Tylko do końca maja z hasłem "KRATADOLATA" zamówisz wszystkie diety 10% taniej!

Jak powinna wyglądać dieta cukrzyka?

Cukrzyca to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Jej leczenie wymaga od nas diametralnych zmian w sposobie żywienia. Osoby chore często zadają sobie pytanie: jak się odżywiać, gdy choruję na cukrzycę? Należy dobierać potrawy tak, aby zminimalizować skoki poziomu glukozy we krwi, które powodują dolegliwości i powikłania cukrzycowe. Jak powinna wyglądać dieta dla cukrzyków? Co jeść, a czego unikać?

Dieta dla cukrzyków, a rodzaj cukrzycy

Cukrzyca występuje w dwóch odmianach:

Dieta dla obu przypadków będzie wyglądała podobnie, ponieważ w obu typach cukrzycy konieczna jest zmiana sposobu żywienia dla złagodzenia dolegliwości.

Dieta cukrzycowa – co wolno, a czego nie wolno jeść?

Charakterystyczne dla diety cukrzyków jest spożywanie w ciągu dnia od pięciu do siedmiu posiłków o stałych porach dnia. Zaleca się ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów oraz wdrożenie do diety produktów o niskim indeksie glikemicznych, a także potraw bogatych w składniki odżywcze, takie jak:

Jakie produkty powinny spożywać osoby chore na cukrzycę?

Jakich produktów nie powinny spożywać osoby z cukrzycą?

Przejście na dietę dla cukrzyków może być trudne szczególnie wśród osób, które uwielbiają słodycze. Na szczęście istnieją zamienniki cukru, które mogą byś stosowane także przez osoby z cukrzycą. Znajdziemy je w sklepach ze zdrową żywnością oraz w potrawach oferowanych przez firmy cateringowe lub restauracje, oferujące menu dla cukrzyków.

W sklepach coraz częściej znajdziemy także specjalnie przygotowane produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki specjalnemu oznakowaniu osobom chorym łatwiej będzie kupić odpowiednią żywność.

Dzień diety cukrzycowej – przykładowy jadłospis

Śniadanie:

⁃ dwie kromki chleba żytniego posmarowanego masłem
⁃ dwa kawałki chudej wędliny
⁃ 20 gram sałaty
⁃ pomidor

II Śniadanie:

⁃ jogurt naturalny wymieszany z miękkimi płatkami owsianymi
⁃ orzechy włoskie lub laskowe

Obiad:

– chuda cielęcina duszona z selerem naciowym, cykorią i pieczarkami podawana z ziemniakami

Podwieczorek:

⁃ serek wiejski ze szczypiorkiem
⁃ grejpfrut

Kolacja:

⁃ sałatka z tuńczyka, z sałatą, kukurydzą i ananasem

Czy cukrzyca skazuje na odmawianie sobie wielu posiłków?

Aktualnie coraz więcej firm przygotowuje dania dla cukrzyków, dzięki czemu osobom chorym łatwiej jest zjeść coś na mieście lub zamówić catering. Jadłospis osób z cukrzycą powinien być skonsultowany z dietetykiem.  W dzisiejszych czasach metody leczenia są coraz lepsze, coraz więcej dostępnych jest też specjalnych produktów dla osób z cukrzycą, dzięki czemu chorzy mogą urozmaicać swoje jadłospisy.  Idealne rozwiązanie dla diabetyków stanowi dieta Diabetic, która zostałą opracowana specjalnie z myślą o osobach cierpiących na cukrzycę.