Dieta na osteoporozę – czy warto ją stosować?

Dieta na osteoporoze kosci 900x370 1

Wiele osób lekceważy temat jakim jest zdrowe odżywianie gdyż nie ma świadomości na temat tego jak istotny jest to punkt pod względem codziennego funkcjonowania. Jest to aspekt, który w bezpośredni sposób wpływa na nasze zdrowie ale także to jak się czujemy. Dobrze zbilansowana dieta jest także w stanie skutecznie chronić przed wieloma chorobami czy też dolegliwościami. Niestety brak czasu czy też chęci powoduje, że rezygnuje się z takich efektów na rzecz przetworzonej żywności. Sięgnięcie po nią jest najłatwiejszym rozwiązaniem jednak nie najbezpieczniejszym dla naszego organizmu. Ogrom zgromadzonej w niej chemii powoduje, że znacznie osłabia się odporność organizmu, przez co nie jest on w stanie walczyć z różnego rodzaju stanami zapalnymi.

Jedną z chorób, gdzie dieta może odgrywać bardzo duże znaczenie jest osteoporoza. Jest to zaburzenie wynikające z wielu czynników, które to doprowadza do ograniczenia masy kostnej. Efektem takich dolegliwości jest znaczne zwiększenie się ryzyka złamań. Osoby chorujące na osteoporozę mają również większe ryzyko kalectwa, a także stwierdzono o wiele większą śmiertelność w tym przypadku. W tym kontekście warto jest pamiętać, że wiele z naszych zachowań może oddziaływać na to, że osteoporoza pojawi się bądź będzie się rozwijać. Istnieją również metody, dzięki którym można się przed nią zabezpieczyć. Jest to właśnie osteoporoza dieta czyli sposób odżywiania, dzięki któremu będzie dostarczało się składniki, które mają za zadanie wzmocnić kości oraz stawy. Oczywiście ogromne znaczenie będzie odgrywać także działanie ochronne zanim choroba pojawi się.

Jakie składniki powinny znaleźć się w diecie na osteoporozę?

Osoby niemające wiedzy na temat tego jakie produkty powinny znaleźć się w jadłospisie podczas walki lub zapobieganiu osteoporozie mają nieco utrudnione zadanie. Na szczęście w poniższym tekście przedstawimy najważniejsze produkty, które powinny znaleźć się na liście zakupów. Pierwszym z artykułów jakie dieta przy osteoporozie powinna zawierać jest wapń. Jest to najważniejsza substancja, która ma drogocenne działanie na budowę kości. Jego prawidłowa ilość dostarczana do 30 roku życia spowoduje, że uzyska się maksymalny szczyt masy kostnej. Oczywiście w dalszym etapie również nie warto o nim zapominać, gdyż w organizmie stale dochodzi do zmiany systemu kostnego. Osoby w wieku dorosłym powinny wprowadzić do 1300mg wapnia do swojego codziennego jadłospisu.

Dieta przy osteoporozie kości ale także dla osób, które nie chcą być podatni na jej obecność powinna opierać się również na dostarczaniu sporej ilości witaminy D. Także w okresie letnim mimo nasłonecznienia należy ją suplementować. Problemem w tym przypadku może być także to, że jej obecność w produktach spożywczych jest niewielka. Szacuje się, że zdecydowana większość witaminy D dociera do nas z promieni słonecznych, jednak przez wzgląd na ograniczony dostęp należy szukać alternatywy. Dieta przy osteoporozie jadłospis może zostać wzbogacona przez suplementy takie jak właśnie witamina D. Jej odpowiednia ilość do aż do 2 tysięcy jednostek w ciągu dnia. Obecność tej witaminy wspomoże również cały proces wchłaniania się wapnia.

Co jeść na osteoporozę poza powyższymi składnikami? Pomocne w procesie budowy kości jest stosowanie również witaminy K. Jej działanie polega na zwiększaniu poziomu gęstości mineralnej kości. Kolejnym dodatkiem będzie witamina C, która to odpowiada za stymulacje śmierci komórek kościogubnych ale także jest pomocna w wielu innych procesach, które to wpływają na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Pomocnym produktem będzie również potas, magnez oraz cynk. Wszystkie te składniki można przyjmować w produktach spożywczych, a także w postaci suplementacji w tabletkach.

Jaka dieta przy osteoporozie co jeść?

Wiele osób zastanawia się nad tym jakie produkty warto jest wprowadzić do swojej codzienności aby zadbać o uchronienie się bądź walkę z osteoporozą. Dieta przy zaawansowanej osteoporozie powinna składać się ze sporej ilości białka. Dzieje się tak, ponieważ jest to składnik, który bierze aktywny udział w wytwarzaniu się kolagenu. Oczywiście nie wolno również przesadzać, gdyż nadmierna ilość tego składnika może skutkować także szybkim usuwaniem się wapnia, co w konsekwencji będzie skutkowało osłabieniem kości. Duża ilość białka poza działaniem na walkę z chorobą będzie pomocne w budowaniu masy mięśniowej u sportowców.

Jakie są najlepsze artykuły spożywcze przy osteoporozie?

Co należy jeść przy osteoporozie – to bardzo często pojawiające się pytanie u osób mało doświadczonych w kwestii tworzenia jadłospisów. Na szczęście jadłospis w takich okolicznościach nie powinien być trudny i nudny, gdyż dostępna jest ogromna ilość polecanych składników. Podczas tworzenia menu poza samymi produktami należy zwrócić uwagę również na zapewnienie sobie różnorodności. Monotonia w diecie jest najczęstszą przyczyną rezygnowania z odżywiania dostosowanego indywidualnie do potrzeb oraz oczekiwań. Jeśli chodzi o dietę sprzyjającą naprawie kości to polecane są produkty mleczne, jarmuż czy migdały, gdyż zawierają w sobie duże pokłady wapnia. Owoce cytrusowe, kiwi czy natka pietruszki również powinny znajdować się w jadłospisie z racji sporej zawartości witaminy C. Łosoś, pstrąg oraz inne ryby morskie pozwolą dostarczyć do organizmu niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Jakich produktów unikać w diecie przy osteoporozie?

Duża część osób podczas walki z różnymi dolegliwościami skupia się przede wszystkim na tym jakie produkty powinny znaleźć się w diecie. Nie należy jednak zapominać również o tych artykułach, które niekoniecznie są zalecane podczas leczenia. Dieta przy osteopenii również posiada takie zalecenia. Będąc w trakcie leczenia warto jest wystrzegać się zbyt dużych dawek sodu. Ma to znaczenie z racji tego, że jest to składnik odpowiadający za pozbywanie się magnezu czy wapnia z organizmu, a jak wiadomo są to składniki bardzo istotne dla kości. Sód zlokalizowany jest przede wszystkim w soli co oznacza, że z diety warto jest wykluczyć produkty przetworzone czy słone przekąski. Warto również zadbać o to, aby podczas przyprawiania nie przesadzić z tą przyprawą.

Kolejnym produktem, który niekoniecznie jest mile widziany podczas walki z osteoporozą jest fosfor. Jego główną wadą jest to, że może doprowadzać do porowatości kości, a także ogranicza wchłanianie czy syntezę niektórych witamin. Dieta przy osteoporozie powinna również zdrowa pod innymi względami. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby nie spożywać dużej ilości słodyczy, napojów gazowanych i wyeliminować całkowicie używki. Nie mają one żadnych dobrych właściwości, a jedynie osłabiają organizm, przez co temu ciężej jest walczyć z różnego rodzaju dolegliwościami.

Jakich zasad trzymać się będąc na diecie przy osteoporozie?

Powodzeniem całej akcji jeśli chodzi o zmianę nawyków żywienia jest regularność. Bardzo dużo osób porzuca zasady zdrowego odżywiania już po kilku tygodniach. Najczęstszym powodem jest tutaj monotonia w diecie, dlatego też tak ważne jest to, aby zadbać żeby przykładowy jadłospis przy osteoporozie zawierał wszystkie niezbędne składniki ale był także dostosowany do preferencji smakowych. Osoby w trakcie trwania diety powinny spożywać do 5 posiłków dziennie w podobnych odstępach czasu, tak aby została zapewniona energia na cały dzień. Dodatkowo nie należy zapominać również o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Przyjmuje się, że zupełnie wystarczające jest picie około 2 litrów wody w ciągu dnia.

Kolejnym aspektem, który dość często pomijany jest podczas tworzenia diety jest kaloryczność. Powodem ku temu może być brak wiedzy na temat tego co to jest zapotrzebowanie kaloryczne. Otóż każdy organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje pewnej ilości kalorii. Jest to zależne od wieku, wagi ciała ale także aktywności fizycznej. Zbyt mała ilość będzie powodowała chudnięcie natomiast zbyt wysoka tycie. Dobranie kaloryczności będzie zatem bezpośrednio związane z tym jaki efekt chce się uzyskać. Dodatkowo całość diety powinna zostać podzielona na składniki związane z białkiem, tłuszczami oraz węglowodanami. Zapewnienie takiego rozkładu sprawi, że organizm będzie utrzymywany w dobrej formie.

Jak długo trzeba czekać na efekty?

Co jeść na osteoporozę już wiemy dlatego następnym pytaniem, które bardzo często pojawia się przy okazji jest to jak długo trzeba czekać na to, aby pojawiły się pierwsze oczekiwane efekty. Otóż trzeba uzbroić się w cierpliwość gdyż wymaga to czasu. Pierwsze korzystne efekty będą zauważalne już około miesiąca od tego jak wprowadzi się nową dietę – oczywiście pod warunkiem, że stosowana będzie regularnie. Do rezultatów zaliczyć można zdecydowanie większy komfort w kontekście poruszania się i ograniczenie efektów bólowych. Po paru miesiącach można wykonać także podstawowe badania aby zobaczyć czy wsparcie leczenia idzie w dobrym kierunku i czy niezbędne są jakieś zmiany.

Kto może pomóc w stworzeniu dobrej diety?

Wiele osób z racji ograniczonej wiedzy na temat zasad dietetyki czy łączenia poszczególnych produktów ma problem z utworzeniem dla siebie idealnej diety. Na szczęście w takich okolicznościach istnieje metoda, dzięki której nie trzeba wcale rezygnować ze zdrowia. Zupełnie wystarczające będzie odwiedzenie dietetyka czyli osoby, która świetnie zna się na wszystkich drogocennych właściwościach jedzenia. Przed ustaleniem diety konieczne jest przedstawienie informacji na temat swoich oczekiwań oraz ewentualnych chorób tak aby możliwe było dopasowanie diety adekwatnie do oczekiwań i celów jakie chce się uzyskać. Tylko w taki sposób dieta będzie satysfakcjonująca, a jej utrzymanie nie będzie trudne.

Istnieje także szereg osób, które to mimo największych chęci nie mają czasu na to aby samodzielnie zająć się gotowaniem. W takim przypadku również nie należy się poddawać, gdyż nowością na rynku jest catering dietetyczny. Opcja ta pomogła już wielu osobom w różnych sytuacjach oraz celach. Zarówno osoby, które chcą poprawić swoją sylwetkę bądź wesprzeć swoje zdrowie mają szansę znaleźć tu dla siebie coś idealnego. Największą zaletą takiej opcji jest to, że dieta dostarczana jest pod wybrany adres każdego dnia. Oznacza to, że nie traci się ani minuty na szukanie przepisów, zakupy czy gotowanie, a uzyskuje się oczekiwany efekt. Do tego w takim przypadku bardzo łatwo jest o różnorodność, dzięki czemu dieta jest nie tylko zdrowa ale również bardzo atrakcyjna.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

eatfit catering dietetyk

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 537 379 301
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

eatfit catering szef kuchni

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.