Dieta odkwaszająca organizm. Dlaczego warto ją stosować? Poznaj przyczyny oraz objawy zakwaszenia organizmu

dieta odkwaszajaca 900x370 1

Zakwaszony organizm może być przyczyną wielu różnorodnych schorzeń, a przede wszystkim złego samopoczucia. Na szczęście są sposoby na to, żeby walczyć z tym stanem. Przede wszystkim mowa tutaj o stosowaniu odpowiedniej diety. Jest to bowiem klucz do cieszenia się zdrowiem przez długi czas.

Zakwaszenie organizmu budzi wiele kontrowersji. Niektóre osoby uważają, że to mit. Inne jednak, przekonały się na własnej skórze, że odpowiednio skonstruowana dieta może zdziałać prawdziwe cuda i sprawić, że znacznie poprawiło się samopoczucie konkretnej osoby, a przy tym również jej stan zdrowia. Oczywiście kluczowe jest to, żeby odpowiednio odżywiać się na co dzień, ale również stawiać przy tym na aktywność fizyczną, która również może zdziałać prawdziwe cuda.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zastanawiasz się nad tym, co jeść na zakwaszony organizm? Najpierw warto jednak pochylić się nad tym konkretnym zagadnieniem. Czy dokładnie jest i na czym polega? Przede wszystkim mowa tutaj o pH organizmu człowieka. Jeżeli w danym roztworze przeważają jony H+, wtedy mówi się o tym, że odczyn jest kwaśny, z kolei jony OH- świadczą o zasadowości płynu. Wszystkim znana skala pH służy właśnie do oceny tych poziomów. Odczyn kwasowy występuje w sytuacji, w której mowa o odczynie poniżej pH 7, czysta woda ma obojętne pH na poziomie 7, z kolei odczyn zasadowy występuje powyżej pH 7.

W ciele każdego człowieka znajdują się organy, w których pH jest różnorodne. W żołądku mamy do czynienia z pH na poziomie około 1, co oznacza, że odczyn jest naprawdę bardzo kwaśny. Z kolei zasadowy występuję, na przykład w dwunastnicy, gdzie pH wynosi 8. Zakwaszeniu organizmu towarzyszy zatem złe samopoczucie, ponieważ ciało cały czas dąży do tego, żeby utrzymać odpowiednie pH w konkretnych narządach. Zwłaszcza, że odczyn krwi tętniczej wynosi od 7,35 do 7,45, z kolei w krwi żylnej od 7,32 do 7,42. Sam widzisz, że ten zakres jest naprawdę wąski, aby całość dobrze funkcjonowała.

Niezdrowe nawyki oraz nieodpowiednio zbilansowana dieta mogą wywołać zakwaszenie organizmu. Oczywiście ma na to wpływ również szereg innych czynników, takich jak zaburzona regeneracja organizmu, stres, a także brak snu. Warto zatem zadbać również o te kwestie, aby poczuć się lepiej na co dzień. Warto przy tym podkreślić, że organizm zawsze dąży do tego, aby wyrównać pH, aby narządy mogły właściwie funkcjonować. Pamiętaj również o tym, że niekiedy wyraźne zmiany mogą nawet zagrażać życiu i często są wynikiem różnorodnych chorób, takich jak:

 • kwasica ketonowa, która może być powikłaniem cukrzycowym,
 • niewydolność nerek,
 • kwasica mleczanowa,
 • genetyczne choroby metaboliczne.

Niebezpieczne jest także przedawkowanie różnorodnych leków, takich jak nawet paracetamol. Odwodnienie organizmu, na przykład wywołane przewlekłymi biegunkami także jest niebezpieczne i może doprowadzić do kwasicy metabolicznej.

Co zakwasza organizm?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, co jeść przy zakwaszonym organizmie, to trafiłeś idealnie, ponieważ poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Najpierw dowiedz się jednak, czego nie jeść! Produktów, zakwaszających organizm jest bardzo wiele. Warto je wykluczyć z codziennej diety lub po prostu je ograniczyć, aby cieszyć się lepszym zdrowiem. Produkty, które zakwaszają organizm to:

 • nabiał oraz produkty mleczne, a więc mleko, sery, twarogi oraz jogurty,
 • wszystkie rodzaje mięsa, w tym również podroby,
 • proste cukry, a więc warto unikać również słodyczy, w tym czekolady,
 • produkty zrobione z białej mąki, takie jak bułki, chleb, makarony, ciastka oraz ciasta,
 • alkohol,
 • słodkie napoje, w tym wszelkiego rodzaju soki oraz napoje gazowane.

Sam widzisz, że lista produktów jest dość długa i większość z nich znajduje się w diecie wielu osób. To dlatego dieta na zakwaszenie organizmu powinna być odpowiednio przemyślana i zbilansowana. Dobrą wiadomością jest to, że można łatwo ograniczyć, na przykład spożycie mięsa, stawiając na rośliny strączkowe, które są znacznie zdrowsze, a przy tym można z nich również przygotować wspaniałe, pyszne dania.

Aby poczuć się lepiej, na pewno powinieneś do każdego ze swoich posiłków dodawać ogrom warzyw. Wspaniałe, odpowiednio urozmaicone sałatki mogą być również podstawą Twoich posiłków. Szpinak, sałata, marchewka, ogórki, pomidory… Są pyszne, a przede wszystkim są prawdziwą bombą witaminową, dzięki której zakwaszenie organizmu stanie się przeszłością.

Objawy zakwaszenia organizmu

Objawów zakwaszenia organizmu jest bardzo wiele i wszystkie sprawiają, że wiele osób chce jak najszybciej przejść na właściwy model żywienia, aby się ich pozbyć Dieta przy zakwaszeniu organizmu jest zatem kluczowa i warto jej ściśle przestrzegać. Ale zanim przejdziemy do tego, co jeść, aby się lepiej poczuć, sprawdźmy jakie są objawy tego schorzenia i czy dotyczy ono właśnie Ciebie.

Nieodpowiednia dieta może obciążyć organizm i wywołać wiele różnorodnych problemów zdrowotnych. Nieprawidłowa praca ustroju może doprowadzić do sporych trudności. Jeżeli chodzi o objawy zakwaszenia organizmu, to można tutaj wyróżnić:

 • brak sił oraz energii,
 • ciągłe zmęczenie,
 • obniżoną odporność,
 • wypryski oraz suchość skóry, ogólny zły wygląd cery,
 • wypadanie włosów i ich zmatowienie,
 • grzybice, które nawracają,
 • bóle całego ciała, w szczególności głowy, mięśni, a także stawów,
 • cellulit,
 • wzdęcia.

Dodatkowo osoby cierpiące na zakwaszenie organizmu często skarżą się także na brak regularnych wypróżnień, istotne problemy z redukcją masy ciała, a nawet zaburzenia koncentracji.

Twoje samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie na pewno się poprawi, jeżeli zmienisz swoją dietę na zdrową i lekkostrawną. Oczywiście na samym początku, warto również udać się do lekarza, aby zrobić dokładne badania i sprawdzić, czy konkretna osoba nie choruje na inne dolegliwości, które mogą wywoływać podobne lub takie same objawy.

Co jeść, aby odkwasić organizm?

Zastanawiasz się nad tym, czym odkwasić organizm? Dobra wiadomość jest taka, że tego typu jadłospis wcale nie musi być niesmaczny! Warto to wziąć pod uwagę i skupić się na zmianie swoich nawyków żywieniowych, co skutkuje nie tylko smuklejszą sylwetką, ale przede wszystkim lepszym samopoczuciem.

Jeżeli chcesz oczyścić swoje organizm z toksyn, a przede wszystkim go odkwasić, powinieneś postawić na dietę alkaliczną. Ze swojego menu wyklucz wszystkie produkty, które mogą go zakwaszać, a więc te, które wymieniliśmy powyżej. Dodatkowo wprowadź również do swojego życia produkty zasadotwórcze. Są to głównie owoce oraz warzywa, których powinieneś jeść bardzo dużo!

Co na odkwaszenie organizmu? Przede wszystkim sporo roślin strączkowych, które powinny zastąpić ich mięsne odpowiedniki. Każdy Twój posiłek powinien obfitować w wiele różnorodnych warzyw, a więc sałatki i surówki są jak najbardziej mile widziane. Codziennie jedz także owoce, możesz to robić nawet dwa razy dziennie. Jabłko jako przekąska będzie idealnym wyborem. Prawidłowe nawodnienie organizmu również jest szalenie istotne. Dwa – trzy litry płynów na dobę sprawią, że szybko poczujesz się lepiej.

Oczywiście powinieneś również unikać wszelkiego rodzaju używek, w tym alkoholu, a także papierosów, które mają bardzo negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Powinieneś pożegnać się również z przetworzoną żywnością, a w szczególności z fast – foodami. Ogranicz jak najbardziej spożycie prostych cukrów i postaw na aktywność fizyczną.

To wszystko sprawi, że w krótkim czasie poczujesz się znacznie lepiej. Odmienisz swoje życie na lepsze, a przede wszystkim poprawi się nie tylko Twoja kondycja fizyczna, ale również samopoczucie. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie samodzielnie wdrożyć w swoje życie diety odkwaszającej organizm, koniecznie postaw na catering dietetyczny. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, żeby wdrożyć w swoje życie zdrowe nawyki żywieniowe, a przy tym nie tracić czasu na zakupach oraz w kuchni. Dieta pudełkowa jest wygodna, a przy tym również bardzo zdrowa i pomoże Ci właściwie zadbać o Twoje zdrowie. Zwłaszcza, że EatFitCatering oferuje różnorodne, odpowiednio zbilansowane diety, których stosowanie daje świetne rezultaty.

Poznaj naszych ekspertów:

Twoje zdrowie jest naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej na różne rodzaje diety. Jeżeli zastanawiasz się, który plan żywieniowy będzie dla Ciebie najlepszy – nie wahaj się skontaktować z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

Paulina Szczęsna - dietetyczka EatFit Catering

PAULINA SZCZĘSNA – Dietetyk z EatFitCatering.

Paulina to wykwalifikowany ekspert w dziedzinie dietetyki, która swój dyplom Magistra zdobyła na prestiżowym Uniwersytecie Medycznym.

Tel: 730 202 334
mail: kontakt@eatfitcatering.pl

Od początku działalności EatFitCatering jest nieocenionym członkiem naszego zespołu, mającym na celu dostarczanie zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym klientom. Jej wiedza o różnych dietach jest bezbłędna, a jej pasja do pomagania klientom w doborze najodpowiedniejszej diety jest niezrównana. Bez względu na to, czy masz specjalne potrzeby żywieniowe, czy po prostu szukasz zdrowego sposobu odżywiania, Paulina jest tu, aby pomóc.

Adam Traczyk - szef kuchni z EatFit Catering

ADAM TRACZYK – Szef kuchni z EatFitCatering.

Adam to kucharz, który swoją pasję do gotowania przekształcił w zawód, stale podnosząc swoje kwalifikacje i doskonaląc umiejętności.

Jego doświadczenie kulinarne jest imponujące – zdobywał je pracując w najlepszych łódzkich restauracjach. Adam jest z nami od 5 lat i w tym czasie stworzył wiele menu, które zaspokoiły nawet najbardziej wymagające gusta naszych klientów. Jego zdolność do łączenia smaków i tworzenia zdrowych, smacznych posiłków sprawia, że jest nieocenionym członkiem naszego zespołu. Kiedy Adam gotuje, możesz być pewny, że otrzymasz posiłek, który jest równie smaczny, co odżywczy.