Spis treści
Sposób odżywiania się ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o stan naszego zdrowia ale także samopoczucie. Decydowanie się na żywność przetworzoną ograniczoną jeśli chodzi o zawartość witamin i składników odżywczych szybko będzie sprawiała, że funkcjonowanie organizmu będzie zaburzone. O jakie mikroelementy należy zadbać tworząc jadłospis dla siebie? Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta?
Dieta bogata w żelazo – jakie właściwości ma ten składnik?
Jedzenie bogate w żelazo to kluczowe założenie w zakresie zdrowej diety. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że brak tego składnika może być bardzo niebezpieczny dla funkcjonowania naszego organizmu stąd też każdy powinien dbać o to, aby produkt ten był stale uzupełniany. Pierwiastek ten najlepiej jest dostarczać poprzez jedzenie, gdyż tak jest najlepiej wchłaniany. W tym celu niezbędna jest dieta wysokożelazowa. Jej charakter będzie związany przede wszystkim z produktami mającymi dużą zawartość żelaza. Należy też zadbać o bilans także jeśli chodzi o inne witaminy czy minerały.
Dieta wysoko żelazowa w codziennym funkcjonowaniu odgrywa bardzo ważną rolę a jest to za sprawę tego, że samo żelazo pełni bardzo dużo funkcji w organizmie człowieka. Jego głównym zadaniem jest udział w produkcji czerwonych krwinek, które to następnie odpowiadają za dotlenianie komórek. U osoby dorosłej żelazo dieta i jego poziom jest związany bezpośrednio z wiekiem, płcią i przede wszystkim stanem zdrowia. Zdecydowanie więcej potrzebują go kobiety bo 20 mg. Mężczyźni mogą dostarczać go o połowę mniej. Dieta bogata w żelazo jadłospis powinien stworzony być w taki sposób, aby jak najwięcej żelaza dostarczane było właśnie z jedzeniem gdyż tak wchłania się najlepiej. Żywność bogata w żelazo może dzielić się na taką pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego ale tutaj warto wiedzieć, że to pochodzące z mięsa wchłania się lepiej.
Jakie są przyczyny niedoborów żelaza?
Dieta na podniesienie żelaza to pierwszy wybór u osób, które borykają się z niedoborem tego składnika. Zjawisko związane z niskim poziomem żelaza we krwi zależne jest od kilku czynników. Przede wszystkim na problemy z dostarczeniem tego mikroelementu mogą narzekać osoby, które przeszły dużą utratę krwi bądź przewlekłe krwawienia. Dotyczy to osób borykających się z krwawieniem z przewodu pokarmowego ale także na tle hormonalnym. Co jeść na niedobór żelaza to również temat, który będzie dotyczył osób znajdujących się w okresie dojrzewania. Wówczas zapotrzebowanie na żelazo jest zdecydowanie większe. Dotyczy to również kobiet będących w ciąży. Brak żelaza może wynikać również z diety ograniczających ten element.
Dieta na niedobór żelaza może przykładowo sprawdzić się u osób, które do tej pory samodzielnie eliminowały niektóre produkty ze swojej diety. Na niską zawartość żelaza mogą narzekać osoby będące na diecie wegetariańskiej bądź wegańskiej. Niski poziom żelaza to także dolegliwość, której podłożem jest zaburzenie w zakresie wchłaniania składnika przez jelita. Te aspekty powodują, że chcąc utrzymać prawidłowy poziom, a tym samym zadbać o swoje zdrowie najlepiej jest kontrolować swoje zdrowie i w regularnych odstępach czasowych wykonywać badania. Otrzymane wyniki należy skonsultować ze specjalistą.
Niedobór żelaza może nieść za sobą skutki będące niebezpieczne dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. Najbardziej rozpowszechnionym powikłaniem jest niedokrwistość inaczej nazywana anemią. Rozpoznać ją można po charakterystycznej wielkości krwinek czerwonych – które są wówczas zdecydowanie mniejsze. Anemia jeśli chodzi o badania będzie wykrywalna także jeśli przeanalizuje się poziom żelaza, które może wskazywać krytyczne odstępstwa. Jeśli chodzi o samych pacjentów to mogą oni u siebie zaobserwować następujące powikłania:
- Szybka utrata energii bez wyraźnego wysiłku
- Osłabienie i nawracające zmęczenie
- Senność
- Brak możliwości skupienia się
- Zauważalna bladość skóry
- Ciemniejsze okolice wokół oczu
- Częste bóle głowy lub zawroty
- Nieprawidłowa praca serca
- Pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci
- Większa podatność na infekcje.
Jeśli zauważy się u siebie zespół kilku objawów niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem. Często co zawiera żelazo dieta będzie wystarczającym rozwiązaniem problemów, dzięki którym uzyska się energię i chęć do działania.
Jakie produkty uznawane są za bogate w żelazo?
Dieta bogata w żelazo w ciąży to przede wszystkim jadłospis opierający się na produktach bogatych w żelazo. Wiele osób, u których konieczne jest wprowadzenie takich zmian może obawiać się, że tego typu jadłospis może być nudny. Nie jest to prawidłowe podejście, ponieważ niedobór żelaza dieta ma polegać na rozszerzeniu jadłospisu o produkty wzbogacone w żelazo a nie na eliminacji. Oznacza to, że możliwe jest stworzenie bardzo atrakcyjnego menu, dzięki któremu możliwe będzie czerpanie przyjemności z diety. Do produktów zalecanych podczas diety zalicza się:
- Wątroba – może być wołowa jak również drobiowa. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże porcje i częstotliwość mogą doprowadzać jednocześnie do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi
- Chude mięso, któremu to przypisuje się około 3mg żelaza na 100gram produktu
- Produkty zbożowe czyli różnego rodzaju otręby ale również pieczywo pełne ziaren
- Ryby
- Jajka – w tym przypadku największą ilość żelaza zawiera samo żółtko ale nie ma żadnych przeciwwskazań aby jeść jajko w całości
- Morele, suszone jagody
- Fasola, ziemniaki i brokuły.
Co ciekawe sporą ilość żelaza znaleźć można także w kakao. Tutaj można ograniczyć się do samodzielnego produktu bądź sięgnąć po gorzką czekoladę. Mleczny odpowiednik nie ma takich właściwości. Jak widać stworzenie zbilansowanej diety i przede wszystkim atrakcyjnej pod kątem smakowym nie będzie niczym skomplikowanym także dla osób cierpiących na niedobór żelaza. Jeśli nie ma się w tej kwestii zbyt dużego doświadczenia czy wiedzy istnieje na to sposób – konsultacja z dietetykiem. Są to osoby, które wiedzą jak dieta przy niedoborze żelaza jest ważna oraz w jaki sposób powinno się ją tworzyć.
Jak leczyć niedobór żelaza?
U niektórych osób sama dieta może nie być wystarczająca bądź mogą istnieć także inne przesłanki przez które taki sposób normowania poziomu żelaza nie będzie wystarczający. Najważniejsze w całym procesie leczenia jest to, aby przede wszystkim wykluczyć przyczynę, przez którą żelazo nie jest dostarczane w odpowiedniej ilości. Jeśli ma to związek z wchłanianiem to zazwyczaj wykorzystywane są specjalne preparaty. Istotne jest, aby takie tabletki były stosowane na czczo bądź między posiłkami. Sam proces leczenia będzie trwał w zależności od stopnia skomplikowania nawet do 6 miesięcy i w tej kwestii bardzo istotne jest regularne wykonywanie badań.
Stworzenie jadłospisu zgodnego z oczekiwaniami i potrzebami organizmu ma największe znaczenie w kontekście dbałości o zdrowie i samopoczucie. Co jeść przy niedoborze żelaza to najważniejsza kwestia o jaką warto się postarać. Produkty bogate w żelazo mogą spożywać także osoby nie mające problemu z niedoborami ale tutaj należy pamiętać o tym, aby nie przesadzać. Sam jadłospis poza ilością żelaza powinien koncentrować się na prawidłowym rozłożeniu mikroskładników w diecie – węglowodany, białko oraz tłuszcze. Osoby przechodzące na dietę powinny także wiedzieć na jakim poziomie jest ich zapotrzebowanie kaloryczne i dostarczać wystarczającą ilość kalorii.
Przygotowywanie posiłków dla niektórych osób może być problematyczne, a zazwyczaj ma to związek z ograniczonym czasem czy brakiem umiejętności kulinarnych. Nie jest to jednak wyznacznik ku temu czy możliwe jest wprowadzenie zdrowych nawyków. Wynika to przede wszystkim z tego, że istnieje wygodne rozwiązanie jakim jest catering dietetyczny. Opcja ta jest stosunkowo nowa, a mimo to posiada już szerokie grono osób zainteresowanych. Nie powinno to wzbudzać zdziwienia gdyż dieta pudełkowa pozwala całkowicie zapomnieć o konieczności przygotowywania posiłków. Wszystkie dania dostarczane są pod konkretny adres. Klienci natomiast mogą wybierać jeśli chodzi o ulubione produkty czy połączenia smakowe. Bardzo dużą zaletą jest różnorodność, dzięki której nie ma mowy o tym, że taka dieta szybko nam się znudzi. Wszystkie posiłki opierają się na zdrowych i świeżych produktach, dzięki czemu organizm zyskuje większą odporność. Tego typu diety mogą być tworzone w kontekście indywidualnych dolegliwości także u osób, które borykają się z nietolerancjami czy alergią.