności określić efekt jaki chce się uzyskać. Zupełnie inne produkty będzie spożywać się przy obniżaniu jego poziomu niż w przypadku podwyższania. W każdym z tych celów istotne jest to aby dieta opierała się na pełnowartościowych składnikach. Oznacza to, że w pierwszym kroku najważniejsze jest to aby wyeliminować żywność przetworzoną gdyż nie ma ona żadnego pozytywnego wpływu. Przekąski takie jak słodycze czy chipsy mimo iż są łatwo dostępne nie powodują ani poprawy samopoczucia ani zdrowia. Wręcz przeciwnie w długim okresie czasu będą doprowadzały do wyraźnego wzrostu masy ciała.
Osoby chcące posiadać dietę na testosteron muszą również wykluczyć bądź maksymalnie ograniczyć wszelkiego rodzaju używki. Mają one szkodliwe działanie i powodują, że organizm, a przede wszystkim odporność zostaje mocno upośledzona. Spożywanie alkoholu często także przyczynia się do tego, że sięga się po różnego rodzaju żywność przetworzoną. Prowadząc zdrowy tryb życia warto pamiętać także o prawidłowym nawodnieniu ciała czyli spożywaniu wody w minimalnej ilości około 2 litrów w ciągu dnia.
Gdzie szukać wsparcia podczas tworzenia diet?
Bardzo duża część osób rezygnuje z prowadzenia zdrowej diety, ponieważ nie ma na ten temat odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Na szczęście nie jest to duże utrudnienie, gdyż w dzisiejszych czasach możliwe jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia. Jest to pomoc ze strony dietetyków, którzy potrafią połączyć poszczególne artykuły spożywcze w taki sposób aby uzyskać pełne zapewnienie składników spożywczych i przy tym osiągnąć zamierzone cele. Odwiedzając dietetyków konieczne jest przedstawienie swoich oczekiwań oraz preferencji tak aby dieta była zarówno pełnowartościowa ale także smaczna.
Kolejnym rozwiązaniem z jakiego mogą skorzystać osoby, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe jest catering dietetyczny. Ta opcja jest bardzo wygodna, gdyż otrzymuje się już gotowe posiłki, które biorą pod uwagę prawidłowy rozkład na wartości odżywcze ale także zawierają wszelkie niezbędne witaminy i minerały. Klienci mogą wybrać rodzaj diety adekwatnie do swoich preferencji i otrzymywać każdego dnia od 3 do 5 posiłków, którymi mogą cieszyć się w domu bądź zabrać ze sobą do pracy lub w podróż.